Προς το περιεχόμενο

VGA to VGA. Για δείτε λίγο..


Zein

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια ATI RADEON X700

και μια

HD τηλεόραση Sony BRAVIA KLV - S26A 10

Aνάλυσης 1366 x 768

 

Αποφάσισα σήμερα να συνδέσω αυτά τα δύο με ένα VGA-VGA καλώδιο μιας και λένε είναι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος.

Το καλώδιο είναι 15m, και είναι υψηλής ανάλυσης επειδή λένε ότι αποδυναμώνει το σήμα με μεγάλο μήκος..

 

Το Bios στην αρχή μου το φορτώνει κανονικά.

 

Όταν όμως πάει να μπει σε περιβάλλον windows κάτι παίζει με την ανάλυση και χάνεται-μαυρίζει όλη η εικόνα.Πιο συγεκριμμένα η tv γράφει "Όχι συγχρονισμός"

Τι μπορεί να φταίει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, τα κατάφερα.

 

Αλλά η μέγιστη ανάλυση που δέχεται είναι 1024 χ 768, κάτι περίεργο δηλαδή μιας και η τηλεόραση υποστηρίζει 1366 x 768

 

Αποτέλεσμα , να μου εμφανίζει κλασικά τα 2 μαύρα κενά στις πλευρές,τα οποία φιξάρονται μόνο με παραμόρφωση.

 

Α, επίσης η tv μου εμφανίζει 3 επιλογές όταν την συνδέω με το pc.

Παραμόρφωση1, 2 που έχω δει τι είναι,αλλά και κάτι άλλο που λέει "πίξελ χ πίξελ"

Έχω ακούσει ότι βγαίνει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα με αυτό.

Ξέρει κανείς τίποτα?

 

 

 

 

 

Και μια τελευταία απορία που αφορά τον ήχο.

Έχει να προτίνει κανείς κανέναν τρόπο ώστε ο ήχος που βγαίνει από το pc να πηγαίνει στην τηλεόραση?

Κάνα καλώδιο ίσως?

Πως θα το ζητήσω?

 

Ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

proteinw an exei eksodo dvi i karrta grafikwn sou, na pareis kalwdio dvi->hdmi gia na exeis kai HD stin tileorasi...

twra gia ton ixo, egw exw ena splitter stin thira tou pc kai vgazei 2 eksodous, pou stin mia exw ta ixeia tou pc, kai sitn alli exw kalwdio (san afto pou vgazoun ta ixeia gia to pc kai apo tis 2 meries) kai kanw tin douleia mou mia xara... etsi den xreiazetai na vazeis-gazeis kalwdio otan thes na pas stin TV...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...