Προς το περιεχόμενο

bootcamp και vista, 2 ερωτησεις


islas canarias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. μετα απο εγκατασταση βιστα στο μακ, μπορω να καπως να κανω resize τα 2 partitions, δηλαδη του μακος και του βιστα (ειτε μεσω του ενως ειτε του αλλου)?

 

2. σε οποιον εχει κανει εγκατασταση βιστα στο μακ, σας εχει τυχει να μην μπουταρει το βιστα μετα απο κανονικη εγκατασταση?

 

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Αν έχεις Leopard, προσπάθησε να κάνεις resize από το Disk Utility. Στο Tiger δεν γινόταν, στο Leopard γίνεται.

 

2. Ναι, μου έχει τύχει, αφού τα Vista αναγνώριζαν σαν invalid ή κάτι τέτοιο το partition του Tiger και έλεγε ότι πρέπει να διορθωθεί. 2-3 φορές έβγαζε αυτό το μήνυμα και μετά bootαρε σε Vista.

 

Ε, μετά τα "πέταξα" και ησύχασα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις Leopard, προσπάθησε να κάνεις resize από το Disk Utility. Στο Tiger δεν γινόταν, στο Leopard γίνεται.

 

Ξέρει κανείς αν το κάνει αυτό και για NTFS partition; Μετέτρεψα το αρχικό FAT32 σε NTFS κατά την εγκατάσταση των windows. Θα ισχύει ακόμα η δυνατότητα resize;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Αν έχεις Leopard, προσπάθησε να κάνεις resize από το Disk Utility. Στο Tiger δεν γινόταν, στο Leopard γίνεται.

 

Νομιζω οτι ακομα και στο tiger ,με την καινουρια εκδοση του bootcamp μπορεις να κανεις resize.

Οχι μεσα απο το tiger,αλλα απο bootcamp.

 

Δεν το εχω δει με τα ματια μου,αλλα το εχω διαβασει:

http://www.tech-faq.com/ylang/el/hdcp.shtml

 

Right now Boot Camp allows you to sort-of repartition your boot drive while you are using it without losing any data, which is really cool and is something us PowerPC types have wanted for years

 

 

και εδω:

http://www.macgeekery.com/tips/cli/nondestructively_resizing_volumes

 

The recent release of 10.4.6 brought about a new feature required for Boot Camp to do its magic – nondestructively resizing volumes. Apple updated the diskutil tool by adding the resizeVolume verb.

 

 

 

Ξέρει κανείς αν το κάνει αυτό και για NTFS partition; Μετέτρεψα το αρχικό FAT32 σε NTFS κατά την εγκατάσταση των windows. Θα ισχύει ακόμα η δυνατότητα resize;

 

Λογικα ναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μμμμ... Έχει δίκιο ο Haha. Γίνεται και από την τελευταία έκδοση του BootCamp. Το είχα δοκιμάσει κάποια στιγμή. Αλλά σε NTFS νομίζω συνεχίζει να μην γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα την εγκατασταση βιστα, εαν κανεις show all drive options(ή καπως ετσι) εχει επιλογη, ετσι εκανα φορματ σε ntfs κατα την εγκατασταση. αφου ομως εχω και τα δυο λειτουργικα, θελω να ξερω εαν γινετε resize ΧΩΡΙΣ data loss κ απ τα δυο drives.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...