Προς το περιεχόμενο

Mobo για Q600?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Paiδια θα παρω τον 4πυρηνο q6600. θελω να μου προτεινετε μια mobo...

δεν ενδιαφερομαι για SLI,oυτε DDR3 RAM και γενικα για o/c.

 

(επισης, θα παρω 1+1GB DDR2 RAM... ποσα mhz ναναι για να εκμεταλευομαι στο μεγιστο τις δυνατοτηες του νεου μου πισι;)

 

θενκς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα χρηματα δεν ειναι προβλημα. Αλλα αυτο δε σημαινει οτι θελω να χρυσοπληρωσω μια Μobo με χιλιες δυο δυνατοτητες που δεν μου χρειαζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΙλε Maestro, στο λινκ που μου εδωσες δε βλεπω να λενε τιποτα ενδιαφερον. Απο τις 3 σελιδες μονο 2 ποστ αναφεροντια στον επεξεργαστη. Ο ενας λεει οτι ειναι αχρηστοι οι 4 πυρηνες και ο αλλος απανταει οτι αφου εχει ιδια τιμη με 2πυρηνο γιατι να μην παρεις τον 4πυρηνο;

Δεν υπαρχει τεκμηριωση οποτε δε με βοηθησε ιδιαιτερα.

 

Οποτε περιμενω απαντησεις κι απο αλλους για τις ερωτησεις μου.θενκς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Paiδια θα παρω τον 4πυρηνο q6600. θελω να μου προτεινετε μια mobo...

δεν ενδιαφερομαι για SLI,oυτε DDR3 RAM και γενικα για o/c.

 

(επισης, θα παρω 1+1GB DDR2 RAM... ποσα mhz ναναι για να εκμεταλευομαι στο μεγιστο τις δυνατοτηες του νεου μου πισι;)

 

θενκς

 

Ενδιαφέρομαι και εγώ για μητρική με ίδια χαρακτηριστικά με αυτά που αναφέρει και ο Hamurabi.

Είμαστε 2 πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΙλε Maestro, στο λινκ που μου εδωσες δε βλεπω να λενε τιποτα ενδιαφερον. Απο τις 3 σελιδες μονο 2 ποστ αναφεροντια στον επεξεργαστη. Ο ενας λεει οτι ειναι αχρηστοι οι 4 πυρηνες και ο αλλος απανταει οτι αφου εχει ιδια τιμη με 2πυρηνο γιατι να μην παρεις τον 4πυρηνο;

Δεν υπαρχει τεκμηριωση οποτε δε με βοηθησε ιδιαιτερα.

 

Οποτε περιμενω απαντησεις κι απο αλλους για τις ερωτησεις μου.θενκς

 

Διαβάζοντας αρκετά fora έχω καταλήξει στο εξής. Αν πρόκειται να κρατήσεις τον Q6600 αρκετό καιρό τότε πάιρνεις χωρίς δεύτερη σκέψη το Abit IP35 pro. Μπορεί να ξεζουμίσει τον Q όσο οποιαδήποτε ακριβότερη Μ/Β. Αν σκέφτεσαι όμως να αλλάξεις CPU σε κανά χρόνο και πάρεις κάποιον Penryn τότε μπορείς να πάρεις κάποια με Χ38 όπως P5E ή ακόμα και Maximus Formula. Εγώ αναβαθμίζω κάθε 3 χρόνια και παίρνω πάντα με πρώτο κριτήριο απόδοση/τιμή που στην συγκεκριμένη περίπτωση ο συνδυασμός IP35 pro με τον Q6600 και μνήμες 800άρες με Micron chips έχουν τρομερές επιδόσεις με ανταγωνιστική τιμή (~=440?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

einai douleia mou na sinarmologo pare 2giga mnimi kingston sta 667 kai mobo intel BOXDG33TLM kai me 160 euro exeis kati poli kalo! min doseis polla lefta gia 5 isos % pio grigoro (kai stathero omos?) mixanima! oti kai na diavazeis ta mobo tis intel einai by far ta kalitera (oxi den exo metoxes intel)! (kai an sou pathei tipota prota sou fernoun to kainourgio kai meta pernoun to xalasmeno) http://support.intel.com/products/motherboard/DG33TL/index.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια επειδη δεν ξερω τι ακριβως ειναι τα 1:1 kai ta 266x4 που λετε. μπορειτε να μου πειτε με απλα λογια γιατι αντι να παρω 800mhz μνημες να παρω 667;; αποτι λεει ο φιλος παραπανω δηλαδη.

Με τις 800αρες δε θαμαι πιο γρηγορος; δε καταλαβαινω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...