Προς το περιεχόμενο

προβλημα με toshiba


ROYL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα αγορασα πριν 3 μερες ενα toshiba satellite A210-183 το προβλημα μου ειναι οτι εχει vista τα απεγκατεστησα και εβαλα xp το θεμα ειναι οτι δεν αναγνωριζει καρτες γραφικων δεν μπορω να εγκαταστησω τα service pack τιποτα.και drivers δεν μπορω να βρω.οποιος μπορει ας με βοηθησει.thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα αγοράσει πριν 1 χρόνο περίπου toshiba με Win XP και είχε μεταξύ των προεγκατεστημένων στο δίσκο, κι ένα φάκελο με τα προγράμματα τρίτων κατασκευαστών και τους drivers. Η οδηγία της toshiba ήταν να εγγραφεί αυτός ο φάκελος σε cd ώστε να χρησιμοποιηθεί σαν backed-up. Ο ίδιος κατάλογος επανεγκαταστάθηκε όταν χρησιμοποίησα τον δίσκο(dvd) αποκατάστασης που προμηθεύει με κάθε νέο laptop, και αφού έγινε ολοκληρωτική διαμόρφωση, επανεγκαταστάθηκαν αυτόματα τα πάντα, μεταξύ αυτών και αυτός ο φάκελος. Αν έχεις αυτό το δίσκο στα χέρια σου, ίσως πρέπει να δοκιμάσεις να κάνεις το ίδιο, να εκκινήσεις δηλαδή το σύστημα από τον δίσκο και αφού γίνει η αποκατάσταση να γράψεις αυτό το φάκελο (tools αν θυμάμαι καλά) και μετά να αλλάξεις λειτουργικό. Υπ' όψην ότι αν χρειαστεί να πάει το μηχάνημα στην αντιπροσωπία, χάνεις την εγγύηση αν έχεις άλλο OS και όχι το προεγκατεστημένο. Έχω έρθει αρκετές φορές σε επαφή με την αντιπροσωπία για διάφορα ζητήματα, αν έχεις οποιαδήποτε απορία στείλε μου pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ψάχνομαι και εγώ να πάρω αυτό το laptop (Toshiba Satellite A210-183) μπορεί κάποιος να μου πει αν έχει κάποια εμπειρία μαζί του (καλή ή κακή) και αν έχει δοκιμάσει να βάλει Xp αντί των Vista που είναι προεγκατεστημένα? Το ρωτάω αυτό γιατί στο site της toshiba δε βρίσκω drivers (σαν να μην υπάρχει το συγκεκριμένο μοντέλο) ούτε στο http://www.driverguide.com

 

Επίσης άμα γνωρίζει κάποιος για δυο θεματάκια.

1) Άμα πω να μου βάλουν extra ram θα χάσω την εγγύηση? Στο e-shop μου είπαν ότι αν το παραγγείλω και τους πω ταυτόχρονα να μου αναβαθμίσουν την μνήμη ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

2) Αν αντί για τα Vista βάλω τα XP χάνω την εγγύηση? Στο e-shop που έχω ρωτήσει τρεις φορές έχω πάρει τρεις διαφορετικές απαντήσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγγυηση δεν χανεις ΟΥΤΕ αν βαλεις μονος σου μνημη ΟΥΤΕ αν βαλεισ ΧΡ...

 

Πόσο σίγουρος είσαι γι' αυτό που λες? Εννοώ έχεις μιλήσει με toshiba? Γιατί εμένα άλλα μου είχαν πει, και για τη μνήμη και για το λειτουργικό. Επισυνάπτω και φωτό από το βιβλιαράκι της εγγύησης για του λόγου το αληθές. Όπως περιγράφεται καθαρά στη 2η παράγραφο, δεν μπορείς να κάνεις απολύτως τίποτα! Εκτός αν δώσεις ένα σκασμό λεφτά σ' αυτούς να σε βάλουν εξτρα μνήμη. Ακόμη και για σκληρό που ρώτησα, στον αλλάζουν μετά το πέρας της εγγύησης!!

 

mdnwzcmww3zmnzex3wir.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα στειλει εμαιλ στιν αντιπροσωπια και μου απαντησαν οτι δεν υπαρχει προβλημα...ουτως η αλλως αν βγαλει καποιο προβλημα μπορεις να βγαλεις το dimm της μνημης...δεν υπαρχει καποιο αυτοκολητο που κοβετε οταν το ανοιγεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα στειλει εμαιλ στιν αντιπροσωπια και μου απαντησαν οτι δεν υπαρχει προβλημα...ουτως η αλλως αν βγαλει καποιο προβλημα μπορεις να βγαλεις το dimm της μνημης...δεν υπαρχει καποιο αυτοκολητο που κοβετε οταν το ανοιγεις

 

Τώρα που το διευκρίνησες συμφωνούμε! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις οταν εγκατεστησα τα xp me to service pack 2 μου εγκαθηστουσε τα xp αλλα οχι τα sp και δεν μου αναγνωριζε σχεδον τιποτα.μπηκα στο site tis toshiba gr και δεν ειχε καν το Α210-183 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις ψαξει σε αυτο το site http://www.toshiba-europe.com και δεν εχει drivers;Εχει για a210-183 και πρεπει να δειτε ποιο μοντελο εχετε δηλαδη εχει 1. A210(PSAEG) 2.A210(PSAEL) 3.A210(PSAFG) δειτε λοιπον ποιο απο αυτα εχετε αγορασει και επιλεξτε λειτουργικο συστημα windows xp και λογικα θα σας βγαλει drivers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω κι εγώ με τον ίδιο Η/Υ που αγόρασε ένας φίλος μου και μου τον έδωσε να περάσω τα XP.

 

Έχω δοκιμάσει τα πάντα εκτός από Ultrex! Σκέφτομαι μήπως πρέπει να κάνω καμιά ρύθμιση στο BIOS! Πιστεύω πως δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο, αλλά... τι να πω! Δεν πιάνει τίποτα!

 

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον, ψέματα! Σε εμένα εγκαθίσταται το SP 2! Απλά δεν βρίσκω drivers πουθενά ή αυτοί που βρίσκω και είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ πως είναι οι σωστοί, δεν γίνονται δεκτοί από τον υπολογιστή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...