Προς το περιεχόμενο

θα δω διαφορα?


giorgosxristou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

την καλησπέρα μου σε όλους,έχω την εξής ερώτηση:το pc μου έχει πάνω μνήμη ram 512 ddr1 στα 1oomhz και το motherboard σηκώνει έως 400 mhz skeftomai να αγοράσω μια 512 στα 400 και να βάλω πάνω,τις άλλες θα τις(ειναι 2χ256) βγάλω επειδή ξέρω πως η ταχύτητα που επιλεγει είναι τις μνήμης με τα λιγότερα mhz,και το ερώτημα είναι αξίζει μια τέτοια αναβάθμιση ?θα δω διαφορα ή να το αφήσω όπως είναι?δεν κάνω κάποια ιδιαίτερη χρήση αλλα θα ήθελα να δω και μια διαφορα ώστε να με ικανοποιήσει,

ευχαριστώ πολύ!!

δεν βάζω 1gb λόγο οικονομικών δυσχερειών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειχε βγει ποτε ddr1 στα 100mhz αν δεν κανω λαθος...Οποτε το ψαχνεις λιγο παραπανω.. Και για πες ολο το συστημα σου κ που ακριβως σου κολλαει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mάλλον λάθος μου,έστω DDR SDRAM,

 

παρακάτω δίνω μερικά στοιχεια όπως μου τα έβγαλε το everest,

Memory Speed PC2100 (133 MHz)

 

Memory Timings

@ 133 MHz 2.5-3-3-6 (CL-RCD-RP-RAS) / 9-10-2 (RC-RFC-RRD)

@ 100 MHz 2.0-2-2-5 (CL-RCD-RP-RAS) / 7-8-2 (RC-RFC-RRD)

 

 

 

Supported Memory Types DDR-266 SDRAM, DDR-333 SDRAM, DDR-400 SDRAM

 

 

Memory Slots

DRAM Slot #1 256 MB (PC2100 DDR SDRAM)

 

 

 

CPU Type Intel Pentium 4, 2666 MHz (20 x 133)

 

Motherboard Name ASRock P4i65G

 

 

Memory Bus Properties

Bus Type Dual DDR SDRAM

Bus Width 128-bit

DRAM:FSB Ratio 4:3

Real Clock 178 MHz (DDR)

Effective Clock 355 MHz

Bandwidth 5687 MB/s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στα 266 ειναι οι ηδη υπαρχουσες μνημες σου.

Και οχι, δε θα δεις διαφορα εαν βαλεις στα 400MHz, ασε που τα 400Mhz ειναι ηδη κατα πολυν ξεπερασμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα GeorgeMan,

επόμενος βγάζω μια 256 που έχω πάνω και βάζω μια 512 να ανεβώ στα 768mb και έκλεισε το θέμα,επειδή έχει μονο 2 slot το mother board,έστω να ανεβάσω κάπως την ram και μετά βλέπουμε να του βάλω και 1 1gb,ξεπερασμένες οι μνήμες μου?όχι σε παρακαλώ!είναι κάτι σαν την μόδα ,θα ξαναφορεθούν κάποια στιγμή.... :)πλακα κάνω,ευχαριστώ για την βοήθεια,αν έχει κάποιος άλλος να προσθέσει κάτι θετικό.

καλή μέρα σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Απο 512 σε 768 δεν νομιζω να δεις κατι το σημαντικο.

Καλυτερα θα ηταν να κραταγες λεφτα να επαιρνες 1GB (αρα 1GB+256MB=1,25GB), οπου θα υπηρχε αρκετη διαφορά. :-)

 

Καλη σου μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 266 ειναι οι ηδη υπαρχουσες μνημες σου.

Και οχι, δε θα δεις διαφορα εαν βαλεις στα 400MHz, ασε που τα 400Mhz ειναι ηδη κατα πολυν ξεπερασμενα.

 

 

Ε εδώ που τα λέμε κάτι θα δεί.. Καλύτερα πές πως δεν αξίζει και τόσο οικονομικά επειδή είναι πίσω όλο το σύστημα. Αλλά απο ό,τι καταλαβαίνω, το παλικάρι δεν νομίζω να θέλει καινούργιο σύστημα. Οπότε κατα τη γνώμη μου (και απο την πείρα που έχω 11 χρόνια στον χώρο τςν υπολογιστών) θα έλεγα να πάρει 2Χ1GB DDR 400Mhz..και θα δεί παπάδες.. (Υπόψιν οτι οι μνήμες είναι το Α-Ω στους υπολογιστές.)

 

Και επίσης, δεν χάνει το PC .. μπορεί να το μετατρέψει σε Server αργότερα και να το έχει σαν "κατεβαστήρι"... αυτό έχω κάνει κι εγώ.. ;)

 

Λέω ταπεινά την άποψή μου έτσι ? :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω ειμαι της αποψης πως ισως να μην αξιζει...Αν μπορεις πηγαινε για 1gb+256mb.Ετσι θα μπορουσε καποια στιγμη να σηκωσει κ vista...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν ευχαριστώ για τον χρόνο σας,δεύτερον σκέφτομαι να πάρω καινούριο αλλα από την άλλη δεν μου χρειάζεται προς το παρόν,δεν τρέχω προγράμματα με απαιτήσεις ούτε παιχνίδια ,απλά μια αναβάθμιση επειδή τα προγράμματα τα καινούρια ζορίζουν κάπως το μηχάνημα ,δηλαδή τρώει τα κολλήματα του,τα βασικά που τρέχω είναι firefox,msn ,word,media player, το antivirus ktlp ktlo(ta vassika en oligeis).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...