Προς το περιεχόμενο

Προσθήκη Ram.


Missionary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια Asus A7N8X-E Deluxe (το γνωστό σκυλί για socket A) και πάνω έναν Athlon XP στα 3GHZ+.

Λοιπόν έχω πάνω 2 μνήμες Kingston KVR400X64C3A/512 (δλδ 512mb, PC3200, 400ΜΗΖ) και θέλω να βάλω λίγο extra μνήμη. Έχω μια extra θέση για μνήμη και αναρωτιόμουν τι συμφέρει καλύτερα από άποψη απόδοσης:

 

1) Να πάρω μια KINGSTON KVR400X64C25 512MB PC3200 400MHZ VALUE RAM και να ανέβω στα 1,5GB με αποτέλεσμα να κάνω την δουλειά μου τώρα φτηνά, αλλά στο μέλλον να μη συμφέρει αν θέλω να κάνω αναβάθμιση ή

2) Να πάρω μια KINGSTON KVR400X64C3A 1GB PC3200 400MHZ VALUE RAM και να πάω στα 2GB και σε ενδεχόμενη αναβάθμιση να πάω στα 2,5Gb?

 

Με δεδομένο ότι η διαφορά στην τιμή είναι πολύ μικρή (23?) εγώ τείνω προς την δεύτερη επιλογή αλλά θέλω και την άποψή σας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Eαν η μητρικη σου εχει τσιπ nForce 2 ή 3 και 3 θεσεις για ραμ τοτε εαν βαλεις στην τριτη θεση ραμ ενα στικακι ραμ που να ειναι τοσο μεγαλο οσο το αθροισμα των 2 αλλων, τοτε μπορει να δουλεψει ακομα και σε dual channel.

Σε καθε περιπτωση, προτεινω τη δευτερη επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή και εγώ σκέφτομαι να κάνω αναβάθμιση στην μνήμη μου, πρόσφατα παρατήρησα το εξής...Είχα πάει το PC για service πριν από κανά χρόνο και μου είχαν αλλάξει την ελαττωματική μνήμη που είχα βάζοντάς μου 2 μνήμες των 512 και συγκεκριμένα τις KINGSTON KVR667D2N5/512 512MB PC5300 667MHZ VALUE RAM...Τρέχοντας όμως πρόσφατα ένα διαγνωστικό, το cpu-z-1.41, μου έβγαλε max bandwidth: PC2-5300(333 ΜΗz) και Frequency 334.8MHz. Tι σημαίνει αυτό .. ? Με κορόιδεψαν και μου έβαλαν μνήμη χαμηλότερης συχνότητας ή πρέπει να κάνω καμιά ρύθμιση από τα DOS για να ανέβει η συχνότητα... ? Η μητρική μου σηκώνει μέχρι 667ΜHz , το έχω κοιτάξει στο manual.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...