Προς το περιεχόμενο

Mac mini HTPC


digitalsoul

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομιζω πως δεν εχει hdcp στην dvi οποτε ξεχνα το 1080p απο blueray ή hddvd(λεω μπας και σκεφτεσαι εξωτερικο drive).

Ομως video χωρις προστασια 1080p (απο αυτα που κατεβαζεις απο το ιντερνετ) δε θα εχεις προβλημα να παιζεις.

 

Τωρα αν εχει την υπολογιστικη δυναμη να παιξει ανετα απαιτητικα 1080p,δυσκολα..

 

Αν βαλεις windows στο mac mini που ειναι πολυ πιο ελαφρια στo να παιζουν high definition videos (λογω coreavc codec),

τοτε θα μπορεις ανετα να παιξεις και τα πιο απαιτητικα 1080p video με το mini.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεις ακομη να δεις ταινιες hddvd - bluray (ριπαρισμενες ή με εξωτερικο drive).

Ειναι καθαρα θεμα καρτας γραφικων.

Το εχω δοκιμασε με mac mini kai macbook + powerdvd αλλα δεν ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεις ακομη να δεις ταινιες hddvd - bluray (ριπαρισμενες ή με εξωτερικο drive).

Ειναι καθαρα θεμα καρτας γραφικων.

Το εχω δοκιμασε με mac mini kai macbook + powerdvd αλλα δεν ...

 

exo anoiksei to mac mini mou kai exo topothetisei 2giga mnimi ena sata hd 160giga kai intel core duo 7200 sta 2gh! me eksoteriko blue ray ta apotelesmata se projectora sharp (1080p) itan apistefta kai avasanista (xoris spasimata) toso apo vista oso kai apo to leopard! opiadipote pliroforia efxaristos na voithiso!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε MacOS X το μόνο πρόβλημα που συναντάει είναι σε 1080p αρχεία τα οποία ζορίζεται να παίξει. Ειδικά όσα είναι σε matroska container έχουν πρόβλημα. Έχω κάνει μετατροπή .mkv σε .avi και παίζουν χωρίς πρόβλημα. Τα matroska έχουν πρόβλημα προφανώς λόγω κακού codec από το Perian.

 

Στο ίδιο μηχάνημα, σε Windows Vista, παίζουν μια χαρά με Media Player Classic.

 

Βέβαια παίζει ρόλο και τι θέλεις να κάνεις. Αν θέλεις το Mini σαν HTPC λόγω Front Row όπως εγώ, τότε είσαι δύσκολος στα matroska. Αν το θέλεις σαν κόσμημα στο σαλόνι επειδή είναι το πιο όμορφο mini pc και θέλεις να βάλεις Windows, τότε είναι άριστο. Βάλε 2 GB μνήμη και είσαι έτοιμος. Βγάζει και 5.1 ήχο. Αρκεί τα ηχεία να έχουν optical in.

 

Ξέχασα να αναφέρω ότι το δικό μου είναι με Core Duo 1.66 και όχι από τα αναβαθμισμένα με Core2Duo.

 

Επίσης δεν θα έχεις πρόβλημα στη σύνδεση dvi με HDMI. Μην ξεχάσεις όμως ότι η DVI δεν βγάζει ήχο όπως κάνουν οι HDMI έξοδοι, μόνο είκόνα.

 

Φίλε toxotis70 η κάρτα γραφικών τι σχέση έχει με το video από HD DVD & BL? Πως επιρρεάζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To matroska οπως λες και εσυ δεν ειναι codec ,ειναι container. Για να καταλαβουμε ,μπορει τοσο σε avi οσο και σε mkv ενα video να ειναι κωδικοποιημενο με τον ιδιο codec(MPEG4 AVC).

 

Προφανως ομως το perian δεν εχει καλο media splitter για matroska container.

 

 

 

Οσο για την καρτα γραφικων και τα video από HD DVD & BL, υπαρχουν αλλες καρτες γραφικων (ati x1600, 2x00 series,nvidia 7x00,8x00 series και μερικες 6x00 series.Απο αυτες αλλες επιταχυνουν πολυ,αλλες λιγο το παιξιμο hd videos) οι οποιες επιταχυνουν το decoding των high definition video (π.χ. από HD DVD & BL) ελαφρυνοντας ετσι τη cpu.

Aυτο γινεται σιγουρα στα windows με τα προγραμματα windvd και powerdvd.

Με μια καρτα γραφικων των 100 ευρω nvidia 8500gt ή ati 2600 μπορεις να δεις hd video 1080p με cpu usage κατω απο 40% ακομα και αν εχεις μονοπυρηνο 3-4 χρονων επεξεργαστη.

Mε καινουριους επεξεργαστες,το cpu usage μπορει να πεσει κατω απο 15% .

 

Με τετοια καρτα γραφικων (nvidia 8500gt ή ati 2600 και πανω) και καινουριο επεξεργαστη,στα windows μπορεις να παιξεις ταυτοχρονα 4 (ισως και παραπανω) video 1080p χωρις να χασεις καρε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ναι, να συμφωνήσω. Αλλά σε Core Duo λιγότερο και Core2Duo περισσότερο δεν τίθεται θέμα μη ομαλής αναπαραγωγής HD content. Όπως είπα και πριν, σε XP στο Mac Mini δεν είχα κανένα πρόβλημα να δω 1080p υλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτον εχω macmini 1.42 ppc (oxi intel), αρα δεν κανει με τιποτα για 720 - 1080 p.

Deyteron , me ποιο προγραμμα παιξατε bluray + hddvd rips sto mac (tiger - leopard).

Σan pc με winxp pro +sp2 , επισης με powerdvd στο macbook δεν μου ανοιγει καν τα ριπαρισμενα hd dvd - bluray (δεν με ενδιαφερουν avi, mov, mkv klp, μιλαω μονο για bluray - hddvd).

Eσεις με ποιο προγραμμα , λειτουργικο και version τα βλεπετε ?

Ποιο εξωτερικο Bluray για MAC ή PC υπαρχει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει ακόμα software υποστήριξη στο MacOS X για BL & HD. Μόνο το DVD PLAYER παίζει HD DVD που έχουν δημιουργηθεί με το Final Cut.

 

Για πρϋποθέσεις δες ΕΔΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα στα λογια μου ερχεστε... στο Mac δεν υπαρχει τροπος να δεις hd ταινιες...

Ειναι και ο μονος λογος που ακομη κραταω το pc Μου.

 

Sto macbook που εχω περασει και winxp δεν καταφερα να τις δω με powerdvd.

Εχει καταφερει κανεις να παιξει hddvd kai bluray ριπαρισμενες με αλλο mac ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μια ερώτηση και απο εμένα. έχω το καινούργιο macmini στα 1.86 core2duo και για να το συνδέσω με την 40άρα 1080p Samsung μου έχω έναν αντάπτορα dvi-hdmi και απο εκεί με hdmi καλώδιο στην θύρα hdmi της τηλεόρασης μου. Το πρόβλημα είναι οτι παίρνω 1080i σήμα και έχω ένα πλαίσιο γύρω γύρω απο την οθόνη. Χρησιμοποιώ Leopard αλλά και στο Tiger τα ίδια έκανε. Κάπου διάβασα οτι φταίει ο αντάπτορας, ισχύει κάτι τέτοιο, αν ναί τι να πάρω για να παίζει 1080p digital? Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράξενο μου φαίνεται. Κανονικά έπρεπε να παίζει. Δοκίμασε με καλώδιο DVI-to-HDMI απευθείας, χωρίς αντάπτορα. Στις ρυθμίσεις της οθόνης τι ανάλυση σου λέει ότι έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...