Προς το περιεχόμενο

Αγορά από you.gr


Voodooman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας γράψω και εδώ το τί τραβάω με αυτό το e-shop, να προφυλάξω τουλάχιστον εσάς.

Προπαρήγγειλα μία 8800GT στις 29/10. Χρησιμοποίησα την gift card που έχω για αυτές τις δουλειές. Μετά από μερικές ώρες, μου είχαν πάρει τα χρήματα μέσα από την κάρτα. "ωραία" σκέφτηκα, "για να παίρνουν τα λεφτά, πάει να πει ότι θα μου την στείλουν και γρήγορα". Να σημειώσω μόνο ότι στο status έγραφε "κατά παραγγελία". Ούτε ετοιμοπαράδοτο, ούτε αναμένεται σε Χ μέρες.

Τέλος πάντων, εχθές ακύρωσα την παραγγελία. Η παράνοια είναι ότι δεν μου επιστρέφουν τα χρήματα! Από εχθές το πρωί του παίρνω τηλέφωνο, αυτοί μου λένε "τα λεφτά σας επεστράφησαν", αλλά εγώ λεφτά στην κάρτα ακόμη να δω!

Από όσα διάβασα, είναι παράνομο να εισπράττουν έστω και προκαταβολή, αν δεν παραδοθεί το προϊόν. Αυτοί όχι μόνο πήραν όλα τα λεφτά αμέσως, όχι μόνο δεν ήξεραν πότε και αν θα έρθει η κάρτα, αλλά μου λένε και κάτι παλαβά του τύπου "τα χρήματά σας θα σας τα επιστρέψουμε στο τέλος του μήνα"!

Ακόμη και αν μου επιστρέψουν τα χρήματα σήμερα, θα το κυνηγήσω το θέμα. Η καφρίλα πρέπει να χτυπηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη και αν μου επιστρέψουν τα χρήματα σήμερα, θα το κυνηγήσω το θέμα. Η καφρίλα πρέπει να χτυπηθεί.

 

Καλα κάνεις και το δημοσιοποιείς για να μαθαίνουμε τι παίζει μιας και ειναι νέο κατάστημα. Κυνήγησέ το όσο μπορεις μπας και βάλουν μυαλό και αλλάξουν συμπεριφορά, κανε και καμια καταγγελία στο ΙΝΚΑ.

Καλα ξεμπερδέματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή έκανα μια ερώτηση στο ΙΝΚΑ, να δω αν έχω καταλάβει καλά τον νόμο. Ο 2251 άρθρο 4 παράγραφο 7 που κάνει λόγο για το ηλεκτρονικό εμπόριο λέει:

"Απαγορεύεται η είσπραξη όλου ή μέρους του τιμήματος, ακόμη και με μορφή αρραβώνα, εγγύησης, έκδοσης ή αποδοχής αξιόγραφων ή άλλη μορφή, πριν από την παράδοση του προϊόντος ή την παροχή της υπηρεσίας." Νομίζω είναι αρκετά σαφές.

Αύριο το πρωί θα δω αν έχουν μπει επιτέλους τα χρήματα πίσω στην κάρτα. Αλλά ακόμη και αν έχουν μπει, την καταγγελία θα την κάνω, για να καταλάβουν ότι δεν μπορούν να παίζουν με τα χρήματά μας. 240.58 ευρώ είναι για, εμένα τουλάχιστον,τεράστιο ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή έκανα μια ερώτηση στο ΙΝΚΑ, να δω αν έχω καταλάβει καλά τον νόμο. Ο 2251 άρθρο 4 παράγραφο 7 που κάνει λόγο για το ηλεκτρονικό εμπόριο λέει:

"Απαγορεύεται η είσπραξη όλου ή μέρους του τιμήματος, ακόμη και με μορφή αρραβώνα, εγγύησης, έκδοσης ή αποδοχής αξιόγραφων ή άλλη μορφή, πριν από την παράδοση του προϊόντος ή την παροχή της υπηρεσίας." Νομίζω είναι αρκετά σαφές.

Αύριο το πρωί θα δω αν έχουν μπει επιτέλους τα χρήματα πίσω στην κάρτα. Αλλά ακόμη και αν έχουν μπει, την καταγγελία θα την κάνω, για να καταλάβουν ότι δεν μπορούν να παίζουν με τα χρήματά μας. 240.58 ευρώ είναι για, εμένα τουλάχιστον,τεράστιο ποσό.

 

Μην μασάς πουθενά. Το ευρωπαϊκο δίκαιο μας προφυλάσει από πολλά, αλλά δυστυχώς δεν το γνωρίζουμε και μας κάνουν ότι θέλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...