Προς το περιεχόμενο

Είναι Δυνατόν ????


spyroseva

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

'Εχω πρόβλημα στο CD-DVD/RW,το οποίο και είχα αντικαταστήσει πριν 4 μήνες με LG στο Multirama(σε φορητό υπολογιστή TOSHIBA).

Παρατήρησα μάλιστα πως αφενώς το DMA ήταν off, κι αφετέρου δεν μου έκαιγε DVDs παρά μόνο CDs (το LG DVD/CD εννοώ).

Το πήγα στο Multirama, πάλι ζητώντας να μου το αντικαταστήσει αφού είναι μέσα στην εγγύηση του,και ο φίλος προσπαθεί να με πείσει πως ευθύνονται τα Windows...:X

Βέβαια είμαι σχεδόν σίγουρος πως ο τεχνικός του καταστήματος προσπαθεί να αποφύγει την αντικατάσταση για ευνόητους λόγους....) και άυριο που θα πάω να παραλάβω θα έχω "μάχη"!

Ποια είναι η άποψη η δική σας;;

Πόσο πιθανό είναι να ευθύνονται τα Windows τη στιγμή που το παίζει ταινίες και αντιγράφει CDs κανονικά αλλά δεν δραστηριοποιείται στα DVDs ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα και εγω ενα παρομοιο προβλημα,πριν αρκετα χρονια ομως. δεν εγραφε cd,dvd ομως επαιζε και εγραφε κανονικα.εκανα ενα φορματ,και λυθηκε το προβλημα.δεν καταλαβα ποτε τι εφταιγε.

αν με φορματ δεν λυθει το προβλημα,προφανος εχει χαλασει η κεφαλη του DVD,και ειναι υποχρεωμενος να στο αντικαταστησει. στο δικο του pc που το δοκιμασε,επαιζε? εκανε κανονικα εγραφη? πες του να σε αφησει να περασεις στο τμημα service,στον δικο του υπολογιστη που το δοκιμασε,και να στο δειξει και σενα.ειναι υποχρεωμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τί πρόγραμμα δοκίμασες να κάψεις DVD; Τί εννοείς όταν λες ότι δε γράφει DVD; Δεν έχεις επιλογή εγγραφής, σου βγάζει κάποιο σφάλμα ή απλά ξεκινάει η εγγραφή αλλά το recorder δεν κάνει τίποτα; Ή κάτι άλλο;

 

Σημ.: Το πρόγραμμα που έχουν built-in τα Windows είναι μόνο για CD. Για DVD, χρειάζεσαι ένα πρόγραμμα εγγραφής όπως το Nero.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας...

 

1ον)Δεν το δοκήμασε ο τύπος,με το που του περιέγραψα πως έχει η κατάσταση μου απάντησε έτσι...

2ον)Τις αποτυχημένες αντιγραφές τις επιχείρησα με το Nero6 και το Ashampoo Burning....

3ον)Ξεκινάει η εγγραφή και στη συνέχεια μου γράφει αποτυχία ή μου λέει "βάλτε ένα κενό δισκάκι στον οδηγό"...Εννοείται πως έχω την 25άδα των dvds δίπλα μου και το ταΐζω...:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pc δεν εχει κανας φιλος σου για να το δοκιμασεις να δεις αν θα σου κανει τα ιδια?

τι μαρκα δισκακια χρησιμοποιεις?

λογικα,πρεπει να εχει προβλημα το drive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

'Εχω πρόβλημα στο CD-DVD/RW,το οποίο και είχα αντικαταστήσει πριν 4 μήνες με LG στο Multirama(σε φορητό υπολογιστή TOSHIBA).

Παρατήρησα μάλιστα πως αφενώς το DMA ήταν off, κι αφετέρου δεν μου έκαιγε DVDs παρά μόνο CDs (το LG DVD/CD εννοώ).

Το πήγα στο Multirama, πάλι ζητώντας να μου το αντικαταστήσει αφού είναι μέσα στην εγγύηση του,και ο φίλος προσπαθεί να με πείσει πως ευθύνονται τα Windows...:X

Βέβαια είμαι σχεδόν σίγουρος πως ο τεχνικός του καταστήματος προσπαθεί να αποφύγει την αντικατάσταση για ευνόητους λόγους....) και άυριο που θα πάω να παραλάβω θα έχω "μάχη"!

Ποια είναι η άποψη η δική σας;;

Πόσο πιθανό είναι να ευθύνονται τα Windows τη στιγμή που το παίζει ταινίες και αντιγράφει CDs κανονικά αλλά δεν δραστηριοποιείται στα DVDs ....

 

To DMA το έκανες enable;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To DMA το έκανες enable;

 

Και βέβαια το ενεργοποίησα...αλλά μετά από 5 λεπτά μου ξανά-έγινε PIO...(Με τη γνωστή διαδικασία,ξέρεις κατάργησα τον δευτερεύοντα δίαυλο - restart κ.λ.π.)

 

Αχχχ...:X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...