Προς το περιεχόμενο

PC για 2008-2010


anemovatis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σταθερος στο ραντεβου μου καθε 2 χρονια να περνω καινουργιο υπολογιστη, ετοιμασα μια συνθεση για 2008-2010. Θα ηθελα να ριξετε μια ματια και να μου πειτε την γνωμη σας.

 

PSU: Zalman 750watt

CASE: Coolermaster Cosmos RC-1000

CPU: Intel Core 2 Duo 6850 (3,00Ghz) Tray

RAM: Transcend 2GB DDR2 1200Mhz AxeRAM

MOBO: Gigabyte GA-X38-DQ6

CPU Cooler: Zalman 9700NT

GPU: XFX 8800GT 512MB XT

 

Με ενδιαφερει το overclocking του συστηματος να φτασει η ακομα και να περασει τα 3.8Ghz

 

Περιμενω απο το πλαισιο να φερει ολα τα components μιας και απουσιαζουνε απο το στοκ 3 απο αυτα (PSU, GPU, CASE). Οποτε πιστευω υπαρχει αρκετος χρονος για αναθεωρησεις και εναλλακτικες προτασεις αν και ομολογο οτι δεν αντεχω να περιμενω αλλο :D

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Moderators

Θεωρητικα φτανει τα 3,8GHz (σχετικα) ανετα, με FSB 422 και multi 9x.

Η ψυξη ειναι καλη, και 800 ρες ραμ που να πηγαιναν μεχρι 900 θα μπορουσες να ειχες ριξει για 1:1 λειτουργια μεχρι τα 3,8GHz, αλλα με διαιρετη χωνεις κι αυτες :P

Απο τροφοδοτικα εξακολουθω να ειμαι υπερ των Toughpower, στην περιπτωση σου της εκδοσης με τα 750W (110? εχει).

Οποτε μια χαρουλα.

 

Αλλα για πας μας, μεχρι τωρα τι pc ειχες?:P

 

Α και καλωσηλθες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βλέπω τον Q6600 ως αρτιότερη αγορά αυτήν την εποχή. Τον οποίον αν κλοκάρεις λίγο παραπάνω από τη default συχνότητα του E6850 (που είναι μάλλον πιο ρεαλιστική προσέγγιση για 24/7 λειτουργία), θα έχεις επεξεργαστική ισχύ που θα σε κρατήσει όχι μέχρι το 2010, αλλά και παραπέρα. Τώρα μάλιστα που κοντεύει και η κυκλοφορία των 4πύρηνων από AMD, θα πρέπει να περιμένουμε μεγαλύτερο αριθμό εφαρμογών με αποδοτικό πολυνηματισμό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βλέπω τον Q6600 ως αρτιότερη αγορά αυτήν την εποχή. Τον οποίον αν κλοκάρεις λίγο παραπάνω από τη default συχνότητα του E6850 (που είναι μάλλον πιο ρεαλιστική προσέγγιση για 24/7 λειτουργία), θα έχεις επεξεργαστική ισχύ που θα σε κρατήσει όχι μέχρι το 2010, αλλά και παραπέρα. Τώρα μάλιστα που κοντεύει και η κυκλοφορία των 4πύρηνων από AMD, θα πρέπει να περιμένουμε μεγαλύτερο αριθμό εφαρμογών με αποδοτικό πολυνηματισμό...

 

+1

 

Και αποψη μου να αποφυγεις το zalman,καλυτερα το etassis750w η το toughpower 750 που προταθηκε κ προηγουμενος απο τον GeorgeMan ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικα φτανει τα 3,8GHz (σχετικα) ανετα, με FSB 422 και multi 9x.

Η ψυξη ειναι καλη, και 800 ρες ραμ που να πηγαιναν μεχρι 900 θα μπορουσες να ειχες ριξει για 1:1 λειτουργια μεχρι τα 3,8GHz, αλλα με διαιρετη χωνεις κι αυτες :P

Απο τροφοδοτικα εξακολουθω να ειμαι υπερ των Toughpower, στην περιπτωση σου της εκδοσης με τα 750W (110? εχει).

Οποτε μια χαρουλα.

 

Αλλα για πας μας, μεχρι τωρα τι pc ειχες?:P

 

Α και καλωσηλθες.

 

Αυτην την στιγμη εχω εναν AMD 3800, 2GB Kingston Hyper-X, nVidia 6800GT, Gigabyte GA-K8NXP-SLI (αν και δεν εκανα ποτε το SLI).

 

Eυχαριστω για το καλοσωρισμα. :)

 

Τα Ζalman εχουνε προβλημα με διαρκεια ζωης ; Γιατι στα specs τους τα βλεπω μια χαρα. Απο θεμα ησυχιας πως ειναι το Toughpower ;

Οσο για τον Q6600 το ειχα σκεφτει αλλα θα προτιμουσα κατα Μαρτιο/Απριλιο 2008 να δωσω 250ευρο και να περασω σε τετραπυρηνο Penryn 45mm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το Thermaltake κυριολεκτικα δεν ακουγεται!

Ειχα την 750W εκδοση, και με το 14cm ανεμιστηρι και τις πολυ χαμηλες ταχυτητες περιστροφης του μεχρι 60% load του τροφοδοτικου δεν ακους πραγματικα τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα Ζalman εχουνε προβλημα με διαρκεια ζωης ; Γιατι στα specs τους τα βλεπω μια χαρα. Απο θεμα ησυχιας πως ειναι το Toughpower ;

Οσο για τον Q6600 το ειχα σκεφτει αλλα θα προτιμουσα κατα Μαρτιο/Απριλιο 2008 να δωσω 250ευρο και να περασω σε τετραπυρηνο Penryn 45mm.

 

 

Δεν εχουν προβλημα με διαρκεια ζωης αλλα ειναι υπερεκτημημενα...

Εγω συνεχιζω να πιστευω πως με εναν q6600 ο/ced θα γλιτωσεις την μεταβαση penryn..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταθερος στο ραντεβου μου καθε 2 χρονια να περνω καινουργιο υπολογιστη, ετοιμασα μια συνθεση για 2008-2010. Θα ηθελα να ριξετε μια ματια και να μου πειτε την γνωμη σας.

 

PSU: Zalman 750watt

CASE: Coolermaster Cosmos RC-1000

CPU: Intel Core 2 Duo 6850 (3,00Ghz) Tray

RAM: Transcend 2GB DDR2 1200Mhz AxeRAM

MOBO: Gigabyte GA-X38-DQ6

CPU Cooler: Zalman 9700NT

GPU: XFX 8800GT 512MB XT

 

Με ενδιαφερει το overclocking του συστηματος να φτασει η ακομα και να περασει τα 3.8Ghz

 

Περιμενω απο το πλαισιο να φερει ολα τα components μιας και απουσιαζουνε απο το στοκ 3 απο αυτα (PSU, GPU, CASE). Οποτε πιστευω υπαρχει αρκετος χρονος για αναθεωρησεις και εναλλακτικες προτασεις αν και ομολογο οτι δεν αντεχω να περιμενω αλλο :D

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας. :)

 

PSU: Zalman 750watt

 

8a sou protina to Etasis sta watt pou 8es .. Imho dn exei orati diafora apo to Zalman (ektos apo tin timoula vevea :-D) .. (Vevea min anxonese..kanena dn ftanei poiotita Seasonic or Fortron ;p)

 

GPU: XFX 8800GT 512MB XT

 

GT? Ma giati 8eleis na to kaneis afto sto kenourio sou systima??

 

GTS dagwto! Den lew, epelekses tin TOP twn GT kai tin kaliteri kataskevastria.. Alla oi GTS aksizoun tin diafora tous (Poso? 20-30e?)! Eisai ikanos na pareis tetoio sistima kai na min mporeis na paikseis ta games tou xronou se Full Res + Qualities..(Vlepe Crysis+++) Krima 8ane ='(

 

W/E KALODOULEFTO!

 

Se zilevw.. :>

Koritsi_Gia_PC!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GT? Ma giati 8eleis na to kaneis afto sto kenourio sou systima??

 

GTS dagwto! Den lew, epelekses tin TOP twn GT kai tin kaliteri kataskevastria.. Alla oi GTS aksizoun tin diafora tous (Poso? 20-30e?)! Eisai ikanos na pareis tetoio sistima kai na min mporeis na paikseis ta games tou xronou se Full Res + Qualities..(Vlepe Crysis+++) Krima 8ane ='(

 

 

Koritsi_Gia_PC!

 

Ψιτ...

Απλά επειδή λείπει το S απ'το τέλος στο όνομα δεν σημαίνει οτι είναι κατώτερη.

Δες εδώ και μετά ξανασκέψου το για την GT. http://www.guru3d.com/article/Videocards/468/14/

Και αν δεν εμπιστεύεσαι το guru3d κάνε ένα search για 8800GT reviews,και αναθεώρησε.

 

Καλό είναι να μιλάμε μόνο όταν γνωρίζουμε επι του θέματος,όχι τίποτ'άλλο,θα πάρεις στο λαιμό σου το παιδί. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Με πρωτο εμενα....

 

Κοριτσι για pc, πηγαινε δες ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ review ή συγκριτικο θελεις για την 8800GT vs GTS, και θα καταλαβεις την υπερτατη πατατιά που πεταξες...

 

Οσο για τα PSU, τα Seasonic και τα Fortron ειναι μεν καλα, αλλα οχι για να δικαιολογουν τη διαφορα τιμης απο τα άλλα.

 

 

Φτου παππου-σουλη με προλαβες!

Δευτερος λοιπον! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...