Προς το περιεχόμενο

ΝΕΟ PC - PLZ HELP


rrrttt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού εχουν πρηστει τα ματια μου απ το διαβασμα , κατεληξα στην παρακατω συνθεση

 

CASES *THERMALTAKE VC2000BNS MAMBO BLACK

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ *INTEL CORE 2 DUO E6750 2.66 GHZ LGA775 - 1333 FSB - BOX

ΜΝΗΜΗ RAM 2 χ**ADATA DIMM DDR2 CL5 1GB PC6400 (800MHZ)

ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ *MSI P965 NEO-F V2

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ASUS EN8600GT MAGIC/HTP 512MB PCI-E RETAIL

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ WESTERN DIGITAL WD5000AAKS 500GB SATA2

DVD RECORDER LG GSA-H50L SUPER MULTI LIGHTSCRIBE DVD REWRITER BLACK

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ THERMALTAKE W0093 TR2 POWER 500W

 

Το σύστημα προοριζεται κυριως για παιχνιδια. Παρακαλώ τα σχόλια /προτασεις σας

ειδικα σε cpu/motherboard/γραφικών.

Μηπως ειναι καλυτερα μικροτερος επεξεργαστης κ καρτα γραφικων στα 256ΜΒ?

 

tia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εαν προοριζεται για παιχνιδια, τοτε καλα θα κανεις να βγαλεις αμεσως την 8600GT και να πας σε 8800GT (δεν ξερω εαν εχει φερει το e-shop ακομα).

Επισης, εαν ασχολεισαι εστω λιγο με το overclocking, μπορεις να αγορασεις τον E6550 ή τον E4500 και να τους πας σε συχνοτητες λειτουργιας ανωτερες αρκετα απο του 6750.

Απο τροφοδοτικα, εγω δεν θα εμπιστευομουν το TR2, και θα πηγαινα σε κατι σαν κι αυτο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700417 τουλαχιστον.

Εαν θελεις κατι που να σου κρατησει σε μελλοντικη αναβαθμιση παιρνεις αυτο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700497 .

Τωρα, στο θεμα της μητρικης, τη συγκεκριμενη δεν την ξερω καθολου, αντ'αυτου ομως, θα σου προτεινα μια δοκιμασμενη λυση (απο εμενα), αυτη: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.523577 οχι οτι η προαναφερθεισα ειναι κακη.

 

Εαν θελεις να παιζεις αξιοπρεπεστατα τα παιχνιδακια, πρεπει να δωσεις καποια λεφτα παραπανω οπως καταλαβες... :-)

 

Κουτι, σκληρος κτλ ειναι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thnx φίλε μου. δλδ η 8600 δεν αξίζει καθόλου? δε την έχει χρησιμοποιήσει κανεις ? και προτείνεις μια οποιαδήποτε 8800GT όταν έχει πανω απο 150 ευρώ διαφορά με την 8600? τοσο καλυτερη είναι?

 

tia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Η πιο φτηνη 8600GT εχει 100? περιπου.

Η πιο φτηνη 8800GT εχει 215? περιπου. http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977735&product=1030353

Αυτο μας κανει να συμπερανουμε οτι εχουν 115? διαφορά (αρα οχι 150+ που ελεγες), με περιπου 2 εως 4 φορες καλυτερες επιδοσεις (200% εως 400% πανω).

Αρα μαλλον αξιζει θα ελεγα...

 

Η 8600 αξιζει για να παιζεις παιχνιδια 2 ετων και πισω ή κανενα καινουριο Pro Evolution, μεχρι εκει. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω κ εγω για επεξεργαστη μικροτερο και μετα overclock που δεν ειναι κ δυσκολο να γινει....

Οσο για τροφοδοτικο εγω ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο το Thermaltake μου...και εναν 550W και ανω θα σου κανει την δουλεια σου...βεβαια ισως το 750 να ειναι η λυση για σενα καθως θες να βαλεις κ δυνατη καρτα που θα θελει ρευμα.

Οσον αφορα την μητρικη...μην τσιγκουνευτεις 30 και 40 ευρο παραπανω...η μητρικη κανει μεγαλη δουλεια σε ενα συστημα...καλυτερα να βαλεις μικροτερο δισκο και να δωσεις λεφτα στην μητρικη παρα να παρεις κατι φθηνο και να το μετανοιωσεις....

Ψαξου καλυτερα στο θεμα μητρικης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα αλλά δεν υπάρχει διαθεσιμη 8800 κατω απο 220ε.

Δε σκεφτομαι για μελλοντικλη αναβαθμιση γι αυτό κατέληξα στη συγκεκριμένη μητρική. βέβαια δεν ξέρω τι διαφορες υπάρχουν στο Ρ965 κ στο Ρ35.

με τη μνήμη είμαι οκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το P35 υποστηριζει εξ ορισμου 1333MHz FSB επεξεγαστες (αρα μπορεις να κανεις πιο αποτελεσματικο overclock αφου σηκωνει περισσοτερο FSB, και εσυ θα χρειαστεις πολυ FSB αφου ο επεξεργαστης που θα παρεις ειναι απο μονος του 1333ρης). Επισης το P35 υποστηριζει εξ ορισμου του επερχομενους Penryn επεξεργαστες στα 45nm.

Αυτο με τη μελλοντικη αναβαθμιση μη το λες, κι εγω ετσι ελεγα οταν πρωτοπηρα το pc...

Τωρα στα 5-10? που εχουν διαφορα οι 8800GT θα κολλησουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως τα λεει ο George ειναι...αν παρεις μουφα μητρικη θα σε περιοριζει αργοτερα...στις μνημες,στον επεξεργαστη,κτλ.

 

Αλλωστε απο τα 80+ να πας στα 110+ δεν λεει κατι...30ευρο φιλε ειναι λιγα για αυτα που προσφερει..και θα εχεις κ το κεφαλι σου ησυχο για αργοτερα.

Αλλωστε ισχυει το ρητο "Οτι πληρωσεις παιρνεις..."

 

Οσο για τις μνημες...αν αποφασισεις να παρεις μια δυνατη μητρικη με κοστος 110+ ευρο θα σου προτεινα πιο γρηγορες μνημες...

 

KINGSTON KHX8500D2K2/2G HYPERX 2GB (2X1GB) DUAL CHANNEL DDR2 PC8500 1066MHZ

 

Βεβαια δεν ξερω και το budget σου...

 

Για την καρτα γραφικων δεν μπορω να πω γνωμη...εγω θα επαιρνα μια μετρια τωρα και θα περιμενα την ανοιξιατικη αγορα που θα βγουν τα νεα μοντελα και θα αλλαζα...βεβαια ολα τα παραπανω εχουν αμεση σχεση με τον προυπολογισμο σου φιλε και το ποσα χρηματα εισαι διαθεσιμος να δωσεις...αν μας ελεγες ποσα χρηματα σκοπευεις να δωσεις ισως διναμε πιο εγκυρες λυσεις.

Εχεις σκοπο αργοτερα να παιξεις SLI ή CrossFire???

 

Τεσπα μια καλη λυση μητρικης ειναι :

 

MSI P35 NEO2-FIR

(με CrossFire)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Τωρα, στο θεμα της μητρικης, τη συγκεκριμενη δεν την ξερω καθολου, αντ'αυτου ομως, θα σου προτεινα μια δοκιμασμενη λυση (απο εμενα), αυτη: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.523577 οχι οτι η προαναφερθεισα ειναι κακη.

 

 

Οπως τα λεει ο George ειναι...αν παρεις μουφα μητρικη θα σε περιοριζει αργοτερα...στις μνημες,στον επεξεργαστη,κτλ.

 

Αλλωστε απο τα 80+ να πας στα 110+ δεν λεει κατι...30ευρο φιλε ειναι λιγα για αυτα που προσφερει..και θα εχεις κ το κεφαλι σου ησυχο για αργοτερα.

Αλλωστε ισχυει το ρητο "Οτι πληρωσεις παιρνεις..."

 

Τεσπα μια καλη λυση μητρικης ειναι :

 

MSI P35 NEO2-FIR

(με CrossFire)

 

 

Noμιζω πως λεμε την ιδια, ετσι δεν ειναι? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Εχεις σκοπο αργοτερα να παιξεις SLI ή CrossFire???

 

Τεσπα μια καλη λυση μητρικης ειναι :

 

MSI P35 NEO2-FIR

(με CrossFire)

οχι δε με ενδιαφέρουν αμεσα, αν και συμφωνώ για τη σημασία της μητρικής σε Ρ35 βλέπω και την MSI P35 NEO-F

 

τώρα σε ότι αφορά την κάρτα γραφικών ρώτησα σε 4 μαγαζιά κ όλοι μου είπαν απο βδομάδα ΘΑ φέρουν 8800GT... ποια άλλη θα προτείνατε που να παίζει άνετα τα τελευταία παιχνίδια σε λογική τιμή ? μηπως να δω σε ΑΤΙ?

Δεν υπάρχει περιορισμός στο budget αλλά δε με ενδιαφέρουν και οι υπερβολές, σκεφτόμουν να φτιάξω ένα νέο κουτί γύρω στα 600Ε, μιας και δεν αξίζει πια να αναβαθμίσω το υπάρχον.

 

TIA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Βλεπεις χαρακτηριστικα και διαλεγεις...

Εγω σου προτεινα δοκιμασμενη απο εμενα λυση παντως.

Δεν υπαρχει αλλη vga που να κοστιζει εκει γυρω και να εχει τοσο ανταγωνιστικες επιδοσεις.

 

Α και τι ειναι αυτο το tia :P (ειμαι περιεργος ναι!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Noμιζω πως λεμε την ιδια, ετσι δεν ειναι? :P

 

Ναι απ'οτι φαινεται την ιδια λεμε!!!Ειναι καλη λυση με μια καλη τιμη...βεβαια υπαρχουν καλυτερες,αλλα εκει ξεφευγουμε αρκετα!!!30ευρο διαφορα απο αυτην που θελει να παρει ειναι καλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...