Προς το περιεχόμενο

Μαζική απεγκατάσταση μεσω LAN


Net.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Παιδια έχω το εξής πρόβλημα και αν κάποιος έχει τη λύση θα με βγάλει απο πολύ κόπο.

Ένας φίλος έχει ένα Internet Cafe και οι σκληροι δίσκοι απο τα μηχανήματα έχουν γεμίσει.Μου ζήτησε λοιπόν αν μπορώ να τον βοηθήσω να βγάλει κάποια game απο τα μηχανήματα.

 

Το θέμα είναι ποιό όμως....

Μιλάμε για καμμια 20αρια games που θέλει να απεγκαταστήσει και όπως καταλαβαινεται

20 games για να βγουν απο 20 PC θέλουν πολλές ώρες!!!!

 

Ξέρει κανείς κάποιο πρόγραμμα που να μπορείς να κάνεις την απεγκατάσταση μέσω δικτύου μαζικά?Δεν μιλάω για remote desktop καθώς ετσι ο χρόνος δεν αλλάζει,εννοώ να δίνω μια εντολή(macro ή οτιδήποτε άλλο)και να γίνετε ταυτόχρονη απεγκατάσταση αφού όλα τα PC είναι ίδια(ίδια directory,ίδια games κτλ)

 

Άν κάποιος ξέρει κάποιον τρόπο που να μπορεί να μειώσει λίγο τις ώρες ενασχόλησης με αυτο το θέμα θα μου λύσει τα χέρια.

 

Ευχαριστώ:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έναρξη » εκτέλεση » regedit

Περιήγηση στο HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall\<όνομα ή CLSID παιχνιδιού>

 

Εκεί βλέπεις (μερικά από) τα εγκατεστημένα προγράμματα. Ας πάρουμε για παράδειγμα το 7-zip που το έχω πρόχειρο.

Uninstall String = "C:\Program Files\7-Zip\Uninstall.exe"

 

Ωραία, αυτό πρέπει να τρέξουμε για να βγει. Αλλά δεν γλυτώνουμε τα "Next" κουμπάκια. Βλέπουμε όμως ότι ο installer του 7-zip είναι ο nsis.sourceforge.net. Με λίγο googling βρίσκουμε ότι υποστηρίζει το /S (silent), και επομένως αν βάλουμε σε ένα batch file το

"C:\Program Files\7-Zip\Uninstall.exe" /S

θα βγει χωρίς να πατήσουμε τίποτε άλλο.

 

Το ίδιο πρέπει να κάνεις και για τα υπόλοιπα παιχνίδια, να βρίσκεις δηλαδή ποιο command line υποστηρίζει ο installer τους ώστε να απεγκαθίστανται χωρίς μηνύματα.

 

Τα μαζεύεις όλα σε ένα batch file, και είτε του κάνεις διπλό κλικ σε κάθε μηχάνημα, είτε το βάζεις να τρέξει αυτόματα σε όλους τους Η/Υ μέσω group policy ή με το psexec κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...