Προς το περιεχόμενο

Συμβατότητα?


Indigo--d0g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω ένα μικρό προβληματάκι και θα ήθελα να ζητήσω τη βοηθειά σας και τα φώτα σας.

Αφου αναβάθμησα το βασικό μου PC είπα με κάποια απο τα παλιά κομμάτια να στήσω και ένα δεύτερο, απλό μηχάνιμα έτσι για να υπάχει. Είχα όμως κρατήσει την κάρτα γραφικών κι έτσι πήρα μια φθηνή απλά για να έχω εικόνα (συγκεκριμένα την GeForce 7100, 128MB, DDR2 PCI Express).

Η motherboard είναι η A8V-E deluxe της ASUS.

Το πρόβλημα λοιπόν που αντιμετωπίζω είναι οτι δεν έχω εικόνα.

Α! να μην ξεχάσω να πώ οτι το τροφοδοτικό είναι μεν καινούριο, αλλά δεν ξέρω πόσα βγάζει (γράφει 220W αλλά και 400 και δεν έχω την παραμικρή ιδέα γύρω από τροφοδοτικά). Μήπως δεν είναι αρκετά ισχυρό?

Όποιος έχει καμιά ιδέα για το τί μπορεί να φταίει, παρακαλώ πείτε μου.

 

Και κάτι ακόμα.

Στο κανονικό μου μηχάνημα, έχω μια Nvidia GeForce 6600 GT. Είναι μια κάρτα που μέχρι τώρα με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο και όλοι λένε ότι είναι πολύ καλή. Όμως οι απαιτήσεις αυξάνονται και θέλω κάτι καλύτερο. Μου προτείνετε να πάρω μια ίδια και να έχω 2 6600 GT, ή να πάρω μια 8800 GTS?

Απλά το πρώτο συμφέρει απίστευτα από άποψη χρημάτων, αλλά θα έχω ανάλλογη απόδοση?

 

Ελπίζω να μη σας κούρασα και ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο και τη βοηθειά σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

220 Volt, 400 Watt. Το δευτερο νουμερο μας ενδιαφερει. Σεπεριπτωση που το μηχανημα ειναι παραφορτωμενο, ισως να μην φτανει. Δεν μας ειπες και τι μαρκα ειναι. Παιζει τεραστο ρολο.

 

Για το δευτερο (κανονικο) PC. Εφοσον εχεις PCI-Express (επειδη αναφερεις το SLI αυτο υποθετω)και ενα τροφοδοτικο 500+ Watt τοτε πας με τα χιλια για 8800GT

 

Σε περιπτωση που εχεις μικροτερο τροφοδοτικο, σε συμβουλευω να αγορασεις ενα λιγο πιο μεγαλο, γνωστης μαρκας.

 

Το SLI μην το σκεφτεσαι σε τοσο παλια καρτα γραφικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάρκα πρέπει να είναι μια T&P. Δεν έχει και τίποτα πάνω το PC, τα βασικά. Τη Motherboard, Athlon 3500+, RAM 2x512, ένα CDRW κι έναν κάπως παλιό HD. Αυτά.

Όμως το τροφοδοτικό που έχω στο κανονικό μου PC (αυτό με την 6600 GT) είναι ένα απλό 350W και δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα, κι ας είχε επάνω βαρβάτη κάρτα ήχου, 2 HD, 2 DVD players... οπότε δε νομίζω να υστερεί...

Όσο για τη συμβατότητα? Παίζει να μην κάνει η 7100 για την A8V-E?

 

Πάντως εγώ δεν είπα τίποτα για SLI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Μου προτείνετε να πάρω μια ίδια και να έχω 2 6600 GT...

 

Αυτο λεγεται SLI... εκτος αν εννοεις κατι αλλο.

 

350W ειναι πολυ λιγα για σημερινη καρτα γραφικων.

 

Οσον αφορα το αλλο μηχανημα, σου κανει τιποτα μπιπ στην εκκινηση, και αν ναι, ποσα? δοκιμασε παντως μηπως δεν εχει πατησει καμμια καρτα η βυσμα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούπς! Δεν ήξερα οτι αυτό είναι το SLI, sorry.

Ότι κάρτα καινούρια και να βάλω θα αλλάξω οπωσδήποτε τροφοδοτικό.

Δεν κάνει τίποτα μπιπ. Το δοκίμασα αυτό,όλα τα κούνισα αλλά τίποτα...

Αρχιγέ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...