Προς το περιεχόμενο

Site με Joomla


css03027

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω φτιάξει ένα site με Joomla και θέλω να το μεταφέρω σε έναν άλλο server που δεν υποστηρίζει joomla, δηλαδή σε άλλο υπολογιστή που έχω εγκατεστημένο το wamp (apache, php, mySQL) αλλά όχι την joomla. Ποια αρχεία πρέπει να μεταφέρω από το φάκελο του joomla και πώς πρέπει να τα τροποποιήσω? Δε με ενδιαφέρει η διαχείρηση του site και το έκανα με joomla γιατί ήταν πολύ εύκολο να το φτίαξω. Επίσης έχω προσθέσει στο site κάποια από τα έτοιμα modules που έχει η joomla. βασικα θέλω να απεξαρτησω το site μου απο την Joomla.

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις εγκατεστημένο το wamp τότε θα σου δουλεύει και εκεί το joomla. Θα πρέπει όμως να αλλάξεις 2-3 παραμέτρους από το configuration.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πως θα περασεις απο το Joomla σε αλλο CMS χωρις να χασεις τα δεδομενα του site σου δεν το γνωριζω.

 

Το σιγουρο ειναι πως αφου εχεις το WAMP μπορεις ευκολα να μεταφερεις εκει το υπαρχον Joomla Site σου. Κοιταξε αυτο ενδεικτικα:

 

How to transfer your Joomla site

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά για να παραχθεί το site σου όταν το επισκέπτεσαι είναι αναγκαία η μηχανή του joomla, οπότε δεν μπορείς να αποφύγεις την εγκατάστασή του. Να πάρεις τα data σου και να τα μεταφέρεις σε άλλο cms είναι αρκετά εύκολο αφού είναι αποθηκευμένα με τη μορφή html στη βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...