Προς το περιεχόμενο

επιλογή εκτυπωτή laser ασπρόμαυρο


ntountou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά ενδιαφέρομαι να αγοράσω εκτυπωτή laser για να εκτυπώνω τα διάφορα books που έχω σε ηλεκτρονική μορφή..

δλδ το θέλω για προσωπική/οικιακή χρήση αλλά αρκετά βεβαρημένη

 

φυσικά δε με ενδιαφέρουν τα χρώματα για την εκτύπωση των βιβλίων άρα κοιτάω για εκτυπωτή μονόχρωμο που είναι και πιο φτηνός..

 

με μια μικρή έρευνα έχω καταλήξει στους εξής 4 (σειρά βάση κόστους) και θέλω τη γνώμη σας:

 

LEXMARK E120

 

Samsung ml 2510

 

HP Laserjet 1020

 

Samsung ml 1630

(σχετικά πιο ακριβός αλλά με βολεύει υπερβολικά λόγω μεγέθους - ύψος 12cm!!!)

 

 

έχω φυσικά έναν σοβαρό ενδοιασμό σε ότι αφορά την επιλογή ενός εκτυπωτή samsung καθώς δε ξέρω τι αξιοπιστία τους χαρακτηρίζει.. έχω άδικο? είναι δοκιμασμένοι?

 

αν υπάρχει κάποιος άλλος που μπορείτε να μου προτείνεται καλοδεχούμενος..

επίσης θα με ενδέφερε ο εκτυπωτής να εκτυπώνει μπρος πίσω αυτόματα

αλλά δε ξέρω που φαίνεται αυτό το χαρακτηριστικό για τους εκτυπωτές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτοματη εκτυπωση διπλης οψης πας σε επαγγελματικες προτασεις που κοστιζουν αρκετα.

 

Εφοσον τον θες για σχετικα βαρια χρηση (πανω απο 5000 σελιδες το μηνα ε?) θα σου προτεινα τον Brother HL-2030, ο οποιος εχει κυκλο εργασιας 10000 σελιδες το μηνα και ειναι και σχετικα μικρος. Επισης οι Brοther εχουν τη φημη μηχανηματων αντοχης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απέφυγε το Lexmark ο οποίος θέλει και τσιπάκι για αναγόμωση...

Οι HP και Samsung 2510 είναι ίδιας ποιότητας, με τον Samsung να είναι λίγο πιο εύκολος στην αναγόμωση - ξεβιδώνεις μια βίδα αντί να κάνεις μια τρύπα στο τόνερ (αυτά αν την κάνεις μόνος σου, αν την κάνεις σε κατάστημα πληρώνεις περίπου τα μισά λεφτά από το original τόνερ για αναγόμωση και στην κάνουν αυτοί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ton HP προτεινω εγω απο προσωπικη εμπειρια πολυ καλος και για βαρια δουλεια το τονερ ειναι λιγο ακρυβο γιατι αλλαζει και το τυμπανο μαζι αλλα αυτο ειναι καλο τωρα βεβαια για τα αλλα δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά σκοπεύω να χρησιμοποιώ γνήσια ανταλλακτικά γιατί κάποτε που έκανα μια απόπειρα

να γεμίσω cartridges (σε inkjet) ο εκτυπωτής άρχισε να παραπέει μέχρι που κατέρευσε..

 

ο όρος "κύκλος εργασίας" τι δείχνει ρε παιδιά?

 

σε ότι αφορά την διπλή εκτύπωση υπάρχει ο LEXMARK E250D που είναι σε προσιτή τιμή

 

τελικά για την αξιοπιστία των samsung σε σχέση με αυτή των hp έχουμε να πούμε κάτι? συγκρίνονται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά σήμερα που το ανταλλακτικό τόνερ έχει όσο ο καινούριος εκτυπωτής μαζί με το αρχικό τόνερ, δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αν σου χαλάσει - που δε χαλάει...

 

Κύκλος εργασίας είναι ποια είναι η λογική χρήση για το συγκεκριμένο εκτυπωτή (μέχρι πόσες σελίδες ανά μήνα ή μέρα τυπώνει άνετα)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ για φθηνό laser (1000 σελίδες το μήνα) και μου άρεσαν τα χαρακτηριστικά και η τιμή (αγορά 94 ? τονερ 58?) του Lexmark E 120, μπορεί να μου πει ο furious99 τι είναι αυτό με τσιπάκι; Κάθε πόσα αντίγραφα θέλει αλλαγή;

 

... Με την samsung μπερδεύτηκα, στο e-shop υπάρχουν τρία μοντέλα ml 2010.

 

...Τελικά να πάρω τον ΗΡ; Δεν κατάλαβα τι είναι το FUSER UNIT ME OEM : RM1-2096 http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.402700

 

Καμιά βοήθεια για να αποφασίσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρησιμοποιήσεις μόνο γνήσια δε σε ενδιαφέρει τίποτα από αυτά παρά μόνο η τιμή του τόνερ.

Αν αναγομώσεις σε κατάστημα το τόνερ θα το κάνεις με 30-35 ευρώ.\

Αν αναγομώσεις μόνος σου το τόνερ το κόστος πέφτει στα 10 ευρώ και εδώ παίζει ρόλο το τσιπάκι που έχουν οι Lexmark που μετράει πόσο γεμάτο είναι το τόνερ και σε εμποδίζει να αναγομώσεις, οπότε για να γεμίσεις μόνος το τόνερ πρέπει να αλλάξεις και το τσιπάκι (αυτό μόνο σε Lexmark)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα παραπάνω μοντέλα την καλύτερη ανάλυση την έχει ο Lexmark. Τα αναλώσιμα είναι πάνω κάτω ίδια... Κι αφού δεν θα αλλάζω tonet εγώ, μάλλον δεν υπάρχει πρόβλημα με το τσιπάκι...

Άρα παίρνω Lexmark! Έχει κανείς τον Ε 120; Υπάρχει καμιά εμπειρία με drivers; Έναν kyocera που είχαμε κάποτε στο σχολείο, μας είχε βγάλει το λάδι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Ας μην ανοίξω καινούργιο θέμα, μιας και το συγκεκριμένο που εντόπισα μέσω αναζήτησης φαίνεται αρκετά συναφές.

 

Ενδιαφέρομαι για αγορά νέου εκτυπωτή, καθώς ο έμπιστος Canon inkjet μου έχει αρχίσει να βγάζει χοντρό πρόβλημα στο nozzle check pattern (φταίω κι εγώ που δεν τον συντήρησα σωστά). Έχω βάλει στο μάτι τον Lexmark E250dn, κυρίως για την Ethernet (+απροβλημάτιστη Linux λειτουργία) και τη δυνατότητα duplex print. Αν έχουν κάποιοι τον συγκεκριμένο ή τον μικρό αδερφό E250d, θα ενδιαφερόμουν να ακούσω τις εντυπώσεις τους. Δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα ταχύτητα ή εκτύπωση πολύπλοκων γραφικών.

 

 

Ευχαριστώ! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...