Προς το περιεχόμενο

Speedtouch 530


Ntonalnd_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και δεν έχω το συγκεκριμένο router, από ότι είδα μετά από μια αναζήτηση, πρέπει να υποστηρίζει μέχρι ADSL1 τεχνολογία οπότε μάλλον γι'αυτό συγχρονίζει και εκεί. Δεν νομίζω με αναβάθμιση firmware να λύνεται το ζήτημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως είναι ADSL router και όχι ADSL2. Οπότε μέχρι 8Mbit. Πάντως επί τρία χρόνια δεν έσβησε ποτέ όσο το είχα μέχρι να πάω στη Forthnet και τα 24Mbit, οπότε και έπρεπε να αλλάξω router. Από τα καλύτερα για τα λεφτά του, σκυλί. Συγχρονίζει εκεί που δεν έχει συγχρονίσει κανένα άλλο, κάτι σαν το Enterprize στο Star Trek δηλαδή :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kserei kaneis mexri ti taxitita ftanei to modem ayto?? exo dsl 12mbps

yparxei site opoy mporo na kano upgrade to firmware??

thanks

 

Αν το έχεις αγοράσει (ή το πήρες από τον provider σου) σχετικά πρόσφατα , υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι η έκδοση 530v6 και να έχει το πιο πρόσφατο firmware (που βγήκε 2006), οπότε θα είναι απόλυτα συμβατό με ADSL2+. Θέλει ρύθμιση όμως, όπως έρχεται από το εργοστάσιο είναι ρυθμισμένο να λειτουργεί με G.dmt modulation (απλό ADSL1)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το έχεις αγοράσει (ή το πήρες από τον provider σου) σχετικά πρόσφατα , υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι η έκδοση 530v6 και να έχει το πιο πρόσφατο firmware (που βγήκε 2006), οπότε θα είναι απόλυτα συμβατό με ADSL2+. Θέλει ρύθμιση όμως, όπως έρχεται από το εργοστάσιο είναι ρυθμισμένο να λειτουργεί με G.dmt modulation (απλό ADSL1)...

 

Αυτο πηρα κι εγω πριν μια βδομαδα,κλειδωνω στα 15000 με G.992.5..το θεμα ειναι ομως οτι δεν εχει ρυθμιση οσο αναφορα το modulation,οπως πχ εχει το USR,δηλαδη το 530 V6 ,κλειδωνει μονο του σαν auto...αν ξερεις κατι παραπανω για ρυθμισεις, πες....

 

 

edit: Modulation: G.992.5 Annex A

 

 

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 509 / 14.914

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω αυτο το modem εχω τη v6 εκδοση,κι ως τωρα (γυρω στο 1,5 χρονο που το εχω) ειναι αρκετα καλο...Κι εγω σκεφτομουν για κανενα upgrade,αλλα θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες,αφου δουλευει δεν το πειραζουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο πηρα κι εγω πριν μια βδομαδα,κλειδωνω στα 15000 με G.992.5..το θεμα ειναι ομως οτι δεν εχει ρυθμιση οσο αναφορα το modulation,οπως πχ εχει το USR,δηλαδη το 530 V6 ,κλειδωνει μονο του σαν auto...αν ξερεις κατι παραπανω για ρυθμισεις, πες....

 

 

edit: Modulation: G.992.5 Annex A

 

 

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 509 / 14.914

 

ine default se mutimode kai klidonei se adsl2+.to modulation allazei oso thimame apo konsola only

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...το θεμα ειναι ομως οτι δεν εχει ρυθμιση οσο αναφορα το modulation,οπως πχ εχει το USR,δηλαδη το 530 V6 ,κλειδωνει μονο του σαν auto...αν ξερεις κατι παραπανω για ρυθμισεις, πες....

 

Ή από telnet session (υπάρχει PDF με όλες τις εντολές) ή με το προγραμματάκι STMT. Αλλά τώρα που το βλέπω, η default ρύθμιση είναι multi_adsl2plus. Λάθος μου, μπερδεύτηκα από την οθόνη του STMT που μάλλον δείχνει το modulation με το οποίο συγχρόνισε τελικά ο router (είμαι σε 2play 1Mbps προσωρινά):

 

stkq9.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή από telnet session (υπάρχει PDF με όλες τις εντολές) ή με το προγραμματάκι STMT. Αλλά τώρα που το βλέπω, η default ρύθμιση είναι multi_adsl2plus. Λάθος μου, μπερδεύτηκα από την οθόνη του STMT που μάλλον δείχνει το modulation με το οποίο συγχρόνισε τελικά ο router (είμαι σε 2play 1Mbps προσωρινά):

 

stkq9.png

 

κανε μου μια χαρη..επειδη ''εφαγα'' το ιντερνετ αλλα δε το βρηκα αυτο το STMT,να μου το στειλεις αν μπορεις...thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θέλει κόπο, θέλει τρόπο! Αν δώσεις στο Google stmt speedtouch και dmt speedtouch τα βγάζει ως 2ο και 1o hit αντίστοιχα:

 

STMT: http://www.pulscomputer.de/download.html ...άσε την 0.8, πάρε την 0.7.6

DMT: http://dmt.mhilfe.de/ ...εδώ η σωστή είναι η 7.35

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...