Προς το περιεχόμενο

Help για αναβάθμιση


saxon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή εδώ και χρόνια δεν έχω ασχοληθεί με τον τομέα hardware, ζητάω μια βοήθεια απο τους ειδικούς ως προς την αναβάθμιση που πρέπει να κάνω.

Το σύστημα μου:

Mainboard: http://www.gigabyte.com.gr/products/mb/cpulist/ga-8s648fx.html

Επεκσεργαστής: P4 2.8ghz

Κάρτα γραφικών: Radeon χ800gt

Μνήμη: 1gb

Οθόνη προσεχώς: 22'' wide

 

Το ζητούμενο: Να μπορεί ο υπολογιστής να παίζει αρχεία HD (περισσότερο .mkv 720p-1080p) και να τα στέλνει σε HD TV χωρίς κολλήματα και ασυγχρονισμούς.

 

Με το παρών σύστημα δεν έχω προβλήματα στα games πού παίζω και στις εργασίες που κάνω, ούτε και στην αναπαραγωγή αρχείων 720p. Στα 1080p σέρνομαι.

 

Για αρχή γλυκοκοιτάζω την κάρτα γραφικών 8800gt που φαίνεται να είναι το must σήμερα απ όσο έχω διαβάσει.

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το ποιά θα ήταν η καλύτερη και πιο φτηνή λύση για αναβάθμιση με δεδομένη την 8800gt.

Θα πρέπει να αλλάξω motherboard, επεξεργαστή, μνήμες -κάτι άλλο;

Υπάρχει πιο φτηνή λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα βγουν πολλοί και θα σου πουνε την λέξη bottleneck καμμιά 50ριά φορές...(φοριέται πολύ)...

 

εγώ στην θέση σου δεν θα έδινα λεφτά για νέο σύστημα,ειδικά αν δεν είσαι πολύ απαιτητικός gamer ... (για να βολεύεσαι με την Χ800GT μάλλον δεν είσαι)...

 

μία φθηνή λύση λοιπόν είναι να πάρεις μία καλή ψύκτρα για την CPU και να την τραβήξεις όσο πάει ...

 

πάρε άλλο ένα Giga ram

 

πάρε και την 8800GT

 

είσαι έτοιμος! ;)

 

ps. δεν λες τι PSU έχεις, πιθανών να χρειαστείς νέο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος οτι η 8800gt κολλάει στην motherboard μου;

Δεν υπάρχει ασυμβατότητα με pci/pci-e/agp ;

Αν είναι έτσι θα την αγοράσω αμέσως και μετά βλέποντας και κάνοντας...απλά είχα την εντύπωση οτι όταν μια κάρτα είναι pci-e, θα έχει ασυμβατότητα με παλιότερες motherboards.

Οσο για τυροφοδοτικό..ναι θα χρειαστεί και αυτό αλλαγή νομίζω. Εχω ένα φτηνιάρικο

HEC-300AR-PT http://www.hood.de/auction/30495344/hec-300-lr-pt-netzteil-pentium-4-ready-ecosmart.htm

 

Περί bottleneck που ανέφερες δεν είχα ιδέα τι ακριβώς είναι...μετά απο ένα search το έμαθα κι αυτό :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δεν το πρόσεξα, AGP έχεις... δεν μπορείς να βάλεις 8800GT ... :-(

 

υπάρχει η λύση της X-1950pro πάντως αν δεν θες να πας σε ολική αναβάθμιση... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε μια ATI hd2600 και θα είσαι πολύ καλά για hd περιεχόμενο και για τα παιχνίδια που παίζεις τώρα. Αν από την άλλη θέλεις την ποιότητα της 8800GT αναβάθμιση τώρα. Όσο για το bottleneck φοριέται γιατί οι καινούργιες nvidia έχουν (σίγουρα άξια) κάνει τέτοιο buzz που οι χρήστες τις κοιτάνε λες και θα τους απογειώσουν το σύστημα από μόνες τους. Είδες τι είπε ο liopyr πάρε μια 8800gt βάλτη να τραβάει το κάρο και θα είσαι εντάξει. Άρα καταλήγουμε ή θα φτιάξεις το κάρο, ή θα πάρεις ένα καλό γαιδούρι να το τραβάει. Κάρο με mustang καθαρόαιμο επιβήτορα δεν πάει, πάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...