Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα DVD-RW σε Lap Top


kounelos1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεία σας,:-)

καταρχήν θέλω να σας ευχαριστήσω που μου δίνετε η ευκαιρία να εκφράσω το πρόβλημα που αντιμετωπίζω.

 

Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με ένα πρόβλημα που έχω με το Lap Top.

 

Ενημερωτικά σας αναφέρω πως τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή μου έχουν ως εξής:

Fujitsu Siemens M 2.0 Ghz,80 σκληρός,1GB Ram,15.4 οθόνη,ATI X 300 128mb κάρτα γραφικών,DWD-RW.

Τον υπολογιστή τον έχω τώρα 2 χρόνια.

 

Πρίν απο 1 χρόνο άλλαξα recorder γιατί δεν μπορούσα να κάνω επιτυχημένη εγγραφή πάντα,για παράδειγμα έγραφα ενα DVD τώρα,μετά δεν μπορούσε να γράψει άλλο(μου έβγαζε σφάλμα)και ξαφνικά την επόμενη μέρα ή μετά απο μια εβδομάδα μου έγραφε πάλι ενα dvd.Προσπάθησα να εξηγήσω στα multirama που πήγα το πρόβλημα,διότι απο εκεί τον αγόρασα τον υπολογιστή(νομίζω πως ήμουν αρκετά κατατοπιστικός στον τεχνικό που ήταν εκεί την συγκεκριμένη στιγμή),αυτός όπως ήταν φυσικό ,μου είπε να τον αφήσω να τον δεί και διαπίστωσε πως γράφει μια χαρά.Δηλ.εκείνη τι στιγμή που έβαλε να γράψει ένα ή δύο DVD έγραψε χωρίς κανένα πρόβλημα.

Ακούγετε τρελό,αλλά έτσι είναι:shock:.Το θέμα είναι πως όταν το πήρα πάλι στο σπίτι και τον έβαλα να γράψει ενα DVD,δεν μου το έγραψε.Απέκλισα όλους τους δυνατούς τρόπους εντοπισμού του προβλήματος δηλ.,άλλαξα λογισμικό,δοκίμασα το Nero 6,Nero 7,Nero 8 το Ashampoo Burning Studio 6-7,έκανα format(μήπως είναι κάποιος ιός),τίποτα,πάλι τα ίδια.Μία γράφει,δέκα δεν γράφει!!! ή 2,3 φορές γράφει και μετά δεν γράφει άλλο για καμιά βδομάδα ή 2 βδομάδες,λες και τα χει με το χρόνο.

Αυτά όλα με το πρώτο αντιγραφικό δηλ. το μανίσιο που είχε η Fujitsu μέσα,

μάρκας Nec 8Χ.

Αφού πήγαν τσάπα και βερεσέ 40 Ε που έδωσα στα Multirama,γιατί τόσα μου πήραν για την ελάχιστη και χωρίς αποτέλεσμα δουλειά που μου προσέφεραν:mad:,αποφάσισα να βάλω ενα άλλο,ένα καινούργιο αντιγραφικό,για να μην έχω πλέον πρόβλημα με την αντιγραφή.Πήγα πάλι στα Multirama και ο τεχνικός επέλεξε να μου βάλει ενα καινούργιο αντιγραφικό μάρκας Sony 8X.

Δεν θα το πιστέψετε αλλά και το καινούργιο αντιγραφικό ,που έβαλα να γράψει ένα DVD ,μου έκανε τα ίδια ακριβώς,τα ίδια συμπτώματα όπως το προηγούμενο:cry:,που προφανώς δεν πρέπει να είχε κάποια βλάβη και που σημαίνει πώς το πρόβλημα βρίσκετε κάπου αλλού και όχι στο αντιγραφικό!.:shifty:

Ποιό μπορεί να είναι το πρόβλημα που μπορεί να έχει?.

(Δυστυχώς κάποια Log files που είχα σώσει χάθηκαν με το format που έκανα,άλλα με την πρώτη ευκαιρία, που προσπαθήσω να αντιγράψω και μου κάνει τα ίδια, θα το ποστάρω).

Παρεπιπτόντως αγανάκτησα και αγόρασα εξωτερικό αντιγραφικό και αντιγράφω χωρίς κανένα πρόβλημα.

Τέλος στα Multirama δεν υπάρχει περίπτωση να ξοδέψω ούτε 1 cent ξανά!!!ΟΤΙ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ!!!:mad:

 

 

Ευχαριστώ εκ΄των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον.Χωρις να ειμαι σίγουρος για το τι εχει το μηχανημα σου μαλλον ομως φταινε οι ρυθμισεις.

Ψαξε στο google :problems with recorder sony vaio vgn

 

Μαλλον χωρις να ξερω σιγουρα ψαξε και dma enabled κατι τετοιο.Πιστευω θα βρεις τη λυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω το 1451g και μου εβγαλε προβλημα το πρωτο 2μηνο

αλλα εμενα οχι απλα δεν εγραφε ουτε μου διαβαζε dvd με το cd ολα οκ, το παω στα multi και το στελνουν αθηνα ερχετε μετα απο εναν μηνα (τα νευρα μου )ολα οκ.μετα απο κανα 4μηνο μου κανει ακριβως τα ιδια αλλα αντιστροφα το dvd δουλευε κανονικα και burn και διαβασμα kai to cd τιποτε. αντε παλι multi αθηνα (ευτηχως 15 μερες) και τωρα μεχρι στιγμης δουλευη μια χαρα φτου να μη το ματιασω.

 

για πηγαινε λιγο στο cdfreak και ψαξε λιγο για drive kai piragmeno firmware

 

 

 

ps μαμα ειχε nec 6650a στην πρωτη αλαγη μου βαζουν ενα optica αγνωστον στοιχειων (λιγο που εψαξα ειναι συνεργασια nec sony) και 2η παλι nec 6650α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε και μενα τα ιδια. Λογικα εχουμε τον ιδιο φορητο 1451m

 

edit

τωρα προσεξα εσυ εχεις nec, ενω εγω εχω philips. Kαι τα 2 προβλημα στον ιδιο υπολογιστη

 

Λοιπόν αυτο που μου λές είναι πολύ ενδιαφέρον,θα ΄πρεπε να το δούμε λίγο

πιο βαθιά το θέμα.Συμφωνείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω το 1451g και μου εβγαλε προβλημα το πρωτο 2μηνο

αλλα εμενα οχι απλα δεν εγραφε ουτε μου διαβαζε dvd με το cd ολα οκ, το παω στα multi και το στελνουν αθηνα ερχετε μετα απο εναν μηνα (τα νευρα μου )ολα οκ.μετα απο κανα 4μηνο μου κανει ακριβως τα ιδια αλλα αντιστροφα το dvd δουλευε κανονικα και burn και διαβασμα kai to cd τιποτε. αντε παλι multi αθηνα (ευτηχως 15 μερες) και τωρα μεχρι στιγμης δουλευη μια χαρα φτου να μη το ματιασω.

 

για πηγαινε λιγο στο cdfreak και ψαξε λιγο για drive kai piragmeno firmware

 

 

 

ps μαμα ειχε nec 6650a στην πρωτη αλαγη μου βαζουν ενα optica αγνωστον στοιχειων (λιγο που εψαξα ειναι συνεργασια nec sony) και 2η παλι nec 6650α

 

Τι τράβηξες και ΄συ μωρε φίλε μου με το συγκεκριμένο κατάστημα....Τέλοσπάντων....

Εγώ δεν πρόκειται να βρώ λύση παντώς μ΄αυτό το πρόβλημα.

:shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως παιδια που οφειλετε αυτο ? Κατι τετοιο εγινε και σε μενα με Acer laptop. Επηδει αυτο που ειχε πανω τα ειχε πεξει το εχω αλλαξει με το nec 7543 απο το e-shop. Καλυτερα να εκανες και εσυ το ιδιο και με 50 ευρω θα ησουν οκ και δεν θα εμπλεκες με multirama.

 

Λοιπον μετα απο καποιο καιρο μου μερικα dvd δεν τα εγραφε, δηλαδη τα εγραφε μεχρι ενα σημειο στην αρχη και μετα τιποτα. Το εκανε πολλες φορες και πολυ σπανια να γραψει καποιο dvd. E υπεθεσα οτι τα επεξε και αυτο, και πανω στην εγγυση το στελνω στο eshop και με φερνουν ενα καινουργιο. Το βαζω και αυτο και τσαπ το ιδιο προβλημα(Ειχα βγαλει-βαλει το nero ποιο πριν μηπως εφτεγε το software, ειχα κανει και format νομιζω). Αλλα μετα απο καποιο σημειο και μετα χωρις να κανω τιποτα γραφει κανονικα και χωρις προβλημα. Στην αρχη εγραφα με ταχυτητα χ2 και τα εγραφε κανονικα, σε μεγαλυτερη ταχυτητα δεν τα εγραφε. Χηρημοποιησα και το ConvertXtoDVD

 

Απο τοτε ολα οκ, ασχετα που ουσιαστικα δεν εκανα καμια ριθμυση για να φτιαχτει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά συνγνώμη που επεμβαίνω στη συζήτηση σας αλλά εμένα μου φαίνεται ότι η λύση είναι απλή και προφανής.Είπατε ότι είχατε πρόβλημα με την εγγραφή cd & dvd με το dvd rw και πως όταν αλλάξατε συσκευή το πρόβλημα παρέμεινε.Όπως το ακούω εγώ ,κατά την ταπεινή μου γνώμη, μάλλον πρόβλημα bios είναι.Εγώ θα πρότεινα αντί να ξοδεύετε τα λεφτά σας άσκοπα να ενημερώσετε το bios της μητρικής σας και να κατεβάσετε και κανά firmware ,μήπως και λυθεί το πρόβλημα.Δεν χάνετε και τίποτα να δοκιμάσετε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά συνγνώμη που επεμβαίνω στη συζήτηση σας αλλά εμένα μου φαίνεται ότι η λύση είναι απλή και προφανής.Είπατε ότι είχατε πρόβλημα με την εγγραφή cd & dvd με το dvd rw και πως όταν αλλάξατε συσκευή το πρόβλημα παρέμεινε.Όπως το ακούω εγώ ,κατά την ταπεινή μου γνώμη, μάλλον πρόβλημα bios είναι.Εγώ θα πρότεινα αντί να ξοδεύετε τα λεφτά σας άσκοπα να ενημερώσετε το bios της μητρικής σας και να κατεβάσετε και κανά firmware ,μήπως και λυθεί το πρόβλημα.Δεν χάνετε και τίποτα να δοκιμάσετε!!!!

 

Και ποιος σου ειπε οτι δεν θα δοκιμασαμε ?

Να εβγαζε και κανα update η fujitsu καλα θα ηταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω ότι κάνει τέτοιες λ@λ@κιες η Fujitsu αλλά είπα μήπως έβγαλε τίποτα καινούριους τόσο καιρό που έχει βγεί το μοντέλο.Γιατί δεν ψάχνετε στην κατασκευάστρια της motherboard μήπως και βρείτε τίποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σας πω:

1. Παρατηρήσατε αν καίει η βγάζει πρόβλημα με συγκεκριμένη μάρκα από δισκάκια η έχει κάψει από όλα?

2. Αγοράστε κάνα δισκάκι -rw για να κάνετε μερικές δοκιμές

3. Κλείστε το antivirus (αν είναι ανοιχτό όταν γράφετε) και αποφύγετε να stressarete ταυτόχρονα το μηχάνημα, ρίξτε και κανένα defrag....

4. Σε τι ταχύτητες τα καίει? Και ο δικός μου fujitsu ένα nec έχει πάνω και υποστηρίζει μέχρι 8x αλλά πάντα τα γράφω σε 2χ ή 4χ και ποτέ δεν είχα πρόβλημα....

5. Δείτε αν ο Controller είναι ρυθμισμένος σε DMA (όχι PIO)

 

αυτά μου έρχονται στο μυαλό προς στιγμήν....άντε και τα ξαναλέμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σας πω:

1. Παρατηρήσατε αν καίει η βγάζει πρόβλημα με συγκεκριμένη μάρκα από δισκάκια η έχει κάψει από όλα?

2. Αγοράστε κάνα δισκάκι -rw για να κάνετε μερικές δοκιμές

3. Κλείστε το antivirus (αν είναι ανοιχτό όταν γράφετε) και αποφύγετε να stressarete ταυτόχρονα το μηχάνημα, ρίξτε και κανένα defrag....

4. Σε τι ταχύτητες τα καίει? Και ο δικός μου fujitsu ένα nec έχει πάνω και υποστηρίζει μέχρι 8x αλλά πάντα τα γράφω σε 2χ ή 4χ και ποτέ δεν είχα πρόβλημα....

5. Δείτε αν ο Controller είναι ρυθμισμένος σε DMA (όχι PIO)

 

αυτά μου έρχονται στο μυαλό προς στιγμήν....άντε και τα ξαναλέμε!

 

 

+10000000 Αυτό εννοουσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεία σας,:-)

καταρχήν θέλω να σας ευχαριστήσω που μου δίνετε η ευκαιρία να εκφράσω το πρόβλημα που αντιμετωπίζω.

 

Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με ένα πρόβλημα που έχω με το Lap Top.

 

Ενημερωτικά σας αναφέρω πως τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή μου έχουν ως εξής:

Fujitsu Siemens M 2.0 Ghz,80 σκληρός,1GB Ram,15.4 οθόνη,ATI X 300 128mb κάρτα γραφικών,DWD-RW.

Τον υπολογιστή τον έχω τώρα 2 χρόνια.

 

Πρίν απο 1 χρόνο άλλαξα recorder γιατί δεν μπορούσα να κάνω επιτυχημένη εγγραφή πάντα,για παράδειγμα έγραφα ενα DVD τώρα,μετά δεν μπορούσε να γράψει άλλο(μου έβγαζε σφάλμα)και ξαφνικά την επόμενη μέρα ή μετά απο μια εβδομάδα μου έγραφε πάλι ενα dvd.Προσπάθησα να εξηγήσω στα multirama που πήγα το πρόβλημα,διότι απο εκεί τον αγόρασα τον υπολογιστή(νομίζω πως ήμουν αρκετά κατατοπιστικός στον τεχνικό που ήταν εκεί την συγκεκριμένη στιγμή),αυτός όπως ήταν φυσικό ,μου είπε να τον αφήσω να τον δεί και διαπίστωσε πως γράφει μια χαρά.Δηλ.εκείνη τι στιγμή που έβαλε να γράψει ένα ή δύο DVD έγραψε χωρίς κανένα πρόβλημα.

Ακούγετε τρελό,αλλά έτσι είναι:shock:.Το θέμα είναι πως όταν το πήρα πάλι στο σπίτι και τον έβαλα να γράψει ενα DVD,δεν μου το έγραψε.Απέκλισα όλους τους δυνατούς τρόπους εντοπισμού του προβλήματος δηλ.,άλλαξα λογισμικό,δοκίμασα το Nero 6,Nero 7,Nero 8 το Ashampoo Burning Studio 6-7,έκανα format(μήπως είναι κάποιος ιός),τίποτα,πάλι τα ίδια.Μία γράφει,δέκα δεν γράφει!!! ή 2,3 φορές γράφει και μετά δεν γράφει άλλο για καμιά βδομάδα ή 2 βδομάδες,λες και τα χει με το χρόνο.

Αυτά όλα με το πρώτο αντιγραφικό δηλ. το μανίσιο που είχε η Fujitsu μέσα,

μάρκας Nec 8Χ.

Αφού πήγαν τσάπα και βερεσέ 40 Ε που έδωσα στα Multirama,γιατί τόσα μου πήραν για την ελάχιστη και χωρίς αποτέλεσμα δουλειά που μου προσέφεραν:mad:,αποφάσισα να βάλω ενα άλλο,ένα καινούργιο αντιγραφικό,για να μην έχω πλέον πρόβλημα με την αντιγραφή.Πήγα πάλι στα Multirama και ο τεχνικός επέλεξε να μου βάλει ενα καινούργιο αντιγραφικό μάρκας Sony 8X.

Δεν θα το πιστέψετε αλλά και το καινούργιο αντιγραφικό ,που έβαλα να γράψει ένα DVD ,μου έκανε τα ίδια ακριβώς,τα ίδια συμπτώματα όπως το προηγούμενο:cry:,που προφανώς δεν πρέπει να είχε κάποια βλάβη και που σημαίνει πώς το πρόβλημα βρίσκετε κάπου αλλού και όχι στο αντιγραφικό!.:shifty:

Ποιό μπορεί να είναι το πρόβλημα που μπορεί να έχει?.

(Δυστυχώς κάποια Log files που είχα σώσει χάθηκαν με το format που έκανα,άλλα με την πρώτη ευκαιρία, που προσπαθήσω να αντιγράψω και μου κάνει τα ίδια, θα το ποστάρω).

Παρεπιπτόντως αγανάκτησα και αγόρασα εξωτερικό αντιγραφικό και αντιγράφω χωρίς κανένα πρόβλημα.

Τέλος στα Multirama δεν υπάρχει περίπτωση να ξοδέψω ούτε 1 cent ξανά!!!ΟΤΙ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ!!!:mad:

 

 

Ευχαριστώ εκ΄των προτέρων.

 

φιλε μου ο controoloer της μητρικη σου πλακετας ειναι ελλατωματικος,να σου τονισω οτι εισαι πολλυ ατυχος,διοτι τετοιου ειδους προβληματα ειναι πολλυ πολλυ σπανια

δυστιχος οτι και να κανεις θα εχεις το ιδιο προβλημα,ισως να το λυσεις παροδικα αλλα συνολικα το προβλημα θα παραμενει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...