Προς το περιεχόμενο

Από Nvidia σε ΑΤΙ


skotadi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, έχω την έξης απορία αν αλλάξω την κάρτα που έχω Nvidia fx 5200 agp και πάρω την SAPPHIRE RADEON X1050 256MB AGP RETAIL θα αυξηθεί η λειτουργικότητα του pc μου?

Είναι σχετικά παλιός υπολογιστής

Intel Pentium IV 1.7Ghz

4χ128mb μνήμες Rambus

FX 5200 AGP 128mb

Μνήμη δεν μπορώ να του αλλάξω δεν παίρνει διαδορετικές το motherboard

Οπότε για να μη το πετάξω άξιζει αύτη η αλλαγή;

Οποιαδήποτε άλλη ιδέα είναι αποδεκτή

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν βρισκεις καθολου ευκολα RAMBUS τη σημερον ημερα.

Εγω στο Pc2 της υπογραφης παντως βλεπω με το καημενο το tvout της Riva 32ΜΒ στην 32''CRT μου (ναι ναι... crt :P ) μεχρι και divx απευθειας απο dvd-rom χωρις προβλημα. :-)

 

Οχι η Χ1050 δεν αξιζει, δε θα σου δωσει κατι παραπανω σε σχεση με την FX5200 (και οι 2 πλεον ανικανες για παιχνιδια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παιχνιδια μονο καινουργιο PC βλεπω για λυση

 

συμφωνώ, δεν αξίζει να ρίξεις λεφτά σε τόσο παλιό σύστημα...

 

κάντο κατεβαστήρι και πάρε νέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βρείς καμία μεταχειρισμένη 7600GT τότε θα δείς πραγματική διαφορά. Βέβαια το ίδιο αποτέλεσμα μπορείς να έχεις και με καμία 6800 ή κατι αντίστοιχο απο ΑΤΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως αν δεν ενδιαφερεσαι για παιχνιδια και δεν κανεις καποια βαρια εργασια κατα καιρους(εσυ θα μας πεις τι ακριβως ζητας), με 1GB συνολικης μνημης, θα δεις διαφορα, αλλα αν εχεις τα χρηματα θα μπορουσες να πας και για καινουριο συστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο υπολογιστής ειναί αρχαίος δεν μπορώ να του βάλω μνήμη γιατί παιρνεί μόνο Rambus το motherboard. Το προβλημά μου είναι ότι με την κάρτα που έχω τώρα στα 32bit ανάλυση ορισμένα εικονίδια εξάφανίζονται απο την επιφάνια εργασίας και μένουν

μόνο τα γράμματα, από την εκκίνηση δεν φαίνεται τίποτα από εικονίδια (πχ η γραμμή γλώσσας υπάρχει αλλά δεν βλέπω σε τη γλώσσα γράφω,) , σε 16Bit ανάλυση έχω τα εικονίδια αλλά μετά από 5 λεπτά μου εμφάνίζονται κάθετες κόκκινες γράμμες παντού. Δεν τον χρησιμοποιώ για παιχνίδια τον υπολογιστή και δεν διαθέτω και

τα χρήματα για να τον πετάξω και να αγοράσω άλλο μηχάνημα. Απλά θέλω να δουλευεί το autocad (και πιστεψέ με τρέχει μια χαρά) χωρίς τις κόκκινες γράμμες.

H ΑΤΙ ήταν μια φτήνη λύση για να το διορθώσω αυτό το πρόβλημα άλλα δυστηχώς

δεν παίζει σε εμένα. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διαθέσατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε δοκιμαζεις να κανεις καποιο format γιατι δε νομιζω οτι εξαφανιζονται τα εικονιδια λογω της καρτας σου. Δεν ξερω αν εχεις καποιο προβλημα στην οθονη, αλλα την αναλυση να την εχεις στην προτεινομενη της οθονης σου και τα χρωματα στα 32 bit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε δοκιμαζεις να κανεις καποιο format γιατι δε νομιζω οτι εξαφανιζονται τα εικονιδια λογω της καρτας σου. Δεν ξερω αν εχεις καποιο προβλημα στην οθονη, αλλα την αναλυση να την εχεις στην προτεινομενη της οθονης σου και τα χρωματα στα 32 bit.

 

Δεν είναι θέμα format γιατί το συγκεκριμένο έχει φάει αρκετά, μόνο στα Vista μου είχε εξαφανιστεί αυτό το πρόβλημα αλλά με δανική κάρτα Nvidia 7600gs για αυτό το λόγο πιστεύω ότι είναι θέμα κάρτας. Αλλά για κακή μου τύχη μόλις αγόρασα την sapphire x1050

AGP διαπίστωσα ότι δεν δουλεύει στο PC μου σε άλλα όμως δουλεύει κανονικά. Ευχαριστώ πάντως.

 

CPU:Intel Pentium IV 1.7Gh

 

RAM: Rambus 512mb four sticks 128mb

 

Mainboard: MICRO-STAR INTERNATIONAL CO,LTD, Socket 423, Model 850Pro(ms-6339)

 

Video Card:Nvidia Geforce Fx 5200 Agp

 

PSU: Max 420 Frequensy 50Hz model: LC6420H

 

Monitor: Lcd Dvi

 

Hard drives:1 western digital 80g

 

Optical Drives:2, DVDR dual layer pioneer 111D,Dvd samsusung sh-d162c

 

Additional PCI cards:1 creative sounblaster live

 

Number of fans present:1 on cpu

 

BIOS:Award Software International,Award Modular BIOS v6.00PG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...