Προς το περιεχόμενο

Kopete σε Gnome (Ubuntu Gutsy)


myle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το εγκατέστησα αλλά δεν μπορώ να αποθηκεύσω τα smileys - emoticons που μου στέλνουν γιατί μου βγάζει ότι δεν έχω δικαίωμα εγγραφής στο προεπιλεγμένο directory. Πώς το αλλάζω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω gnome, αλλιώς δεν θα είχα πρόβλημα (υποθέτω). Δοκίμασα και το aMSN αλλά αυτό μου δείχνει τα ελληνικά πολύ αραιά ενώ το pidgey (το παλιό gaim) δεν έχει καθόλου custom emoticons και signatures (ή και να χει εγώ δεν τα βρήκα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν εχεις αυτο το φακελο θα εχεις καποιο αλλο αντιστοιχο που μπαινουν ta kde προγραμματα

αν δεν το βρισκεις πηγαινε install new themes θα σου ανοιξει το παραθυρο να κατεβασεις νεα emoticons κατεβασε ενα και κοιτα σε ποιον φακελο τα βάζει

να σου πω την αληθεια δεν εχω δοκιμασει να παρω emoticons αλλων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο amsn απλά αλλάζεις γραμματοσειρά και έχεις τέλεια ελληνικά. Το μόνο που αξίζει είναι πιστεύω αλλά θέλει πολύ δουλεία ακόμα...

 

Γιατί να μην τρέχει το κανονικό MSN με Wine ρε γμτ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν σε βοηθησει αυτο:

 

στο kde ειναι στο /home/user/.kde/share/emoticons

μπορεις να κοιταξεις τι δικαιωματα εχει αυτος ο φακελος

Εάν δεν υπάρχει αυτή η διαδρομή μπορείς να τη φτιάξεις μόνος σου. Είτε gnome είτε kde τρέχεις στο ίδιο σημείο θα αναζητά τα emoticons.

Εκτός κι αν θες να τα βάλεις στο /opt/kde3/share/emoticons σαν root.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο amsn απλά αλλάζεις γραμματοσειρά και έχεις τέλεια ελληνικά. Το μόνο που αξίζει είναι πιστεύω αλλά θέλει πολύ δουλεία ακόμα...

Γιατί να μην τρέχει το κανονικό MSN με Wine ρε γμτ...

 

Θα διαφωνήσω. Είχα το amsn και ναι μοιάζει περισσότερο με το msn αλλά το kopete είναι πιο φιλικό και πιο όμορφο και γενικά καλύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ζητησα απο μια φιλη που εχει msn να μου στειλει μια emoticona να δω αν μπορω να την σωσω κλπ. Κανω δεξι κλικ πανω στην emoticona και save as. Σωνει ενα html αρχειο. Το ανοιγω και βλεπω τις emoticones. Κανω δεξι κλικ save image as (σε web style) και την σωνω σε οποιο φακελο θελω. ?Παω στον φακελο με τα emoticones μου (που εχω σωσει και το καινουργιο) και στο αρχειο .xml προσθεσα το καινουργιο

αν γινεται και αυτοματα πειτε το δεν το ειδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το εγκατέστησα με sudo apt-get install kopete από terminal, ωστόσω συνεχίζω να αντιμετωπίζω το πρόβλημα που ανέφερα. Όταν κάνω save ένα emoticon μου λέει ότι ήδη υπάρχει ένα τέτοιο στον φάκελο και να διαλέξω ένα με διαφορετικό όνομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να εγκαταστήσετε το amsn σε ubuntu μην το κάνετε μέσω του synaptic αλλά καλήτερα βάλτε το με τις οδηγίες από εδώ

 

http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=3659583#post3659583

 

Πολύ πιο καλή εμφάνιση και τα ελληνικά εμφανίζονται σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δοκιμασα και εχω να πω ενα:

παρα πολυ καλό, υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να παρει την θεση του kopete στο pc μου

 

 

Εγώ το χρησιμοποιώ αρκετό καιρό τώρα και σε λίγο αναμένεται και η έκδοση 1.0 μόλις διορθωθούν μερικά bugs και τελειοποιηθεί η αποστολή/λήψη αρχείων...Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος αλλά εγώ το χρησιμοποιώ σαν απλό messenger, δεν χρειάζομαι webcam support, ή τα εκνευριστικά winks κτλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να εγκαταστήσετε το amsn σε ubuntu μην το κάνετε μέσω του synaptic αλλά καλήτερα βάλτε το με τις οδηγίες από εδώ

 

http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=3659583#post3659583

 

Πολύ πιο καλή εμφάνιση και τα ελληνικά εμφανίζονται σωστά.

 

File thanx a lot!!!:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...