Προς το περιεχόμενο

Flash 5!


globc25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φτιάχνω μία παρουσίαση για CD-ROM με χρήση του Flash 5. Το πρόβλημά μου είναι το εξής: Θέλω να μπορεί ο χρήστης μέσω ενός κουμπιού να ανοίξει ένα αρχείο .mdb (access). Αν δεν είναι εφικτό αυτό να μπορώ τουλάχιστον να ανοίξω το παράθυρο του directory (folder) που περιέχει το αρχείο. Δοκίμασα την fscommand, με stand-alone player argument exec και μπορώ να ανοίξω μόνο executable files. Αν μπορεί κανείς να βοηθήσει...<p>Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ -- έστω και καθυστερημένα -- για την απάντησή σου. Βασικά αυτό που μ' ενδιαφέρει είναι η απλή εκδοχή. Τί εννοώ: Έχω φτιάξει ένα CDακι με το flash αρχείο (projector μορφή .exe) και θέλω μέσω ενός κουμπιού να ανοίξω έναν κατάλογο από το ίδιο το CD. Πώς κάνει για παράδειγμα το CD του RAM που πατάς ένα κουμπί και ανοίγει ο κατάλογος που βρίσκονται τα ανάλογα αρχεία... Το πρόβλημα μου είναι ότι έχω κολήσει. Χρησιμοποιώ την εντολή getURL σαν action στο κουμπί που θέλω να πατήσω ως εξής: (κάνω τεστ πρώτα στο σκληρό μου. Ας υποθέσουμε ότι στο My Documents έχω έναν κατάλογο που λέγεται folder1, και θέλω με το πάτημα ενός κουμπιού μέσω από το flash να τον ανοίξω)<p>getURL("\\folder1\\");<p>Ο κατάλογος δεν ανοίγει. Ενώ σε άλλα προγράμματα της Macromedia (π.χ. Dreamweaver), όταν γράφεις \folder1\ εννοείται ότι το folder1 είναι ένας υποκατάλογος του directory στο οποίο εργάζεσαι, εδώ αυτό δεν συμβαίνει. Δημιουργώ έναν κατάλογο στο C:\ με το ίδιο όνομα. Οοπ! Ως δια μαγείας μου ανοίγει. Λέω δεν μπορεί αφού πέτυχε στο C:\ θα πετύχει και όταν το βάλω στο CD. Γράφω το Cdaki μου όμορφα κι ωραία, όλα ξεκινούν μια χαρά κι εκεί που πατάω το κουμπί μου πετάει ένα παράθυρο που λέει ότι δεν μπορεί να ανοίξει τον κατάλογο folder1 γιατί δεν τον βρίσκει. Πιστεύω ότι μάλλον έχω κολλήσει σε κάτι χαζό. Αν ξέρει κάποιος ρε παιδιά ας βοηθήσει. Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

File mia erotisi : Tin access database 8es na tin vlepei o xristis sou mesa apo tin access?Diladi molis pataei to koumpaki na anoigei i Access me tin vasi pou 8es?An 8es auto den 3ero an ginetai (mias kai auta pou idi exeis prospa8isei 8a ekana kai ego).Tora an 8es mporeis na kaneis export se kapoia alli morfi tin vasi dedomenon (opos html,rtf i otidipote sou aresei) kai na otan pataei click na sou emfanizetai auto to arxeio (html,rtf ktl.).<p>Telos an to exeis dei oti ginetai kapou allou (RAM magazine CD-ROM) mporeis me auto edo to program action script viewer na deis to action script pou exei grapsei o allos.<p>Elpizo na voi8isa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, μετά από εξωφρενικό ψάξιμο βρήκα ότι το πολύ απλό άνοιγμα παραθύρων γίνεται με χρήση της getURL("folder1\folder2"); // Δεν χρειαζόταν διπλό backslash πριν το όνομα του folder1. -- Ήταν το κόλλημα που σας είπα --<p>Τώρα στην περίπτωση που κάποιος θέλει να ανοίξει ένα οποιοδήποτε αρχείο μέσα από μία παρουσίαση ή ενά αρχείο flash, αρκεί να δώσει τα στοχεία της εφαρμογής που ευθύνεται για το άνοιγμα του αρχείου και το όνομά του. Έτσι αν θέλω να ανοίξω ένα αρχείο Access κατευθείαν θα πρέπει να δηλωθεί η θέση του MSACCESS.exe και το όνομα του αρχείου (π.χ. test.mdb) και να γινει χρήση της εντολής FSCommand (ActionScript). Δεν ξέρω αν σας ενδιαφέρει αλλά κοιτάξτε και αυτά τα links:<p>

http://www.actionscripts.org/tutorials/intermediate/Opening_Files_from/index.shtml

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...