Προς το περιεχόμενο

Εκτύπωση ελληνικών από DOS εφαρμογή


FREES76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθώ να εκτυπώσω από Professional Write (DOS κειμενογράφος) με Windows XP αλλά δεν εκτυπώνονται σωστά τα ελληνικα. Έχω κάνει redirect την LPT1 στην USB για να εκτυπώσω. Νομίζω πως χρείαζομαι ένα αρχείο greek.com αν δεν κάνω λάθος, ξέρει κανείς που μπορώ να το βρώ ή πως εκτυπώνω ελληνικά από DOS ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοίγω το PW και γραφω μερικούς ελληνικούς και αγγλικούς χαρακτήρες και όταν δίνω εκτύπωση τα αγγλικά βγαίνουν μια χαρά αλλά τα αγγλικά βγαινουν ιερογλυφικά. To PW το τρέχω μέσα από Windows XP και έχω κάνει τις απαραίτητες προσθήκες στο Autoexec.NT για να πληκτρολογώ ελληνικά και αγγλικά (με extkb.com)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ανοίγει με Word γιατι είναι κωδικοποιημένο. Δοκίμασα να εκτυπώσω από command prompt αλλά και πάλι τα ελληνικά τα εμφανίζει ιερογλυφικά (έτρεξα την εντολή dir > LPT1 ). Κάτι πρέπει να είναι με το codepage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε στις επιλογές του Word και τσέκαρε την «Επιβεβαίωση μετατροπής κατά το άνοιγμα». Μόλις στη συνέχεια πας να το ανοίξεις, θα σου βγάλει διάλογο από τον οποίο επιλέγεις codepage 737.

 

Ή, άνοιξέ το με το akelpad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...