Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου Macbook Από....


neXTgen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γειά σας !

 

θέλω από καιρό να αγοράσω ένα macbook, τώρα που βγήκε και η έκδοση MB061LL/B (χ3100 και santa rosa) λέω να χτυπήσω ένα στα 2mhz.

 

επειδή όλοι ξέρουμε τί γίνεται (κυρίως τιμολογιακά) στην ελλάδα , μπορείτε να με βοηθήσετε στο να ξεκαθαρίσω από που να το αγοράσω ? μέσω e-bay ? (έχω βρει έναν τύπο στην αγγλία ο οποίος με την κούριερ σπίτι μου με χρεώνει 930 περίπου euros).

αν το παραγγείλω από ebay.com ξέρει κανείς με πόσους φόρους επιβαρυνόμαστε ? (γιατί από USA συμφέρει). τα χριστούγεννα θα είμαι μάλλον γερμανία (δύσκολο χωρίς pre-order να βρώ uk layout) .. Ti λέτε ? από που να το πάρω ?

 

Καλύτερο ίσως ήταν όσοι κάνατε αγορές mac τελευταία ΚΑΙ ΕΙΣΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ να παραθέτατε τη γνώμη σας καθώς και το ΑΠΟ ΠΟΥ και ΓΙΑΤΙ το πήρατε από όπου...

 

ευχαριστώ και αναμένω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αγορά από US καλύτερα να δεις τον οδηγό για το ebay που υπάρχει στο forum. Πάντως δεν θα εμπιστευόμουν αγορά Mac από ebay.

 

Οι τιμές στην Ελλάδα είναι πάνω-κάτω ίδιες αφού οι περισσότεροι έμποροι είναι μεταπωλητές της Rainbow. Εκτός από 2-3 αν θυμάμαι καλά. Εγώ προσωπικά το πήρα από Elite(Θεσσαλονίκη) και ήταν ετοιμοπαράδοτο.

 

Αφού θα πας Γερμανία, κάνε προπαραγγελία από εδώ και μόλις πας το παίρνεις. Ή ακόμα καλύτερα, στο στέλνουν εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Prosopika apo ebay to pira prin ena xrono .. Glitosa polla lefta ( an kai plirosa teleioneio ) , itan olokainourio sto kouti tou me ola osa simperilamvanonte kai to eixa se 1 vdomada peripou .. To thema einai na vreis ena seller pou na einai "power seller" gia na eisai sigouros oti den tha exeis paratragouda .. Den yparxei periptosi na se klepsoun i kati ..

 

δύσκολο χωρίς pre-order να βρώ uk layout

 

Se endiaferei to uk layout sto keyboard ?? Prosopika protimo poli perissotero to us layout kai kirios to "enter" tou amerikanikou ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι φίλε NiCk_ οκ είναι το us .. απλά το είπα για να μην πάρω τη διάταξη των γερμανών..

 

μπορείς να μου πεις παραπάνω για τελωνείο . ποια είναι η διαδικασία και πόσα πλήρωσες? βρίσκω το macbook γύρω στα 800 ευρώ από ebay.us πληρώνω πάντα με paypal... έστω ότι βγαίνει λοιπόν 850 ευρώ με p&p για ελλάδα.. αυτά πληρώνω στον τύπο (έχω βρει power sellers)..

τους ρωτάω πόσα είναι τελωνείο, κι αν γίνεται το τρικ με το send as gift, μου λέει θα τό στείλουμε as gift και θα γράψουμε και πολύ χαμηλότερη τιμή.... μέχρι εκεί...ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ πόσο και αν θα επιβάλει το τελωνείο.

 

 

γι'αυτό σε ρωτώ φίλε NiCk_ :

 

μ' αυτή τη διαδικασία που σου περιέγραψα

 

1) μπαίνουν ΠΑΝΤΑ φόροι ή τυχαίνει ?

2) ανοίγεται το πακέτο ?

3) στη δική σου περίπτωση πόσοι ήταν οι τελωνειοφόροι?

4) ΠΩΣ τους πληρώνεις ?

 

τέλος έναν ενδοιασμό που έχω είναι ο εξής :

 

σίγουρα αμερική και το layout είναι οκ και πολύ φθηνότερα το βρίσκω.

δε θέλω να έχει καμμένα pixel στην οθόνη *εννοώ ΟΥΤΕ ΕΝΑ.

 

αυτό το ελέγχω σε κάποια μαγαζιά ελλάδα ή ευρώπη . δεν ξέρω αν γίνεται με τους αμερικάνους (πές μου ιδέες) ίσως σε κάποιους που το έχουν sealed άλλα όχι factory (μιας και του κάνουν το 1gb 2 και το ξανασφραγίζουν) να μπορώ να το ζητήσω να ελεγχθεί.

 

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ) Me auti tin diadikasia pou evales oxi ... Foros nomizo mpainei sta proionta pou einai apo mia sigkekrimeni timi kai ano .. An omos sto kouti sou grafei oti i aksia tou proiontos sou einai 100 euro ( kai doro ) poli pithanon na min pliroseis tpt .. Stin diki mou periptosi i aksia pou anagrafotan sto kouti itan i kanoniki kai etsi plirosa ..

 

2 ) Oxi ...

 

3 ) Stin diki mou periptosi itan 15% ( apo kipro eimai, toso einai to VAT ) ... Stin Ellada nomizo einai 19% .. Itan 2400 dolaria na to agoraso ... Itan to "high-end" macbook pro tis epoxis .. Erxotan dld kapou sta 1600 euro ... Mazi me ton foro 1850-1900 sinolo .. Stin Ellada itan peripou 600-700 euro akrivotero ..

 

4 ) Ego meso paypal plirosa ton agorasti .. Sto teloneio plirose o pateras mou :-D

 

δε θέλω να έχει καμμένα pixel στην οθόνη *εννοώ ΟΥΤΕ ΕΝΑ.

 

αυτό το ελέγχω σε κάποια μαγαζιά ελλάδα ή ευρώπη . δεν ξέρω αν γίνεται με τους αμερικάνους (πές μου ιδέες) ίσως σε κάποιους που το έχουν sealed άλλα όχι factory (μιας και του κάνουν το 1gb 2 και το ξανασφραγίζουν) να μπορώ να το ζητήσω να ελεγχθεί.

 

Den nomizo na exeis tetoio provlima .. Sinithos ta proionta tis Apple pou exoun auta ta provlimata einai ekeina pou kikloforoun stis arxes enos montelou .. Ta Macbooks vriskonte edo kai 1.5 xrono stin agora ara oi pithanotites na exeis kapoio "hardware" provlima einai midamines ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστώ φίλε NiCk_ για τις αναλυτικές απαντήσεις σου.

μία διευκρίνηση μόνο θέλω... λες πως στο τελωνείο πλήρωσε ο πατέρας σου...δηλαδή αν πληρώσω (όπως πάντα έτσι κάνω δηλαδή) μέσω paypal (όπως κι εσύ) το ποσό της αξίας του μηχανήματος + post&packaging... πώς θα ξέρω τι γίνεται με το τελωνείο ? αυτό δεν έχω καταλάβει ...

 

κολλάει δηλαδή το δέμα που έρχεται από USA στο τελωνείο , και το τελωνείο σε παίρνει τηλέφωνο κι εσύ πληρώνεις ??? ¨Η ΤΪ ???

 

παιδιά όποιος άλλος έχει άποψη από πρόσφατες αγορές mac ας πει δύο κουβέντες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

τέλος έναν ενδοιασμό που έχω είναι ο εξής :

 

σίγουρα αμερική και το layout είναι οκ και πολύ φθηνότερα το βρίσκω.

δε θέλω να έχει καμμένα pixel στην οθόνη *εννοώ ΟΥΤΕ ΕΝΑ.

 

αυτό το ελέγχω σε κάποια μαγαζιά ελλάδα ή ευρώπη .

 

Δυστυχως το θεμα με τα καμμενα pixel δεν μπορεις να το ελεγξεις.Επισης αν ειναι λιγα τα καμμενα πιξελ δεν θεωρειται καν hardware προβλημα.

Εχω δει 2 καινουρια macbook pro με καμμενα πιξελ και νομιζω και πως και τα απλα macbook μπορει να σου κατσει να εχουν καμμενο πιξελ.

 

Υπαρχουν μαγαζια στη Γερμανια (πχ notebook.de) που ειναι λιγο φθηνοτερα απο τις τιμες στην Ελλαδα και σου κανουν και ελεγχο για καμμενα πιξελ και ετσι εχεις φορητο που σιγουρα δε θα εχει ουτε ενα καμμενο πιξελ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστώ φίλε NiCk_ για τις αναλυτικές απαντήσεις σου.

μία διευκρίνηση μόνο θέλω... λες πως στο τελωνείο πλήρωσε ο πατέρας σου...δηλαδή αν πληρώσω (όπως πάντα έτσι κάνω δηλαδή) μέσω paypal (όπως κι εσύ) το ποσό της αξίας του μηχανήματος + post&packaging... πώς θα ξέρω τι γίνεται με το τελωνείο ? αυτό δεν έχω καταλάβει ...

 

κολλάει δηλαδή το δέμα που έρχεται από USA στο τελωνείο , και το τελωνείο σε παίρνει τηλέφωνο κι εσύ πληρώνεις ??? ¨Η ΤΪ ???

 

παιδιά όποιος άλλος έχει άποψη από πρόσφατες αγορές mac ας πει δύο κουβέντες...

 

Tha sou erthei simeioma sto spiti oti exeis ena paketo pou se perimenei sto topiko sou taxidromio .. Otan pas ekei zita to paketo sou .. An den xreiazete na pliroseis kati, apla tha to pareis kai tha figeis .. An xreiazete, tha prepei na pliroseis foro ( 19% ) tis opoias aksias anagrafete sto paketo ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε βαριέσαι τσεκαρε εδώ http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/EUR/ViewProductDetail-Start;pgid=TOZgS6fSSQS00000000000000000g3myp0Hm?CatalogVideo=&ProductUUID=EwDVqHzmMKgAAAEW5kAuPRRG&CatalogCategoryID=cdnVqHzljeQAAAEVaRpWf70R&JumpTo=OfferList

απο τα καλά μαγαζια 999 ευρώ το macbook που θέλεις απο Γερμανία ούτε φόρους όυτε τελωνεία ούτε ebay άγχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ ripper386 , απλά έχουν το γερμανικό πληκτρολόγιο, επίσης δεν έχουν φέρει ακόμα τα santa rosa...

 

ευχαριστώ NiCk_, κατάλαβα

 

φίλε haHa λες πως το notebook.de κάνει έλεγχο ε? κι εγώ για τέτοιες περιπτώσεις μιλάω (Pixel-error free TFT warranty (Add: 49.00 EUR))

βέβαια...και τελικά 1188.00 EUR (incl. VAT) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου αν προσέξεις διαθέτουν τα macbook 2.0 και 2.2 αρα προφανώς είναι τα santa rosa.Όσο για το Αγγλικό πληκτρολόγιο θα μπορούσες με ένα mail να ζητήσεις ίσως είναι τόσο εύκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...