Προς το περιεχόμενο

Αγορά PDA από εξωτερικό - Απορίες


dizzy_fingers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.

 

Σύντομα, ένα κοντινό μου πρόσωπο πρόκειται να ταξιδέψει στην Ιαπωνία.

Επειδή εδώ και καιρό καλοσκέφτομαι την αγορά ενός PDA, καθώς θέλω πρώτον την αλλαγή του παλιού μου κινητού (δε με ενδιαφέρουν στο ελάχιστο εξελιγμένες υπηρεσίες όπως φωτογραφίες, βιντεοκλήσεις κλπ), αλλά και την εύκολη διαχείριση της ατζέντας μου...σκεφτόμουν κατά πόσο θα συνέφερε να ζητήσω από αυτό το άτομο να μου φέρει ένα από εκεί.

 

Οι απορίες μου, συγκεκριμένα, είναι οι εξής:

1) Οι τιμές μεταξύ Ιαπωνίας-ΕΕ διαφέρουν τόσο ώστε να συμφέρει να πράξω έτσι?

2) Το pda θα έχει λογικά windows mobile στα ιαπωνικά. Θα μπορώ να το παρακάμψω και να βάλω κάποια ελληνική-αγγλική έκδοση ώστε να μπορώ να εκμεταλλευτώ όλες τις δυνατότητές του?

3) Λίγο απίθανο, αλλά ας το ρωτήσω: η τηλεφωνική του λειτουργία λέτε να εμφανίσει πρόβλημα στα ελληνικά δίκτυα? Ίσως είναι λίγο αόριστη η ερώτηση, απλώς θέλω να ξέρω, με απλά λόγια, αν θα μπορώ να πραγματοποιώ κλήσεις από αυτό (είμαι σε cosmote τώρα).

 

 

Τώρα, πιο γενικά, στο θέμα της επιλογής του κατάλληλου μηχανήματος, τί θα μου προτείνατε?

Παρακάτω είναι αυτά που ζητώ:

- Να λειτουργεί και ως κινητό τηλέφωνο.

- Να μπορεί να συνδεθεί μέσω wi-fi σε ασύρματα δίκτυα.

- Να λειτουργεί και ως media player, να ακούω τη μουσική μου. Αν και με το windows mobile, αυτό λογικά θα είναι by default έτσι?

- Επειδή έχω πολλά pdf αρχεία, θα μπορώ να τα διαβάζω μέσα από το λειτουργικό του?

- Αν μπορεί να λειτουργήσει και ως gps, θα με βόλευε.

Τέλος, ένα αξιόπιστο μηχάνημα με αυτές τις προδιαγραφές στα πόσα ευρώ περίπου θα το έβρισκα εδώ?

 

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για την υπομονή της ανάγνωσης του μηνύματος, και για τις απαντήσεις σας. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...