Προς το περιεχόμενο

Κόλλημα με mozilla firefox και πώς το έλυσα


xania4ever

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν παιδιά σε πολλές σελίδες όπως και στο insomnia μου έκανε κάτι κολλήματα ο firefox πχ έτσι όπως φόρτωνε σαν να κόλλαγε για λίγο.Απενεργοποιώντας το javascript Λύθηκε το πρόβλημα.ΤΟ javascript ου χρησιμεύει γιατί εγώ δεν είδα καμία διαφορά σε γραφικά ούτε και στο φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν πρόσεξες καλά γιατί θα έπρεπε να βλέπεις διαφορές ακόμα και στο insomnia.Οι διαφορές δεν είναι γραφικών αλλά λειτουργικές.

Η javascript είναι μία client-side γλώσσα που βοηθάει στο οτιδήποτε έχει να κάνει από άποψη λειτουργίας σε μία σελίδα.

Για παράδειγμα....προσπάθησε να πατήσεις το κουμπί "multiquote"...θα δεις ότι δεν μπορείς.

Επίσης θα δεις ότι δεν μπορείς να κάνεις "υποβολή" με γρήγορη απάντηση.

Ακόμα όταν γράφεις ένα post αν πατήσεις στα emoticon θα δεις ότι δεν γίνεται τίποτα.

 

Θα πεις τώρα....Τι μας λέει αυτός τώρα...χέστηκε η φοράδα στο αλώνι αν πατιέται το emoticon!

 

To ζήτημα είναι ότι όσο οι web-developer αρχίζουν και χρησιμοποιούν τεχνολογίες AJAX θα παρατηρήσεις ότι δεν θα μπορείς καθόλου να χρησιμοποιείς τις σελίδες.Για παράδειγμα το yahoo mail (όχι το κλασικό interface) είναι βασισμένο εξ ολοκλήρου στις τεχνολογίες AJAX.Το gmail επίσης χρησιμοποιεί αυτές τις τεχνολογίες....αλλά όχι εξ ολοκλήρου.(αν και αυτοί το ανακάλυψαν!)

 

Συνοπτικά να σου πω πως σε κάποια site δεν θα δεις καμία διαφορά σε άλλα απλά θα χάσεις κάποιες λειτουργίες και σε άλλα δεν θα μπορείς να μπεις καθόλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν πρόσεξες καλά γιατί θα έπρεπε να βλέπεις διαφορές ακόμα και στο insomnia.Οι διαφορές δεν είναι γραφικών αλλά λειτουργικές.

Η javascript είναι μία client-side γλώσσα που βοηθάει στο οτιδήποτε έχει να κάνει από άποψη λειτουργίας σε μία σελίδα.

Για παράδειγμα....προσπάθησε να πατήσεις το κουμπί "multiquote"...θα δεις ότι δεν μπορείς.

Επίσης θα δεις ότι δεν μπορείς να κάνεις "υποβολή" με γρήγορη απάντηση.

Ακόμα όταν γράφεις ένα post αν πατήσεις στα emoticon θα δεις ότι δεν γίνεται τίποτα.

 

Θα πεις τώρα....Τι μας λέει αυτός τώρα...χέστηκε η φοράδα στο αλώνι αν πατιέται το emoticon!

 

To ζήτημα είναι ότι όσο οι web-developer αρχίζουν και χρησιμοποιούν τεχνολογίες AJAX θα παρατηρήσεις ότι δεν θα μπορείς καθόλου να χρησιμοποιείς τις σελίδες.Για παράδειγμα το yahoo mail (όχι το κλασικό interface) είναι βασισμένο εξ ολοκλήρου στις τεχνολογίες AJAX.Το gmail επίσης χρησιμοποιεί αυτές τις τεχνολογίες....αλλά όχι εξ ολοκλήρου.(αν και αυτοί το ανακάλυψαν!)

 

Συνοπτικά να σου πω πως σε κάποια site δεν θα δεις καμία διαφορά σε άλλα απλά θα χάσεις κάποιες λειτουργίες και σε άλλα δεν θα μπορείς να μπεις καθόλου

 

πολυ σωστα, το καλυτερο ειναι να χρησιμοποιησεις το noscript, plugin για firefox, και επιτρεπεις μονο στις σελιδες που θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eseis exete kollhma ston insomnia.TO exw parathrhsei kai sta netcafe poy paw dhladh an kaneis me to pontiki roll down na katevaseis thn selida thn wra poy fortwnei kanei ena spasimataki gia ligo.An exei fortwsei den yparxei problhma.

 

Ακριβώς τα ίδια.

Στο σταθερό υπολογιστή έχει γίνει αρκετά ενοχλητικό.

Στο φορητό είναι λίγο καλύτερα.

 

Αργεί πολύ να φορτώσει τη σελίδα και δεν σε αφήνει στο ανάμεσα να ρολάρεις.

 

Edit :

Δοκίμασα το

noscript, plugin για firefox,

και ... μέρα με τη νύχτα.

Τώρα τι κόβει δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,μια κα επεσα να σας διαβαζω,και διακρινω οτι ξερετε η ασχολειστε περισοτερο,με τα διαφορα προβληματα του Mozilla Firefox,μηπως μπορειτε να μου πειτε,γιατι στον φορητο,Toshiba,o Firefox,δεν μου δειχνει,εικονες η video απο το http://stage6.divx.com/videos/ παρα μονο γραμματα?ενω ο ΙΕ ,μου τα δειχνει κανονικα? εχω εγκαταστησει το plugin του DivX,κ.λ.π αν ξερετε πειτε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...