Προς το περιεχόμενο

ASUS P5N-E SLI και drivers για SATA2


kostasv12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας.είμαι νεούδι και θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με το ποιους drivers απο το cd της mobo που αναφέρεται στον τίτλο του θέματος, θα περάσω με δισκέτα για να μου αναγνωρήσει τον WD 3200AAKS 320GB SATA2;ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεσαι ειδικούς drivers για σκληρό δίσκο πόσο μάλλον απο δισκέτα. Με το που θα βάλεις το λειτουργικό σύστημα (WINXP/VISTA) θα τον δεί αο μόνο του. Μετά μπορείς να εγκαταστήσεις τους chipset drivers που ήρθαν με το mobo και όταν εξοικιωθείς μπορείς να αρχίσεις να πάιζεις με διαφορετικά driver sets. Πιθανόν να θέλεις να ρωτήσεις κάτι άλλο η να κάνεις πιο συγκεκριμένη την ερώτηση σου για να σε βοηθήσουμε καλύτερα.

 

Μάλλον ψάχνεις για το εξής:

JMicron JMB36X SATA/PATA Controller Driver

 

γεια σας.είμαι νεούδι και θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με το ποιους drivers απο το cd της mobo που αναφέρεται στον τίτλο του θέματος, θα περάσω με δισκέτα για να μου αναγνωρήσει τον WD 3200AAKS 320GB SATA2;ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου μου είπαν ότι έτσι πρέπει να το κάνω έτσι.δεν το δοκίμασα ακόμα.πάντωσ λέω να βάλω κατευθείαν το λειτουργικό και απο κει και πέρα ότι βρέξει ας κατεβάσει.μην χαθείς.ίσωσ χρειαστώ περαιτέρω βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου μου είπαν ότι έτσι πρέπει να το κάνω έτσι.δεν το δοκίμασα ακόμα.πάντωσ λέω να βάλω κατευθείαν το λειτουργικό και απο κει και πέρα ότι βρέξει ας κατεβάσει.μην χαθείς.ίσωσ χρειαστώ περαιτέρω βοήθεια.

 

Η περίπτωση του να βάλεις δισκέτα με drivers κατα την εγκατάσταση λειτουργικού συστήματος είναι απαραίτητη μόνο οταν θέλεις να βάλεις δίσκους σε RAID {τοτε έχοντας τους σωστούς drivers για το RAID Controller και όχι τους δίσκους, πατάς F6 όταν στο αναφέρει στην διαδικασία του setup των xp}. Εφόσον δεν θέλεις να βάλεις RAID βάλε κανονικά το λειτουργικό σου και θα δει το σκληρό δίσκο μια χαρά ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό γινόταν παλαιότερα.

Όταν πρωτοβγήκαν οι SATA.

Τώρα τους SATAII τους αναγνωρίζουν κανονικά σαν IDE σκληρούς δίσκους και δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.

Σε περιπτώση Raid συστοιχίας ενδεχομένως* να θες τους drivers του controller πριν αρχίσει η εγκατάσταση με την διαδικασία του F6 που σου περιέγραψε ο Risky.

 

*Αν και σε μητρική έχω δει δημιουργία Raid μέσω BIOS...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σας ευχαριστώ και τους δύο.αυτό έκανα κι εγώ.εβαλα κανονικά το cd των winxp και πήγαν όλα ρολόι.τώρα για την περίπτωση του να βάλω τον δίσκο μου σε RAID δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει.είπαμε είμαι και νεούδι.αν δεν σας κάνει κόπο μου εξηγείτε.πάντως σας ευχαριστώ πάρα πολύ.με βοηθήσατε απεριόριστα.χαίρομαι γιατί κι εμένα μου αρέσει να βοηθάω σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις, με ότι γνώσεις κι αν διαθέτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exo kai go mia paromoia aporia. Exo thn mobo p5k kai exo 2 sklirous : enan SATA 1 kai enan SATA 2. Sto palio PC mou pou eixa tin p4p800 me enan SATA 1 mou eixan pei oti prepei oposdipote na balo ta drivers sta xp otan xekino tin egkatastasi. Ti prepei na kano tora pou thelo na balo ta xp;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exo kai go mia paromoia aporia. Exo thn mobo p5k kai exo 2 sklirous : enan SATA 1 kai enan SATA 2. Sto palio PC mou pou eixa tin p4p800 me enan SATA 1 mou eixan pei oti prepei oposdipote na balo ta drivers sta xp otan xekino tin egkatastasi. Ti prepei na kano tora pou thelo na balo ta xp;

 

Τίποτα ιδιαίτερο, απλά κάνε την εγκατάσταση κανονικά ... σε περίπτωση που θέλεις να δημιουργήσεις RAID τότε και μόνο τότε χρειάζονται extra drivers.

 

@nikoskon Πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις το RAID στο bios για να μπορούν να τα δουν μετά τα XP (αφού τους βάλεις τους drivers με την δισκέτα και F6).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα ιδιαίτερο, απλά κάνε την εγκατάσταση κανονικά ... σε περίπτωση που θέλεις να δημιουργήσεις RAID τότε και μόνο τότε χρειάζονται extra drivers.

 

Οι drivers δε χρειάζονται μόνο όταν θέλεις RAID. Χρειάζονται επίσης και όταν θέλεις να μη λειτουργείς τον SATA2 controller σε IDE emulation mode αλλά σε AHCI που είναι και το βέλτιστο (λόγω native λειτουργίας έχεις NCQ ενεργοποιημένο και δυνατότητα hotswapping).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι drivers δε χρειάζονται μόνο όταν θέλεις RAID. Χρειάζονται επίσης και όταν θέλεις να μη λειτουργείς τον SATA2 controller σε IDE emulation mode αλλά σε AHCI που είναι και το βέλτιστο (λόγω native λειτουργίας έχεις NCQ ενεργοποιημένο και δυνατότητα hotswapping).

 

Σωστό! Όμως έχεις δοκιμάσει να βάλεις AHCI? Εκτός του ότι πρακτικά δεν κερδιζεις κάτι παραπάνω σε performance (άσε που έχει τύχει να είναι και οριακά χειρότερη η λειτουργία σε PC φίλου), τραβάνε και ζόρια για εγκατάσταση με XP SP2 (μπλέ οθόνη στο setup) και θέλει να ξεκινήσεις με SP1 και μετά να φορέσεις SP2 και όλα τα υπόλοιπα updates. Αν σε ενδιαφέρει το Hotswapping βάλε ένα εξωτερικό και καθαρίζεις ... Γενικά και σε server σε εταιρεία που υπήρξε προσπάθεια για AHCI τα παρατήσαμε και το ξεχάσαμε γιατί βαράγε μπιέλα to λειτουργικό αλλά είμαι off-topic πλέον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό! Όμως έχεις δοκιμάσει να βάλεις AHCI?

 

Σαφώς. Έτσι λειτουργώ αυτή τη στιγμή το PC από το οποίο γράφω (Gigabyte 965P-DS4 rev1.0 + Seagate ST3320620AS), από την ώρα που το έστησα (WinXPSP2 English), χωρίς τα προβλήματα που αναφέρεις. Χρειάστηκα μόνο τον text-mode driver της Intel για το ICH8R southbridge και το nLite, για να ενσωματώσω τον driver στο δισκάκι εγκατάστασης των XP. Φυσικά, σε Linux με πρόσφατο kernel δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα: out-of-the-box λειτουργία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πώ, εμείς φάγαμε τα μούτρα μας άσχημα (τόσα BSOD έχω χρόνια να δώ στα καπάκια!)και το παρατήσαμε εξ' άλλου το RAID 0 έχει τρελό performance και το βλέπω καθημερινά on-line με spawn times που μόνο raid-0 με Raptors με κοντράρουν ... N-lite καλή φάση, κάποια στιγμή πρέπει να κάτσω να φτιάξω κι εγώ το streamlined για να μην ασχολούμε με τα έτοιμα που κυκλοφορούν!

 

Well done λοιπόν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nikoskon Πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις το RAID στο bios για να μπορούν να τα δουν μετά τα XP (αφού τους βάλεις τους drivers με την δισκέτα και F6).

Δεν είναι κανόνας αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...