Προς το περιεχόμενο

ubuntu-windows boot


stathakis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια λιγο βοηθεια....

λογο της σχολης μου(αλλα και επειδη μου αρεσε πολυ η ιδεα) χρειαστηκε να εγκαταστησω τα ubuntu στο pc μου...

η πρωτη μου προσπαθεια να κανω διαμερισμο στο δισκο μου ηταν πληρως αποτυχημενη(χαλασα το συστημα αρχειων και αναγκαστηκα να ξαναφορτωσω τα windows) και γι'αυτο αποφασησα να παρω 2ο δισκο και να το φορτωσω εκει...κατα τη διαρκεια της εγκαταστασης για να μην κανω καμια στραβη οπως την προηγουμενη ειχα αποσυνδεσει το σκληρο με τα windows...ολα πηγαν καλα και το pc ανοιξε κανονικα...το προβλημα ειναι οτι οταν ξανασυνδεσα τον αλλο σκληρο ξεκινησαν τα windows χωρις καποια προειδοποιηση για boot πρωτα...ετσι οταν θελω πχ να τρεξω το ubuntu πρεπει να πηγαινω στο bios και να κανω τον υπολογιστη να τρεχει απο τον δισκο που ειναι εγκατεστημενο αυτο ή στην καλυτερη να παταω το f11(νομιζω)και να διαλεγω με το που ανοιγει το pc απο που θελω να κανει boot...καπου που ρωτησα μου ειπαν να πειραξω το grub αλλα δεν ηξεραν τιποτα παραπανω...αυτο που θα ηθελα(τουλαχιστον αρχικα)ειναι να μου βγαζει μια επιλογη απο που θελω να bootαρω και μετα απο λιγα δευτερολεπτα αν δεν πατησω κατι να τρεξουν τα windows σαν προεπιλογη...

σορρυ αν το θεμα εχει απαντηθει και πιο παλια αλλα μεχρι να μου συνδεσει το internet η forthnet ειμαι με dial-up και για να ψαξω θα μου παρει ωρες...

ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν λάθος να εγκαταστήσεις το Ubuntu έχοντας αποσυνδέσει τον άλλο δίσκο. Αλλά ξέχνα το τώρα. :-)

 

Έχοντας συνδεδεμένους και τους δύο δίσκους στο σύστημα, δώσε:

sudo cp /boot/grub/menu.lst /boot/grub/menu.lst.old

Μετά:

sudo gedit /boot/grub/menu.lst

και στο αρχείο που θα ανοίξει πρόσθεσε στο τέλος τις γραμμές:

title Microsoft Windows XP Professional

root (hd0,0)

savedefault

makeactive

chainloader +1

Αντικατάστησε το title με ό,τι θέλεις. ΠΡΟΣΟΧΗ. Το (hd0,0) πρέπει να αντιστοιχεί στην κατάτμηση όπου βρίσκονται τα Windows. Θα πρέπει να το αντικαταστήσεις όπως το αναγνωρίζει το Ubuntu.

 

Μετά εκκινώντας από τον δίσκο του Linux θα σου δίνει την επιλογή φόρτωσης και των Windows.

 

Υπάρχουν κι άλλες προσεγγίσεις στο θέμα. Πες μας αν έχεις κι άλλες απορίες.

 

Ένα γραφικός τρόπος να κάνεις τα παραπάνω είναι ο QGRUBEditor, φτιαγμένος από Έλληνες χρήστες Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>
title           Windows XP
map             (hd0) (hd1) # Tell the first hard drive to pretend to be the second
map             (hd1) (hd0) # Tell the second hard drive to pretend to be the first
root            (hd1,0) # Tell GRUB Windows is on /dev/hdb1 (No pretending here)
rootnoverify    (hd1,0) # GRUB won't attempt to mount the Windows drive
makeactive      # Sets the partition to active
chainloader +1  # Tells GRUB to load the Windows bootloader when done 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια 1000 ευχαριστω!!!!

τωρα δεν ειμαι σπιτι μου...αυριο το μεσημερι θα το κοιταξω και θα σας πω...μ'αρεσει παρα πολυ αυτο το λειτουργικο(αν και ουτε τους drivers δε μπορω να εγκαταστησω καλα καλα...:mad:B))...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα εχω ακομα προβλημα...καθε μερα συνηδειτοποιω ποσο ασχετος ειμαι ολο και περισσοτερο...με τις εντολες δε μπορω να τα καταφερω...αλλα ουτε το προγραμα δε μπορω να εγκαταστησω....μου λεει οτι δε μπορει να ανοιξει το αρχειο...μπορειτε να μου το εξηγησετε λιγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούμε να βοηθήσουμε, αν μας βοηθήσεις και συ λίγο. :-D

 

Ποιο πρόγραμμα δεν σου ανοίγει και τι μήνυμα σου βγάζει;

 

Μάλλον δεν δίνεις δικαιώματα υπερχρήστη. Σιγά-σιγά θα μάθεις. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως σας βρήκα και μπράβο για τη βοήθεια που δίνετε στους νέους όπως εγώ.

 

Για να μη ανοίγω νέο θέμα , έχω το εξής πρόβλημα :

Εγκατέστησα σε ένα turbo x laptop το ubuntu και τα XP με τη μόνη διαφορά ότι έβαλα πρώτα το ubuntu και μετά τα xp σε ένα δίσκο με τα ανάλογα partitions και τώρα δεν μπορώ να κάνω dual boot.

Αν μπορεί κανείς να βοηθήσει θα το εκτημούσα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα xp δεν βλέπουν την εγκατασταση το ubuntu γιαυτό έγινε αυτό το πρόβλημα.Η καλήτερη λύση ειναι πρώτα εγκατάσταση των xp και μετά του ubuntu.Mpoρείς πάντως να διορθώσεις και τον grub με αυτό εδώ το tool

 

http://supergrub.forjamari.linex.org/?section=screenshots

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ευχαριστω για της απαντησεις...επειδη εχω να παραδωσω για εργασια μεχρι την παρασκευη δεν προλαβαινω και πολυ να ασχοληθω θα σας πω ακριβως το προβλημα με το που τελειωσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδια μιας και τωρα μου μκηκε το ιντερνετ αρχισα να το ξαναψαχνω με τα ubuntu...μπορει να μου πει καποιος πως μπορω να φορτωσω αυτο το προγραμμα βημα βημα

http://www.qt-apps.org/content/show.php/QGRUBEditor?content=60391&PHPSESSID=69527d2c730bcff3dc414b5c4f5d301d

....γιατι απο το τερμιναλ να βγαλω ακρη αποκλειεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...