Προς το περιεχόμενο

Ρυθμίσεις Crypro F360 και Forthnet 2play


AlexDesign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και μία βδομάδα έχω συνδεθεί με την εν λόγω εταιρία και το συγκεκριμένο router. Θα ήθελα να μάθω ποιές είναι οι ενδεδειγμένες ρυθμίσεις του router για την απρόσκοπτη λειτουργεία της σύνδεσης και όσο τον δυνατόν καλύτερη ταχύτητα!

Συνήθως κατεβάζω απο torrent και rs.com καθώς και απο ftp μεσω του flashFXP, έχω πληροφορηθεί οτι το f360 εχει πολλά αδύναμα σημεία ειδικά στα torrent! Κάποιος που έχει εμπειρία με το συγκεκριμένο router ας δώσει τα φώτα του!

Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και μία βδομάδα έχω συνδεθεί με την εν λόγω εταιρία και το συγκεκριμένο router. Θα ήθελα να μάθω ποιές είναι οι ενδεδειγμένες ρυθμίσεις του router για την απρόσκοπτη λειτουργεία της σύνδεσης και όσο τον δυνατόν καλύτερη ταχύτητα!

Συνήθως κατεβάζω απο torrent και rs.com καθώς και απο ftp μεσω του flashFXP, έχω πληροφορηθεί οτι το f360 εχει πολλά αδύναμα σημεία ειδικά στα torrent! Κάποιος που έχει εμπειρία με το συγκεκριμένο router ας δώσει τα φώτα του!

Σας ευχαριστώ!

 

ta kalitera gia forthnet einai pppoe me llc.tora ta crypto ego den ta theoro kan routers alla leme :P

vpi 8 vci 35.kai port forward gia ta p2p kai torrents.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που να έχει προσωπική εμπειρία απο το f360, θα μπορούσε να αναφέρει ορισμένες ρυθμίσεις που θα βελτίωναν την ποιότητα της σύνδεσης μου! πάντως σε ευχαριστώ πολύ φίλε για την απάντηση σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που να έχει προσωπική εμπειρία απο το f360, θα μπορούσε να αναφέρει ορισμένες ρυθμίσεις που θα βελτίωναν την ποιότητα της σύνδεσης μου! πάντως σε ευχαριστώ πολύ φίλε για την απάντηση σου!

 

exo setarei pano apo 100 crypto f360.den iparxei kati gia na to kaneis pio grigoro.ti ennoo o istandard rithmiseis pio grigora gia double play ine pppoe me llc.apo ekei kai pera firewall se pc kai tetoia panta kovoun.apo tin alli an exeis tis gnozeis iparxoun programmata gia dithen optimize tou tcp ip.kapoioi alloi dokimazoun ite me megalitero mtu px 1500 i me mikrotero.pas se advanced rithmiseis opou thelei dokimi gia na deis an tha kerdiseis kati.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Εχω τον ίδιο ROUTER (Crypto ADSL 2+ F360)

Εχω πάρει από Altec Telecoms Public IPs και θέλω να τις χρησιμοποιήσω.

Αυτό που θέλω να κάνω είναι στα PCs που έχω στο LAN να βάλω τις Public IPs

και να βγαίνουν στο internet με τις δικές τους Public IPs και όχι με την Static IP του Router.

Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να κανω DISABLE (απενεργοποίηση) το NAT στον Router.

Όμως δεν βρίσκω πουθενά αυτή την επιλογή!!!

Μπορεί να με βοηθήσει κανείς;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορω να σε βοηθησω ακριβως γιατι δεν το εχω μπροστα μου.αλλα εχω πετυχει ενα παρομοιο ρουτερ το οποιο ιταν το vigor νομιζω και δεν ειχε ουτε αυτο nat .και καταλαβα οτι για να το κανω να βγει το νατ επρεπε να το κανω setup κανονικα και σε ενα σημειο μου ελεγε να κανω enable σαν δευτερο interface που θα ειχε αλλη λαν ip .εκει το ενεργοποιουσα αυτο και επρεπε εκει να δωσω την πραγματικη ip για να καταλαβει οτι δεν 8ελω το nat.παντως το 8εωρω κακη επιλογη το crypto για τετοια πραγματα.δεν μπορω να βοηθησω για την ωρα πιο πολυ απλα αυτο θυμαμε ειχα κανει και ειχε παιξει.δοκιμασε το και πες μου αν μπορεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Advanced Setup για το LAN :

 

 

Local Area Network (LAN) Setup

 

Configure the DSL Router IP Address and Subnet Mask for LAN interface. Save button only saves the LAN configuration data. Save/Reboot button saves the LAN configuration data and reboots the router to make the new configuration effective.

 

IP Address:

Subnet Mask:

 

 

Enable UPnP

 

 

Enable IGMP Snooping

Standard Mode

Blocking Mode

 

 

Disable DHCP Server

Enable DHCP Server

Start IP Address:

End IP Address:

Leased Time (hour):

 

Enable DHCP Server Relay

DHCP Server IP Address:

 

 

 

Configure the second IP Address and Subnet Mask for LAN interface

 

IP Address:

Subnet Mask:

 

 

 

έχει μια επιλογή

 

Configure the second IP Address and Subnet Mask for LAN interface

 

και ζητάει IP address και Subnet Mask

 

εκεί εννοείς ;;

 

και τι να βάλω , ποια IP και πιο Subnet Mask?

 

H Altec μου έχει δώσει Νetmask : 255.255.255.240

usable IPs α.β.γ.δ+1 έως α.β.γ.δ+14

 

Μου έδωσαν επίσης και Νetwork address : α.β.γ.δ

και Broadcast address α.β.γ.δ+15

Που τις βάζουμε αυτές και τι χρειάζονται;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

an to diktyo σου ειναι αυτο 193.92.150.3 subnet 255.255.255.240 σημενει οτι εχεις 16 αρ δικτυο

αρα την πρωτη ip δεν την βαζεις διοτι ειναι broadcast αρα η δευτερη ip 193.92.150.4 θα μπει στον ρουτερ και η επομενη στο pc .η πρωτη και η τελευτεα δηλαδη oi 2 broadcast δεν της βαζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το ξέρω..

το θέμα είναι πως θα απενεργοποιήσω το ΝΑΤ και τι θα βάλω στις παρακάτω ρυθμίσεις:

 

Configure the second IP Address and Subnet Mask for LAN interface

 

IP Address:

Subnet Mask:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς την πραγματική IP ;

Ποια είναι η πραγματική IP και που τι βάζω;;;

 

Εγώ βάζω

 

Στο Advanced Setup για το LAN :

 

 

Local Area Network (LAN) Setup

 

Configure the DSL Router IP Address and Subnet Mask for LAN interface. Save button only saves the LAN configuration data. Save/Reboot button saves the LAN configuration data and reboots the router to make the new configuration effective.

 

IP Address: α.β.γ.δ+1

Subnet Mask: 255.255.255.240

 

 

Enable UPnP

 

 

Enable IGMP Snooping

Standard Mode

Blocking Mode

 

 

Disable DHCP Server YES

Enable DHCP Server

Start IP Address:

End IP Address:

Leased Time (hour):

 

 

 

Configure the second IP Address and Subnet Mask for LAN interface

 

IP Address: ΕΔΩ ΤΙ ΝΑ ΒΑΛΩ !!!!

Subnet Mask: ΕΔΩ ΤΙ ΝΑ ΒΑΛΩ !!!!

 

 

 

H Altec μου έχει δώσει Νetmask : 255.255.255.240

usable IPs α.β.γ.δ+1 έως α.β.γ.δ+14

 

Μου έδωσαν επίσης και Νetwork address : α.β.γ.δ

και Broadcast address α.β.γ.δ+15

 

 

Στο κάθε PC βάζω στα TCP/IP settings

 

Διεύθυνση IP α.β.γ.δ+2

Μάσκα Υποδικτύου 255.255.255.240

Προεπιλεγμένη Πύλη α.β.γ.δ+1

 

Μήπως ξέρεις τι είναι η επιλογή "PPP IP extension"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

θα ηθελα βοήθεια απο καποιον εάν μπορεί.

εχω πάρει Altec Telecoms το modem Crypro F360

και το έχω συνδέσει με usb θα ήθελα να μου πεί κάποιος την διαδικασία για να μπορέσω να κατευάσω απο το μtorrent καθώς επίσης για dc++

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

port forward θα κανεις απο την σελιδα virtual server.σε ρωταει ονομα εφαρμογης μετα incoming outgoing port που ειναι η θυρα που θες να ανοιξεις και σε ποια ip.ip θα πρεπει να βαλεις αυτην που θα βαλεις στο tcp/ip της καρτας δικτυου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Παιδιά εγώ θέλω με αυτό το router να πατάνε την ip μου (δεν έχω static , θα τη δίνω εγώ κάθε φορά) και να τους βγάζει σε localhost. Τρέχω apache2 server. Άνοιξα ένα νέο NAT:

Web Server (HTTP) 80 80 TCP 80 80 192.168.1.2

αλλά δεν λειτουργεί. Τι άλλο πρέπει να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...