Προς το περιεχόμενο

54% των χρηστών είναι "ασύρματοι παραβάτες"


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η εταιρεία ανάπτυξης προγραμμάτων ασφαλείας Sophos έδωσε στη δημοσιότητα μια νέα έρευνα σχετικά με την παράνομη σύνδεση στο ασύρματο δίκτυο άλλων χρηστών για δωρεάν Internet [κοινώς war driving].

 

Η έρευνα δείχνει ότι το 54% των χρηστών έχει παραδεχτεί ότι έχει εκμεταλλευτεί την ασύρματη πρόσβαση στο Internet άλλων χωρίς την έγκρισή τους. Σύμφωνα με την Sophos, πολλές "σπιτικές" ασύρματες συνδέσεις στο Internet δεν πληρούν τις απαραίτητες προϋποθέσεις ασφαλείας δηλαδή την κρυπτογραφημένη μετάδοση των δεδομένων αλλά και τη θέσπιση ισχυρών κωδικών στον ασύρματο router.

 

Επιπρόσθετα -και παρά το γεγονός ότι οι εταιρείες συνήθως λαμβάνουν μέτρα ασφαλείας- εφόσον επιτρέπουν σε κάποιους υπαλλήλους της την τηλεργασία [και την πρόσβαση μέσω VPN] γίνονται αυτόματα και αυτές ευάλωτες.

 

Παρ' όλο που η "υπεξαίρεση" του ασύρματου Internet δεν κάνει κανέναν να νιώθει πως "εγκληματεί", προκαλεί ζημιές στα έσοδα των ISPs. Επιπρόσθετα, επιβαρύνει τον νόμιμο κάτοχο της σύνδεσης [καθώς αυτός δεν απολαμβάνει την ταχύτητα και την ποιότητα σύνδεσης για την οποία πληρώνει].

 

Αναλυτικά στοιχεία της έρευνας της Sophos και των προτάσεών της για την αντιμετώπιση του φαινομένου θα βρείτε στο σχετικό άρθρο του Help Net Security.

 

Source.png Πηγή: news.pathfinder.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν δινει καποιος σε αλλο χρηστη εν γνωση του ειναι, ''ασυρματος παραβατης'' ας ενηρωθουν να ξερουν οσοι δινουν σε αλλους δικαιωμα προσβασης στην συνδεση τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είναι το ζουμί - άργησαν να αναφέρουν το σκοπό της έρευνας, αλλά το έκαναν... :X

 

και ακόμα είναι μόνο η αρχή..σε λίγο οι isp θα ζητάνε να πληρωθούν extra...:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δείτε που θα φτάσουμε να την κάνουν και την σύνδεση σαν τα windows.

Μία για κάθε υπολογιστή!Με το πρόσχημα της ασφάλειας της σύνδεσης και των διαφυγόντων κερδών της εταιρίας.

Όλοι τους έχουν ζημιές στα έσοδα τους,για τα δικά μας τα έσοδα γιατί δεν γίνεται καμία έρευνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να κανεις εαν δεν ξερει ο απο πανω να κλειδωνει το router και την συνδεση....Υποθετικα μιλαμε παντα...

 

Είμαι σίγουρος οτι πολύ μεγάλο ποσοστό των router που είναι εγκατεστημένα σε σπίτια, έχουν τις default ρυθμίσεις (πχ. password ) και το ασύρματο είναι ξεκλείδωτο.

 

Πάρτε ένα laptop, μπείτε στο αυτοκίνητο και κάντε βόλτες. Είμαι σίγουρος οτι θα συνδέεστε συνέχεια με ανοιχτά δίκτυα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να κανεις εαν δεν ξερει ο απο πανω να κλειδωνει το router και την συνδεση....Υποθετικα μιλαμε παντα...

 

Αν τον γνωρίζεις του το λες, αν όχι δεν κάνεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση? Για να καταλάβω τώρα...

 

Δηλαδή το γεγονός ότι δεν έχω τηλέφωνο, αλλά 2 wifi κάρτες στο desktop, με 2 x 1024kbps η κάθε μία και έναν φορητό με μια 768kbps συνδέσεις είναι παράνομο? Δεν είναι Free Hot Spots τα router που βλέπω και μπένω free?!

 

Στο κάτω κάτω με τόση ακτινοβολία που μας βομβαρδίζουνε τα router αυτά, να μην "πληρωθούμε" με κάποιο τρόπο για τις βλάβες που μας προκαλούνε?!

 

Όσο για την πρόταση: "προκαλεί ζημιές στα έσοδα των ISPs". Να ρίξουνε τις τιμές τους για να πέρνουμε internet, και όχι να πληρώνεις πάγιο για το ένα, πάγιο για το άλλο και αν κάνεις το λάθος να πας σε άλλο πάροχο εκτός ΟΤΕ, τα 16mbps ή τα 24mbps να τα βλέπει μόνο αν είσαι με crossover cable καρφωμένο επάνω στο DSLAM τις εταιρείας!

 

Εγώ πάντος δεν βλέπω να παρανομό κάπου, βρήκα FREE Hot Spots (ίσως υπάρχει για διαφημιστικούς λόγους), τα βελτίωσα κιόλας μερικά και απολαυμβάνω τις υπηρεσίες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση? Για να καταλάβω τώρα...

 

Δηλαδή το γεγονός ότι δεν έχω τηλέφωνο, αλλά 2 wifi κάρτες στο desktop, με 2 x 1024kbps η κάθε μία και έναν φορητό με μια 768kbps συνδέσεις είναι παράνομο? Δεν είναι Free Hot Spots τα router που βλέπω και μπένω free?!

 

Στο κάτω κάτω με τόση ακτινοβολία που μας βομβαρδίζουνε τα router αυτά, να μην "πληρωθούμε" με κάποιο τρόπο για τις βλάβες που μας προκαλούνε?!

 

Όσο για την πρόταση: "προκαλεί ζημιές στα έσοδα των ISPs". Να ρίξουνε τις τιμές τους για να πέρνουμε internet, και όχι να πληρώνεις πάγιο για το ένα, πάγιο για το άλλο και αν κάνεις το λάθος να πας σε άλλο πάροχο εκτός ΟΤΕ, τα 16mbps ή τα 24mbps να τα βλέπει μόνο αν είσαι με crossover cable καρφωμένο επάνω στο DSLAM τις εταιρείας!

 

Εγώ πάντος δεν βλέπω να παρανομό κάπου, βρήκα FREE Hot Spots (ίσως υπάρχει για διαφημιστικούς λόγους), τα βελτίωσα κιόλας μερικά και απολαυμβάνω τις υπηρεσίες :)

 

Δικαιολογίες άπειρες...

Δηλαδή αν βρίσκατε ένα αμάξι ξεκλείδωτο με τα κλειδιά στη μηχανή, θα το παίρνατε και θα φεύγατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κάτω κάτω με τόση ακτινοβολία που μας βομβαρδίζουνε τα router αυτά, να μην "πληρωθούμε" με κάποιο τρόπο για τις βλάβες που μας προκαλούνε?!

 

Όσο για την πρόταση: "προκαλεί ζημιές στα έσοδα των ISPs". Να ρίξουνε τις τιμές τους για να πέρνουμε internet, και όχι να πληρώνεις πάγιο για το ένα, πάγιο για το άλλο και αν κάνεις το λάθος να πας σε άλλο πάροχο εκτός ΟΤΕ, τα 16mbps ή τα 24mbps να τα βλέπει μόνο αν είσαι με crossover cable καρφωμένο επάνω στο DSLAM τις εταιρείας!

 

Νομίζω ότι οι τιμές μια χαρά είναι ακόμα και για τα δεδομένα της Ελλάδας απλώς οι γνωστές δικαιολογίες που λέμε κάθε φορά, προσπαθούν να καλύψουν τα αδικαιολόγητα. Όπως και με τα πειρατικά cd/dvd. Δεν έχω πρόβλημα με όσους ψάχνουν ασύρματα δίκτυα, αλλά το να το θεωρούν και εξυπνάδα ή ότι τους το χρωστάνε πάει πολύ..:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαιολογίες άπειρες...

Δηλαδή αν βρίσκατε ένα αμάξι ξεκλείδωτο με τα κλειδιά στη μηχανή, θα το παίρνατε και θα φεύγατε;

δυστυχώς δεν είναι το ίδιο ..

το αυτοκίνητο έχει έγγραφα-νόμιμα χαρτιά.

το wlan δυστυχώς δεν έχει κανένα έγγραφο και δεν υπάρχει νόμος να κατοχυρώνει τον ιδιοκτήτη του wlan .

Σε πρόσφατη καταγγελία στην ΕΕΤΤ μιας φιλικής μου εταιρίας προς έναν πολίτη που ''έκλεβε'' ασύρματη πρόσβαση στο ιντερνέτ τους απάντησαν

μπορείτε να προβείτε σε αγωγή αλλά δεν μπορείτε να αποδείξετε τίποτα μιας και δεν έχετε κλειδωμένο το wlan.αν υπήρχε κλειδωμένο το wlan και

προχωρούσε ο οποιοδήποτε σε ''σπάσιμο'' του δικτύου τότε είναι αδίκημα.

Σαν ΕΕΤΤ δεν μπορούμε να σας βοηθήσουμε. Δυστυχώς εδώ ο νομοθέτης δεν προέβλεψε ακόμα τέτοιου είδους αδικήματα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...