Προς το περιεχόμενο

Προβλημα σε ΟΛΑ τα games,help!


bogkolis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδες καλησπερα,

 

Πριν απο 2 μερες αλλαξα μοβο και καρτα γραφικων στο αρκετα παλιο συστημα μου.

Ενω ολα εγιναν με επιτυχια δεν μπορω να παιξω ΟΥΤΕ ΕΝΑ παιχνιδι.Ο λογος : μετα απο ~ ενα 10' με πεταει εξω με το κλασικο μηνυμα οτι το ταδε παιχνιδι ειχε σφαλμα και τερματιζεται κτλ.

Το συγκεκριμενο προβλημα το ειχα αντιμετωπισει ξανα πριν απο καμια 5ετεια και τοτε απ'οτι με ειχε ενημερωσει ο τεχνικος που πηγαινα το pc μου (εκεινη την εποχη δεν πειραματιζομουν ιδιαιτερα μονος μου) κατι εφταιγε στο μοβο και συγκεκριμενα στο βιος το οποιο και διορθωσε με καποιο τροπο που δε θυμαμαι.

 

Οποιος ξερει κατι pleaseeee ας βοηθησει.Τονιζω οτι γίνεται ΜΟΝΟ σε παιχνιδια (ακομα και το 3dMark06 τερματιζει παντοτε φυσιολογικα) και σε ΟΛΑ τα παιχνιδια. :mad::confused:

 

Το συστημα :

 

Thermaltake Toughpower 600W

P4 @ 2.4Ghz

2 x 512 DDR1 PC3200

AsRock p4vm900

Saphire ATI Randeon x1950pro 512mb PCI-e

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχείς βάλει τους τελευταίους driver για την κάρτα σου και της mobo?Aν είχες κάποιο σοβαρό πρόβλημα ασυμβατότητας θα σου πέταγε και μια μπλε οθόνη η τουλάχιστον ένα restart γιαυτό πιστεύω είναι θέμα driver.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχείς βάλει τους τελευταίους driver για την κάρτα σου και της mobo?Aν είχες κάποιο σοβαρό πρόβλημα ασυμβατότητας θα σου πέταγε και μια μπλε οθόνη η τουλάχιστον ένα restart γιαυτό πιστεύω είναι θέμα driver.

 

εχω βαλει τους catalyst 7.10 που ειναι οι τελευταιοι και για τη mobo εβαλα τους drivers που υπηρχαν στο cd,δεν το εψαξα παραπανω.

Επισης εκανα update το βιος υμφωνα με τις οδηγιες της εταιρειας μηπως φταιει αυτο αλλα μπα.:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η μητρική σου, σου δίνει την επιλογή στο bios "pci-e clock" ή "pci-e frequency" ή κάπως έτσι άλλαξε την απο την default 100 στα 105 και δες αν λύνεται το πρόβλημα. Λογικά θα βρίσκεται στα overclocking/overvoltage settings.

Αν δεν μπορείς να το αλλάξεις ή αν δεν γίνεται τπτ, δοκίμασε να χαμηλώσεις τα ρολόγια της κατα 20 mhz ή δοκίμασε την κάρτα σου σε κανα pc φίλου σου και δες αν υπάρχει το ίδιο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξτε,

 

Οι επιλογες της μητρικης ειναι γυρισμενες στα optimal settings που φανταομαι ειναι χωρις overclocking/overvoltage,οποτε πως γινεται να μην ειναι οκ ?

Οσο για drivers κτλ εχω δοκιμασει πολλους συνδυασμους παλιους/καινουριους για καρτα γραφικων + μοβο αλλα τπτ. Σκεφτομαι να κανω φορματ παλι αλλα μαλλον θα ειναι χασιμο χρονου.

Διαβασα σε ενα ξενο φορουμ οτι μπορει να φταει το vcore voltage αλλα η μοβο μου δεν υποστηριζει τη ρυθμιση του.Τι διαολο να κανω????

 

Επαναλαμβανω οτι το προβλημα αυτο υπηρχε και παλιοτερα αλλα τοτε ο τεχνικος μου αλλαξε κατι στο μοβο (πιθανοτατα το τσιπ του βιος,λεω τωρα) αλλα κατι τετοιο πως μπορω να το ζητησω στο eshop χωρις να χασω εγγυηση? Και αν ειναι πιθανο να φταιει κατι τετοιο.

 

HHHHHHEEEEEELLLLLLLPPPPPPPP!!!!1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...