Προς το περιεχόμενο

Off λειτουργια του πληκτρολογιου κατά το boot


Apanepai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είπα και εγώ μιας και αγόρασα καινούργιο pc ας πάρω και ένα ασύρματο πληκτρολόγιο-ποντίκι. Και προς εκπληξή μου διαπιστώνω το εξής: Πήγα να μπω απο safe mode στα xp και διαπίστωσα μετά το F5 που εμφανίζονται οι επιλογές δεν μπορούσα να διαλέξω με τα βελάκια. Πολύ απλά δεν λειτουργούσε το πληκτρολόγιο και τρελάθηκα. Καθότι απο όσα περιστατικά έχω δει μέχρι τώρα η το διαβάζει η δεν το διαβάζει το πληκτρολόγιο κάτι τέτοιο πρώτη φορά το βλέπω. Ξέρει κανείς να μας πει τι γίνεται γιατι τρελάθηκα. Έψαξα μπας και είχε καμιά ρυθμιση αλλά δεν βρήκα τίποτα. Και τώρα που το σκέφτομαι εφόσον τα ασύρματα απαιτούν driver πρωτού συνδεθούν σε ένα νέο pc θα είναι αδύνατο να περάσεις πρώτη φορα λειτουργικό χωρίς ενσύρματο. Και πάνω που ετοιμαζόμουν να περάσω και τα ubuntu σε αυτό το pc. Καμία ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως δεν φταέι οτι ειναι ασύρματο, αλλα το οτι το εχεις στην usb.

 

1. ψαχνεις στο bios (βαλε το παλιο keyb για να μπεις bios), για ρυθμισεις τυπου

Enable USB keyboard support ή USB legacy keyboard support

ή αν δεν λεει enable/disable, αλλα BIOS or OS, επέλεξε το BIOS

 

2. μηπως το πληκτρολόγιο έχει μαζί adaptor USB-to-PS2 ; αν ναι, ή έχεις ενα τετοιο ανταπτορακι απο αλλο mouse/keyb δοκιμασέ το στην ps2

 

3. αν δεν παιζει ουτε με το bios enabled, ουτε σε ps2, μερικα ασύρματα έχουν αυτο το πρόβλημα. έπεσες σε μάπα, keep searching :)

αν ηταν παλιό το pc θα σου ελεγα να κανεις bios update sth mobo, αλλα σε καινουριο δεν θα έφταιγε η μητρική.

 

4. κατι που ειδα, κάπου.. (τρελό)

I have recently had the problem of F8 not working with my USB keyboard when trying to install WinXP and after several attempts and ensuring my bios supported USB keyboard. I finally, out of frustration, tried switching on all three lock keys (Caps, Scroll and Num) when at the licence agreement screen and it worked.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μπω και λειτουργήσω μέσα στα bios δεν έχω πρόβλημα με το πληκτρολόγιο. Μόνο όταν θέλω να μπω σε safe mode έχω πρόβλημα.

 

Οκ τελειώνω ένα download που κάνω και παω να δω εάν έχει κάποια ρύθμιση στο bios.

 

Ναι adaptor ε΄χω αλλά μήπως θα δημιουργήσει πρόβλημα διότι και το mouse και το πληκτρολογιο είναι σε ένα usb βίσμα? Έχω και καβάτζα παντα το παλιο πληκτρολόγιο.

 

Η mobo είναι του κουτιού οπότε δεν τίθεται θέμα.

 

Όσο για το περιστατικό που ανέφερες τι να πεις. Δεν θα πάψουν ποτέ να μας εκπλήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε στο bios της μητρικής σου, αν υπάρχει επιλογή για keyb/mouse => [bios] ή [os] ή κάτι αντίστοιχο.

Επέλεξε [bios] και θα σου παίξει το ασύρματο.

 

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...