Προς το περιεχόμενο

Ανάγνωση με σελίδα PHP από txt αρχείο …


Neptous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω κατασκευάσει μια σελίδα και θέλω να υπάρχει ένα txt αρχείο με μια συγκεκριμένη δομή το οποίο να διαβάζεται από 3 php σελίδες , και οι οποίες ανάλογα την επικεφαλίδα που θα έχει θα φορτώνουνε το αντίστοιχο περιεχόμενο..

Η δομή του αρχείου είναι :

Τίτλος 1

Τίτλος 2

Τίτλος 3

Περιεχόμενο ……

Ο τίτλος 1 είναι αυτός που δείχνει σε πια σελίδα ανήκει .. Μετά θα υπάρχει και άλλο τέτοιο περιεχόμενο μέσα στο txt η τελική δομή του είναι :

Τίτλος 1

Τίτλος 2

Τίτλος 3

Περιεχόμενο ……

 

Τίτλος 1

Τίτλος 2

Τίτλος 3

Περιεχόμενο ……

 

Τίτλος 1

Τίτλος 2

Τίτλος 3

Περιεχόμενο ……

 

Αναμεσά τους υπάρχουν κενό…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα απλοϊκό παράδειγμα για να ξεκινησεις...

 

εχω ενα αρχειο titles.txt με τα παρακατω περιεχόμενα

>title1=τίτλος ενα
content1=λιγα πράγματα
title2=τίτλος δύο
content2=Περιεχόμενο , Δεύτερο Περιεχόμενο , Πολύ Περιεχόμενο . Περιεχόμενο , Δεύτερο Περιεχόμενο , Πολύ Περιεχόμενο . Περιεχόμενο , Δεύτερο Περιεχόμενο , Πολύ Περιεχόμενο<br><br><br>αλλαγη γραμής . Περιεχόμενο , Δεύτερο Περιεχόμενο , Πολύ Περιεχόμενο . Περιεχόμενο , Δεύτερο Περιεχόμενο , Πολύ Περιεχόμενο.
title3=τίτλος τρια
content3=τρια μπλα τρια μπλατρια μπλατρια μπλατρια μπλα

title4=τίτλος τέσσερα
content4=τέσσερα μπλα τέσσερα μπλα τέσσερα μπλα  τέσσερα μπλατέσσερα μπλα τέσσερα μπλα τέσσερα μπλα

δεν εχει σημασία αν πριν απο καθε σετ εχουμε κενή γραμμή ή όχι.

στις τιμές των contentsX, μετά το ίσον, δεν έχω αλλαγές γραμμής ( CR+LF, ή LF). αν θελω παραγράφους χρησιμοποιώ html, δηλαδη <BR> και <P>.

 

και ο κωδικας εδώ, που θελω να διαβάσει το σετ ( τιτλο και περιεχόμενο) #2

><?php
[b] $setno = 2;  //εδω οριζουμε ποιο σετ τιτλου+περιεχομενου θα εμφανίσει[/b]
$lines = file('./titles.txt');  //προσοχή στο path+filename
$tit = 'title'.$setno.'=';
$txt = 'content'.$setno.'=';
foreach ($lines as $line_num => $line) {
           if ( strpos($line, $tit) !==false) {
               $buf= substr($line, strlen($tit) );     
               // echo $buf.'<br>';
           } 
           if ( strpos($line, $txt) !==false) {
               $buf2= substr($line, strlen($txt) );     
               // echo $buf2.'<br>';
           } 
}
?> 
<html><head><title><?=$buf ?></title></head>
<body>
<h3>ΣΕΤ: <?=$setno ?></h3>
<h1>ΤΙΤΛΟΣ: <?=$buf ?></h1>
<p>ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ: <?=$buf2 ?></p>
</body> </html>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά το πρόβλημα μου τώρα θα το λύσω τελικά με βάσεις, όμως προέκυψε άλλο πρόβλημα:

Περιέχω μέσα σε μια σελίδα έναν text editor ο οποίος είναι κατασκευασμένος σε JavaScript , το ενσωματώνω σε μια form οι οποία έχει και άλλα πεδία ,

θέλω με to submit να έχω πάρει όλες τις τιμές από τα πεδία και να της περάσω σε ένα μια άλλη σελίδα php , το πρόβλημα μου είναι πως μπορώ από JavaScript να εξάγω δεδομένα για να τα χρησιμοποιήσω και σε άλλη σελίδα , εκτός cookies θέλω να περάσουν τα δεδομένα σαν να είναι και αυτά ένα πεδίο όπως τα άλλα. Δηλαδή αν

μέσα στον κώδικα της JavaScript υπάρχει συνάρτηση που με επιστρέφει την τιμή του texteditor , πως μπορώ χρησιμοποιώντας ένα hidden input να πάρω την τιμή αυτήν…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"text editor κατασκευασμένος σε javascript" δεν μπορω να φανταστώ πώς και τι είναι :fear:

θα με ενδιέφερε να δω τον κώδικα.

 

εννοείς κάτι σαν αυτο που έχουμε εδώ στο φορουμ που γράφουμε τα μηνυματα, και εχει κουμπάκια για bold, underline, smilies, κλπ???

 

----------

στην ερώτηση...

έχεις μια φόρμα, με ονομα πχ. myform1 που θα κανεις submit, και τα πεδία της θα παραλάβει η επόμενη σελίδα...

βαλε μεσα ενα hidden input με όνομα πχ. mytext1

<form name=myform1 target=...><input name=mytext1 type=hidden>;;;

 

σε άλλο σημειο, εκει που εχεις τη συνάρτηση myeditor() που με επιστρέφει την τιμή του texteditor ,

βάλε

document.forms.myform1.mytext1.value= myeditor()

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό είναι απλά δεν ήξερα πως μπορώ να το πω ,

το έχω κάνει τελικά αυτό και έτσι δούλεψε … Πάλι σε ευχαριστώ !!!

 

Τώρα έχω ένα άλλο πρόβλημα για την διαδικασία Insert στην βάση καλώ μέσω του action της form ένα άλλο Php όπου εκεί είναι γραμμένος ο κώδικας της εισαγωγής , όταν πατηθεί μια φορά το submit τότε γίνεται κανονικά η διαδικασία της εισαγωγής όταν όμως επιστρέψω με το forward στην σελίδα και ξανά πατήσω των κουμπί δεν γίνεται τίποτε … και κάτι ακόμα θέλω κατά το refresh της σελίδας που έχει την εισαγωγή να μην κάνει τίποτε …

Αν θέλεις να δεις το ‘texteditor’ είναι εδώ

 

http://www.dynamicdrive.com/dynamicindex16/richtexteditor/index.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...