Προς το περιεχόμενο

Τα windows δεν δίχνουν οτι έχω 512ΜΒ μνήμη.


George1987

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα αναβάθμιση μνήμης και τα windows δεν την αναγνωρίζουν,δηλαδή λένε οτι έχω 256 και αν πατήσω ctrl+alt+Del και στα properties του My computer. Το θέμα είναι οτι το cpuz που έτρεξα λέει ξακάθαρα οτι έχω 512ΜΒ. Υπάρχει κάποιος τρόπος να ενημερώσω τα windows οτι όντως έχω 512ΜΒ? Μήπως πρέπει να φτιάξω κάποια ρύθμιση από τα bios?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από οτι βλέπω δεν είναι ενσωματομένη με την μητρική η θύρα που συνδέεται βρίσκεται μόνο πάνω στην μητρική αλλά όποτε θέλω την αφαιρώ. Τρία slots για μνήμη έχει απάνω η μητρική τα 2 πρώτα έχουν 2 128άρες μνήμες και στο τρίτο έβαλα την 256 είναι όλες 133ΜHz και DDR αλλά η 256άρα είναι απο διαφορετικόν κατασκευαστή που το cpuz δεν έχει βρεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για SDram μνήμη και αγόρασες single sided?

Δοκίμασε bios update στη μητρική σου.

Αν δεν την δει ολόκληρη θα χρειαστείς double sided μνήμη.

 

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μνήμη είναι παλιά και την έβγαλα από άλλον υπολογιστή. Αυτές που είχα καθώς και αυτή είναι DDR.

 

Αλλάξα τις θέσεις στις μνήμες και είδα πως οτι και να βάλω στο τρίτο slot δεν αναγνωρίζεται από τα windows. Eπίσης από την 256άρα μνήμη βλέπει τα 130ΜΒ. Ακόμα δεν έκανα bios update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το bios όταν ξεκινάει τότε αν στη μετράει κανονικά.

Αν τη δείχνει σωστά δεν είναι απαραίτητο να κάνεις bios update για αυτό.

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρει να ανοίξει η οθόνη του pc δεν προλαβαίνω με τίποτε να δώ πόσο μετράει,πάντως μέσα στα bios βρήκα 261ΜΒ να λέει. Και εδώ και 2μέρες δεν μπορώ να μπώ στη σελίδα του κατασκευαστή να κατεβάσω νέο bios γιατί μάλον την έχουν κλίσει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μπήκα και κατέβασα το νέο bios αλλά όταν πάω να το εγκαταστήσω μου λέει unknown flash type και δεν εγκαθήστατε. Έχω διαβάσει και το readme.

 

H εντολή AWDFLASH.EXE filename.bin filename2.bin /sy ειναι σωστή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...