Προς το περιεχόμενο

και ξαφνικά κόβεται η σύνδεση...


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω σύνδεση Connex 1000άρα, δίκτυο με δύο υπολογιστές (pc). Συνήθως ταυτόχρονα το ένα pc κατεβάζει από 1 torrent client ενώ το άλλο από 2 torrent clients. Ξαφνικά λοιπόν κόβεται η σύνδεση, τόσο στα torrents όσο και στο web browsing αλλά για να επανέλθει αργότερα!

Ξέρει κανείς τί μπορεί να συμβαίνει? Υπερφόρτωση? Αλλά γιατί να επανέρχεται αργότερα? Το ότι ταυτόχρονα και τα 2 κατεβάζουν το ανέφερα μήπως φταίει αυτό, παλαιότερα δεν συνέβαινε ενώ κατέβαζα αβέρτα και με τους 3 συνολικά torrents!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό λες πως είναι το πρόβλημα? Το ότι είναι μικρή η σύνδεση? Η να είναι κάποια ρύθμιση? Είναι κάτι που συμβαίνει αυτό που έπαθα όταν φορτώνεται το δίκτυο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά έβαλα τις προάλλες Forthnet 2play και πάλι το κάνει άρα δεν έχει να κάνει εάν είναι μικρή η σύνδεση ή όχι!

Πρόσεξα όμως πως ενώ δεν μπορώ να σερφάρω στο internet με τους browsers, όταν κλείνω το zonealarm, μετά επανέρχεται το internet και συνδέεται χωρίς πρόβλημα αλλά και είναι και αρκετά πιό γρήγορο! Το ίδιο ακόμα και εάν ανοίξω μετά το Zonealarm! Άρα ουσιαστικά αυτό που το ενοχλεί είναι το zonealarm! Πρέπει να το επιρρεάζει ύστερα από κάποιο χρονικό διάστημα, γιατί δουλεύει παρουσία του, απλά μάλλον θέλει επανεκκίνηση όταν σκαλώνει το Internet για να επανέλθει η δυνατότητα για σερφάρισμα! Τα torrents λειτουργούν κανονικά όταν δεν μπορώ να σερφάρω! Περίεργο?

Να είναι κάποια ρύθμιση του Zonealarm? Τί να κοιτάξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγαλε το firewall δε σου χρειαζεται, παλια μια περιοδο ειχα και εγω αποσυνδεσεις με torrent clients, και μην ξεχνας οτι μπορει να εβαλες 2play αλλα το upload σου ειναι ακομα μικρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως το upload δημιουργεί το πρόβλημα όταν φτάνει στα όριά του για αρκετή ώρα.Θα σου πρότεινα να βάλεις ένα netlimiter για να το ελέγχεις και να βάλεις στο upload σου 2-3 kbs πιο κάτω απ το max σου.

EDIT: Με το zone alarm είχα κ εγώ προβλήματα παλαιότερα δοκίμασε και κάποιο άλλο firewall (εγώ έχω μείνει ευχαριστημένος με το sygate pro).

Ελπίζω να λυθεί το πρόβλημά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγαλε το firewall δε σου χρειαζεται, παλια μια περιοδο ειχα και εγω αποσυνδεσεις με torrent clients, και μην ξεχνας οτι μπορει να εβαλες 2play αλλα το upload σου ειναι ακομα μικρο

 

Να βγάλω το firewall? Γιατί να το βγάλω, από ασφάλεια μετά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Zone Alarm μου προκαλούσε πολλά προβλήματα. Το έχω παρατήσει εδώ και καιρό. Τώρα έχω μόνο NOD32 και το firewall των Vista και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Αλλά αυτό που λες μου θυμίζει ένα πρόβλημα που μου παρουσιάζεται στα Vista. Χωρίς να κάνω κάτι συγκεκριμένο, ξαφνικά μου κόβεται το html browsing (σερφάρισμα), ενώ τα torrents συνεχίζουν να κατεβάζουν κανονικά. Ούτε με disconnect και reconnect λύνεται το πρόβλημα ούτε με ο,τιδήποτε άλλο έχω δοκιμάσει. Αλλά με restart η σύνδεση έρχεται στα ίσια της, οπότε στάνταρ έχει να κάνει είτε με το λειτουργικό είτε με κάποιο software (το λέω γενικά γιατί πραγματικά δεν έχω ιδέα τι μπορεί να φταίει). Πάντως έχει καιρό να μου το κάνει αυτό, αν και δεν έχω αλλάξει τίποτα. Μυστήριαι αι βουλαί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...