Προς το περιεχόμενο

μπορει με τα Linux να τρεχουν μαζι και XP ?


geioannou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπορει με τα Linux να τρεχουν μαζι και XP ?

εννοω σε παραλληλες συνθηκες.νομιζω οτι ειχα ακουσει με την βοηθεια καποιου προγραμματος, αλλα δεν ειμαι και συγουρος για το εαν ειχα καταλαβει σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nai givetai. Gevika h texvologia legete virtualization. Ftoiaxveis VirtualMachines kai trexeis mesa opoio OS 8eleis. Eav exeis dei to MAME pou paizei palia paixvidia apo hlektrovika me pevivtariko.... skepsou kati avtistoixo omos pio e3eligmavo texvologika.

 

Gia PC ta pio gvwsta Virtual peribalovta eivai to VMWare kai to VirtualPC.

 

Bebea akoma h texvologia exei periorismous. Gia paradeigma to VirtualMachine XP, dev 8a mporei va pai3ei paixvidia me DirectX9. Av to 8es gia Office 'h alla applications NoPRoblemo!

 

Mporeis va exeis gia paradeigma linux sav kurio leitourgiko kai Virtual va exeis XP, 2003Server, kai opoio allo leitourgiko 8eleis. Avalogos to ti 8es avoigeis to VirtualMAchine kai proxoras. Bebea isxeiei kai to avapodo, exeis leitourgiko XP kai trexeis Linux se Virtual.

 

 

Telos apla va avaferw oti uparxouv kai alloi tropoi gia va tre3eis efarmoges XP katw apo linux xwris VirtualMachine. Alla sou proteivw arxika va deis ti peizei me ta Virtual kai meta suvexizeis se pio duskola 8ematakia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι κατι τετοιο με ενδιαφερει.

να εχω uduntu και απο πισω να τρεχω ΧΡ για καποιες εφαρμογες που μου ειναι πιο ευκολες σε ΧΡ.

δεν ενδιαφερομαι για παιχνιδια και τετοια.το μηχανιμα θα εχει εργασιες σερβερ....

 

στα λινουχ ομως υπαρχει αντιστοιχο προγραμμα για να τρεχει τα ΧΡ ?

και σε σχεση με την εγκατασταση του ειναι πολυπολοκο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφέρουν κι εμένα οι εικονικές μηχανές. Βοηθήθηκα από αυτό:

 

http://www.e-pcmag.gr/forum/index.php?s=&showtopic=34316&view=findpost&p=322320

 

ναι κατι τετοιο με ενδιαφερει.

να εχω uduntu και απο πισω να τρεχω ΧΡ για καποιες εφαρμογες που μου ειναι πιο ευκολες σε ΧΡ.

δεν ενδιαφερομαι για παιχνιδια και τετοια.το μηχανιμα θα εχει εργασιες σερβερ....

 

στα λινουχ ομως υπαρχει αντιστοιχο προγραμμα για να τρεχει τα ΧΡ ?

και σε σχεση με την εγκατασταση του ειναι πολυπολοκο ?

Έχω μια χαρά XP σε ένα παράθυρο μέσα στο Ubuntu 7.10... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκυρο αυτό που θα ρωτήσω ρε παίδες, υπάρχει αντίστοιχο πρόγραμμα για τα windows? Να τρέχεις linux μέσα από windows κοινώς.

 

Οι παρακάτω εφαρμογές εξομοιώνουν τα βασικά μέρη ενός PC (από το ποντίκι μέχρι το BIOS) επιτρέποντας να φτιάξουμε εικονικά PC στα οποία μπορούμε να τρέξουμε ό,τι λειτουργικό θέλουμε:

 

-Virtualbox (ελεύθερο, GPL),

-bochs (ελεύθερο, GPL),

-qemu (ελεύθερο, GPL),

-vmware server (κλειστό, διανέμεται δωρεάν υπό όρους)

 

Αν θέλεις να εγκαταστήσεις μία ολόκληρη διανομή Linux για να δεις το πλήρες περιβάλλον του Linux επίλεξε κάποια από αυτές.

 

Για κάποιον που θέλει να εκτελεί εφαρμογές που κανονικά εκτελούνται κάτω από Linux (και συγγενή λειτουργικά) κάτω από τα windows, υπάρχει και το cygwin, (το οποίο μεταφράζει κλήσεις εφαρμογών POSIX σε κλήσεις του win32 API, περίπου αυτό που κάνει το wine για εφαρμογές windows).

 

Η λύση του Cygwin είναι πιο σύνθετη και έχει μόνο το πλεονέκτημα του καλύτερου integration -οι εφαρμογές τρέχουν στα ίδια τα windows και όχι σε κάποιο άλλο, εικονικό, pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...