Προς το περιεχόμενο

JAVA network, file download


gegounaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας!

 

Το πρόβλημα μου ότι δεν ξέρω από πού να ξεκινήσω και αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.

 

Το πρόγραμμα που προσπαθώ πρέπει να συνδέετε με μια IP με specific port, να στέλνει κάποιους καθορισμένους χαρακτήρες, και να παίρνει απάντηση ένα αρχείο.

 

από που θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσω?

 

Αν πιστεύει κάποιος πως η JAVA δεν είναι κατάλληλη γι αυτή την δουλειά ας μου προτείνει κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι η Java για αυτήν την δουλειά!

Διάβασε λίγο για (Java sockets όπως και το πακέτο java.net και την URLConnection τάξη με την οποία μπορείς ευκολότατα να κατεβάζεις αρχεία συνδυάζοντάς την με InputStream) και κατά πάσα πιθανότητα θα βρεις και την λύση στο πρόβλημά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ένα παράδειγμα για το πως να στέλνεις ένα μήνυμα σε ένα servlet και πως μπορεί αυτό με την σειρά του να σου απαντήσει.

 

http://www.java-tips.org/java-me-tips/midp/sending-data-to-servlet-and-getting-the-response.html

 

Tip : η απάντηση που μπορεί να στείλει το servlet μπορεί να είναι το URL για ένα αρχείο που μπορεί να έχει δημιουργήσει δυναμικά και έτσι ο client μπορεί να το κατεβάσει.

Σου επισυνάπτω ένα java αρχείο που η δουλειά του είναι να κατεβάζει ένα αρχείο δίνοντάς του μόνο το URL του αρχείου.Αυτό το έχω χρησιμοποιήσει ουκ ολίγες φορές και δουλεύει μία χαρά.

FileDownload.java.txt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...