Προς το περιεχόμενο

σε socket 478 μεχρι ποσα MHz Pentium 4 μπορει να φορεθει ?


geioannou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε socket 478 μεχρι ποσα MHz Pentium 4 μπορει να φορεθει ?

το εψαξα λιγο στο νετ αλλα δεν βρεικα τιποτα ....

η για να θεσω αλλιως την ερωτησει , μεχρι πιο επεξεργαστη μπορει να φορεσει ενα socket 478 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως αν σκοπεύεις να αγοράσεις τέτοιο επεξεργαστή φυσικά δεν σε συμφέρει, είναι πανάκριβος, και με τα ίδια λεφτά μπορείς να πάρεις μία φθηνή mobo και ένα φθηνο C2D ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το γνωριζω...για να βρω εναν τετοιο επεξεργαστη το ψαχνω για να κανω σε ενα μηχανημα αναβαθμηση....(μεταχυρισμενο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα δεν έκανες τη σωστή ερώτηση. Η απάντηση που έχεις πάρει είναι στην ερώτηση: «Ποιος είναι ο μεγαλύτερος P4 που βγήκε ποτέ σε s478;» και όχι στην «Ποιος είναι ο μεγαλύτερος P4 που δέχεται η μητρική μου, μοντέλο τάδε;». Είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Ένα παράδειγμα που μου έρχεται αμέσως στο μυαλό (γιατί την έχω δουλέψει) είναι η Gigabyte Titan PE667 με το 845PE chipset, που υποστήριζε μέχρι 533άρι FSB. Και ο μεγαλύτερος P4 που δεχόταν ήταν ο Northwood 3.06GHz HT...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Ποιος είναι ο μεγαλύτερος P4 που δέχεται η μητρική μου, μοντέλο τάδε;»

 

μα δεν ειναι σε να λες:"Ποιος είναι ο μεγαλύτερος P4 που δέχεται η μητρική μου, μοντέλο τάδε....με socket 478"

απο την στιγμη που του προσδιοριζεις μοντελο αρα του λες και το socket, οποτε απο εκει προκειπτη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε, να το γράψω ρητά, ξεκάθαρα και με αηδιαστικά μεγάλα γράμματα:

 

Δε συνεργάζονται όλες οι μητρικές με socket 478 με όλους τους socket 478 Pentium 4. Είναι και θέμα chipset/PCB revision/BIOS...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πας στο site του κατασκευαστή της μητρικής σου και να ψάξεις στις σελίδες Support για το συγκεκριμένο μοντέλο, αν υπάρχει πινακάκι με όνομα CPU Support List ή κάτι παρεμφερές. Εκεί θα μάθεις υπεύθυνα ποιος είναι ο καλύτερος P4 που μπορεί να «παίξει» με τη μητρική και από ποια έκδοση BIOS και πάνω (για να δεις μήπως χρειάζεται και BIOS update)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επισης να μας πεις ποιον επεξεργαστη εχεις τωρα καθως και για ποιο λογο θες να κανεις αναβαθμιση...

Π.χ μπορει να χρειαζεσαι ραμ η καρτα γραφικων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην το ψαχνετε ειναι στα 2.0 MHz οποτε οπως και να εχει θελει το κατι παραπανω.

γιαυτο και εψαξα να δω το socket για να δω μεχρι τι μπορω να βαλω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ειπαν και οι προηγουμενοι η πρωτη μου απαντηση ηταν γενικη νομιζα οτι ρωτουσες εγκυκλοπαιδικα για pentium4@socket 478 δεν αφορουσε συγκεκριμενα το pc σου.τωρα θα σε συμβουλευα να μην αλλαξεις επεξεργαστη στο μηχανημα που εχεις καθως επειδη δεν υπαρχουν σε στοκ pentium ειναι πλεον πανακριβοι(στο e-shop που κοιταξα χτυπανε μεχρι 160 ευρω!) οσοι εχουν μεινει και με σχεδον τα ιδια λεφτα θα μπορουσες να αγορασεις μια μητρικη μαζι με ενα επεξεργαστη coreduo η athlonx2+μνημη και να εχεις ενα καινουριο μηχανημα.εκτος βεβαια αν μπορεις να βρεις καποιον μεταχειρισμενο φθηνα η απο φιλο τζαμπα οποτε σε συμφερει.τωρα αν δε θες να αλλαζεις μητρικες,μνημες και ισως και καρτα γραφικων αν εχεις agp τοτε εχε υποψη σου οτι δεν θα δεις και καμμια τρελλη διαφορα αμα αλλαξεις μονο επεξεργαστη.επισης πολυ σημαντικο ειναι οπως ειπανε και τα παιδια να βρεις το μοντελο της μητρικης σου να πας στη σελιδα του κατασκευαστη και να δεις μεχρι ποιο επεξεργαστη υποστηριζει.ακομη δες και την εκδοση του bios που εχεις γιατι μπορει να υποστηριζει πχ 10 επεξεργαστες αλλα για να παιξουν οι πιο τελευταιοι να θελει αναβαθμιση στο bios.παντως αν θες την αποψη μου αν μπορεις να βρεις καποιο μεταχειρισμενο επεξεργαστη πολυ φθηνα η τζαμπα απο καποιο φιλο αλλαξε τον αλλα αν ειναι να αγορασεις καινουριο καλυτερα κρατα τα λεφτα σου στην ακρη να παρεις οποτε αποφασισεις ενα καινουριο μηχανημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το γνωριζω καλα αυτο οτι δεν συμφερει καθολου για καινουριο.ισως να παρω απο καποιον φιλο το επεξεργαστη απο ενα μηχανημα που σε λιγο καιρο να μην το πολυ χρειαζετε.

τωρα ως αναφορα το ΒΙΟΣ για κακη μου τυχη η σελιδα με το CPU Support List που ειχε πει και καποιος φιλος δεν λειτουργει

http://www.albatron.com.tw/English/product/mb/pro_detail.asp?rlink=Specification&no=1

οποτε μαλλον δεν μπορω να κανω κατι...

 

παντος απο οτι εχω ψαξει σε ολα τα σχετικα που βρηκα στο νετ το ανωτερο που μπορει να φτασει ειναι 3.4 σε επεργαστη της intel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...