Προς το περιεχόμενο

dual boot vista-xp


vaggospat13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω εγκαταστημενα τα xp σε ενα δισκο και θελω να εγκαταστησω τα vista σε εναν δευτερο σκληρο δισκο για να τα δοκιμασω.Το θεμα ειναι οτι σε καμια περιπτωση δεν θελω να χασω τα xp αν εγκαταστησω τα vista σε primary partition στον δευτερο σκληρο απο το dvd , οταν ξεκιναει το συστημα θα μου βγαζει τη δηνατοτητα επιλογησ λειτουργικου ή θα ξεκινανε αυτοματα ta vista.υπαρχει περιπτωσει να δημιουργηθει καποιο προβλημα με το boot των xp;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις εγκατεστημενα ηδη τα xp και βαλεις vista ο bootloader θα φτιαχτει μονος του και θα επιλεγεις λειτουργικο στην εκκινηση.

Αν εχεις vista και θες να βαλεις xp θα χρειαστεις κατι τετοιο για να φτιαξεις το bootloader σου.Ειναι ευκολο στο χειρισμο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα πρώτα τα xp και μετά τα vista για να μην έχεις παιδέματα. :P

Πάντως και με αντίστροφη σειρά να τα βάλεις το προγραμματάκι που έχω βάλει στο λινκ στο προηγούμενο ποστ μου φτιάχνει το bootloader.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Εμένα το xp->vista δουλεψε κανονικά. Όταν πήγα να κάνω το αντίστροφο κατέληξα σε format.Χρησημοποίησα και εγώ το πρόγραμμα του kammenopixel χωρίς όμως αποτέλεσμα. Δεν λέω, μπορεί εσάς να σας δουλέψει, και να έγινε πατάτα στο δικό μου το pc...απλά αναφέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...