Προς το περιεχόμενο

Χρειάζομαι UPS;


samandrew

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το διαμέρισμά μου έχει μάλλον κάποιο πρόβλημα με το ηλεκτρικό ρεύμα. Ο υπολογιστής μου όταν τον ανοίγω προτού κάνει τον χαρακτηριστικό ήχο στην αρχή (αυτόν που κάνει ένα δευτερόλεπτο αφού τον ανοίξεις, όχι όταν μπεις στα windows) επαννεκινεί καμμιά δεκαριά φορές, σαν κάποιος να πατάει το reset. Όταν τελικά τον κάνει, καταφέρνω να μπω στα Windows, και συνήθως μένει ανοιχτός. Αν χρησιμοποιήσω internet ή dvd είναι πολύ πιθανό να σβήσει.

 

Πίστευα ότι μπορεί να τρέχει κάτι με το τροφοδοτικό αλλά μία μέρα ενώ είχα ανοίξει τον υπολογιστή άνοιξα μετά το router μου και επανεκκινούσε και αυτό συνεχώς.

Ακόμα έχω παρατηρήσει πως αν έχω ανοιχτή την τηλεόρασή μου και μετά ανοίξω τον υπολογιστή χαλάει λίγο η ποιότητα της εικόνας (κάνει "χιόνια") παρόλο που είναι σε διαφορετικές πρίζες και έχω βγάλει το καλώδιο του tv-out.

 

Κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει είναι πως αυτό συμβαίνει όταν το διαμέρισμα είναι κρύο. Είχε αρχίσε να συμβαίνει πέρσυ τέτοια εποχή, από την Άνοιξη και μετά δεν είχα κανένα πρόβλημα, μέχρι πριν λίγες μέρες που ξανάρχισε. Τις πρωινές ώρες που δεν έχει καλοριφέρ είναι χειρότερα από ότι το απόγευμα.

 

Ένα UPS θα διορθώσει την κατάσταση ή αυτά προστατεύουν μόνο από υπέρταση;

Οι σταθεροποιητές τάσης σε τι διαφέρουν;

Έχει κανένας άλλος παρόμοιο πρόβλημα;

 

Οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχει υψηλή τάση το ρεύμα σπίτι σου από ότι καταλαβαίνω..με ups θα είσαι εντάξει,αφου θα αποφεύγεις τουλάχιστον το να κλείσει το pc.

Οι σταθεροποιητές τάσης προστατεύουν απο υπέρταση(το ρεύμα πριν κοπεί,αυξάνει πρώτα την τάση του)

UPS προστατεύουν από υπέρταση,όσα έχουν σταθεροποιητή ενσωματωμένο και επίσης προστατεύει το pc από το να κλείσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αγοράσω τελικά UPS και ψάχνω να βρω πόσα VA χρειάζομαι.

 

Το τροφοδοτικό του PC μου είναι 300W. Από την ίδια πρίζα παίρνω ρεύμα για οθόνη, ηχεία, router και εκτυπωτή.

 

Τρία που βρήκα είναι αυτά

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.802482

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.802438

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.802421

 

Έχει κανείς να προτείνει κάποιο από αυτά ή και άλλο και μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πόσα VA χρειάζομαι;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατεστημένη ισχύς = Τα Watt του τροφοδοτικου σου + τα Watt της οθόνης σου + τα Watt του εκτυπωτή σου + τα Watt όποιας άλλης συσκευής θέλεις.

Τα TRUST εντάξει είναι, αλλά η κορυφή είναι τα (ακριβά) APC.Μην τσιγκουνευτής για UPS, γιατι σε μελλοντική αναβάθμιση, ίσως πάρεις μεγαλύτερο τροφοδοτικό.Τα MUSTEK ειναι απλώς η προσωπική μου επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ηλεκτρικα σπιτι σου οπως σε παρα πολλα σπιτια δεν ειναι σε τοσο καλη κατασταση, φανταζομαι οτι θα κανουν θορυβο και τα ηχεια σου οταν αναβεις το φως ή οταν ξεκινησει το ψυγειο, παρε ενα ups με AVR ή ενα σταθεροποιητη τασης κι οταν λεω σταθεροποιητη δεν εννοω τα surge protector που κυκλοφορουν αλλα κατι σαν ΑΥΤΟ

 

η διαφορα ειναι οτι οταν πεσει το ρευμα το ups κραταει το pc αλλιως με το σταθεροποιητη δε θα εχεις αυτη τη δυνατοτητα

 

τα χιονια στην τηλεοραση μπορει να οφειλονται και απο οποιαδηποτε ασυρματη συσκευη δουλευει σπιτι σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αγόρασα UPS (το δεύτερο από τα τρία) αλλά αποδείχτηκε πως το πρόβλημα βρίσκεται αλλού:mad:

 

Επειδή από τότε που παρουσιάστηκε το πρόβλημα έχω αλλάξει RAM και κάρτα γραφικών νομίζω πως το μόνο που μένει είναι το τροφοδοτικό και η motherboard.

Σκέφτηκα επειδή το τροφοδοτικό είναι μικρό (300W) να βγάλω ένα δεύτερο DVD που έχω και τη δισκέτα για δω μήπως δεν άντεχε πριν.

Και εκεί που το pc μετά από λίγη προσπάθεια άνοιγε μετά τις αλλαγές δεν ανοίγει με τίποτα!

Την πρώτη φορά δεν έστελνε τίποτα στην οθόνη αλλά φαινόταν να έχει ανοίξει κανονικά.

Μετά αφού του έβγαλα την πρίζα (το reset δεν έκανε τίποτα) έστειλε σήμα στην οθόνη και προσπάθησε να φορτώσει τα windows. Προτού προλάβει έκανε επανεκκίνηση και το ίδιο έγινε δύο τρεις φορές μέχρι που σταμάτησε πάλι να στέλνει σήμα στην οθόνη.

 

Τελικά αφού σύνδεσα πάλι το dvd και τη δισκέτα άνοιξε κανονικά (λέμε τώρα).

 

Το τροφοδοτικό είναι άγνωστης προέλευσης και ηλικίας 6-7 χρόνων. Λέτε να τα έχει τινάξει;

Τι άλλο μπορεί να φταίει;

 

:shifty: Παράκληση: Γράψτε κάτι μόνο αν είστε σίγουροι ή αν δεν είστε πείτε το μου. Έδωσα ήδη λεφτά για το UPS και τώρα μάλλον πρέπει να δώσω και για τροφοδοτικό. Οπότε θέλω να είμαι σίγουρος ότι δεν θα χρειαστεί να δώσω κι άλλα.

 

Ευχαριστώ

 

 

edit:

 

Υπάρχει κάποιος λόγος που όταν είναι κρύο το δωμάτιο κάτι να μην πηγαίνει καλά με το τροφοδοτικό ή την Motherboard;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To kryo pi8anon na einai teleiws asxeto, ektos an to kouti einai se sxhma pigkouinou :P To trofodotiko ontws einai arketa mikro alla den 3eroume ti systhma exeis... Basika epeidh sto parel8on antimetwphsa sxetika problhmata me thn foberh markas jetway mhtrikh h opoia den anoige ekane reboot, den anoige me drive panw alla h8ele clear cmos prwta ki alla paromoia tragika, 8a sou elega o,ti einai mhtrikh. H kalyterh fysika lysh 8a htanm na ebriskes ena allo psu kai na to dokimazes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν έχω άλλο psu για να δοκιμάσω. Δεν νομίζω να είναι ότι δεν αντέχει το PSU γιατί δεν έχω προσθέσει κάτι από τότε που το αγόρασα. Μόνο ένα dvd άλλαξα προτού εμφανιστεί το πρόβλημα.

 

Αυτό που με κάνει να πιστεύω ότι είναι το τροφοδοτικό είναι το ότι με το που αποσύνδεσα το ένα dvd και τη δισκέτα τρελάθηκε και δεν άνοιγε με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν έχω άλλο psu για να δοκιμάσω. Δεν νομίζω να είναι ότι δεν αντέχει το PSU γιατί δεν έχω προσθέσει κάτι από τότε που το αγόρασα. Μόνο ένα dvd άλλαξα προτού εμφανιστεί το πρόβλημα.

 

Αυτό που με κάνει να πιστεύω ότι είναι το τροφοδοτικό είναι το ότι με το που αποσύνδεσα το ένα dvd και τη δισκέτα τρελάθηκε και δεν άνοιγε με τίποτα.

ayto 8a eprepe na se odhghsei sthn mhtrikh ;) basika kane to e3hs: aposyndese ta panta apo to kouti kai prospa8hse na ton 3ekinhseis ston "aera" mpas kai kainei kana braxykyklwma:shifty: aloiws phgaine to se ena pcadiko pou exoun spare trofodotika klp parts na ston eleg3oun:devil:
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

e to oti den bootarei me aytes tis syskeyes off

 

Μα βγάζοντας την τροφοδοσία από τις συσκευές δεν άλλαξε καθόλου η κατάσταση της μητρικής αλλά του τροφοδοτικού. Υπάρχει κάποιος λόγος που να χρειάζεται το dvd η μητρική για να λειτουργήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...