Προς το περιεχόμενο

Πώληση domain name


aalexop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

έχω κατοχηρώσει ένα domain name και θέλω να το πουλήσω σε κάποιον. Για να το εξηγήσω λίγο καλύτερα, δεν θέλω να το πουλήσω με την έννοια να βγάλω λεφτά, απλώς θέλω με κάποιον τρόπο να φαίνεται ότι ιδιοκτήτης είναι κάποιος άλλος (για την ακρίβεια είναι κάποια εταιρεία). Δεν ξέρω αν έχει κάποιο νόημα να γίνει αυτό ή όχι, απλώς αυτός που έχει την εταιρεία θέλει με κάποιον τρόπο να φαίνεται πως έχει τα δικαιώματα του ονόματος.

Τι μπορεί να γίνει σε αυτήν την περίπτωση;

 

Ευχαριστώ,

Ανδρέας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ κάτι παιδιά; Αν έχω ένα domain και θέλω να το πουλήσω. Κάνω και εγώ μεταβίβαση και δίνω τους κωδικούς μου και τελείωσε το όλο θέμα; Έχετε χρησιμοποίησει το Sedo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, το ξέρω αυτό για την μεταβίβαση. Απλώς ήθελα να δω αν υπάρχει και κάποιος άλλος τρόπος (πιο "νομικός") που να δείχνει ποιος έχει το όνομα.

Να κάνω μια ερώτηση μέσω ενός παραδείγματος χωρίς βέβαια να ξέρω πως ακριβώς λειτουργούν τα πράγματα. Ας υποθέσουμε ότι εγώ έχω ένα μαγαζί που θέλω να προβάλω στο internet και θέλω να αγοράσω ένα domain name, αλλά δεν είμαι σχετικός με υπολογιστές. Άρα δεν μπορώ να κάνω την καταχώρηση του ονόματος μόνος μου. Πάω σε μια εταιρεία, την πληρώνω και αναλαμβάνει να τα κάνει όλα αυτή. Προφανώς, η εταιρεία κρατάει τους κωδικούς για την διαχείρηση του ονόματός μου. Άρα, αφού κάνει την καταχώρηση κάποιος άλλος και όχι εγώ, με ποιον τρόπο είμαι εγώ εξασφαλισμένος ότι το domain όντως μου ανήκει;

 

sorry αν είναι χαζή η ερώτηση, αλλά είναι κάτι που δεν το έχω καταλάβει.

 

ευχαριστώ,

Ανδρέας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί η εταιρία να βάλει ως e-mail ιδιοκτήτη το e-mail του πραγματικού ιδιοκτήτη και τότε θα λάβει μήνυμα από το hostmaster.gr που θα αναφέρει το ονοματεπώνυμο στο οποίο έγινε η καταχώρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί η εταιρία να βάλει ως e-mail ιδιοκτήτη το e-mail του πραγματικού ιδιοκτήτη και τότε θα λάβει μήνυμα από το hostmaster.gr που θα αναφέρει το ονοματεπώνυμο στο οποίο έγινε η καταχώρηση.

 

Όχι μπορεί ΠΡΕΠΕΙ

Όλα τα στοιχεία κατω απο το domain πρέπει να είναι του ιδιοκτήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια ως ιδιοκτήτης θα φαίνεται ο πελάτης σου, και ως διαχειριστής καθώς και ως αυτός που το πληρώνει θα φαίνεσαι εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...