Προς το περιεχόμενο

Intel Core 2 Duo E6750 VS AMD Athlon X2 6000+ με περιορισμένο budget...


Eneekay

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους!

 

Φτιάχνω ένα καινούριο σύστημα το οποίο -ΘΑ- αποτελείται ως τώρα από:

 

Case: Apevia X-QPACK2 (micro)

RAM: Geil 2x1GB, 800MHz, 4-4-4-12

Τροφοδοτικό: 500W

GPU: Sapphire Radeon HD2900Pro 512 MB

Σκληρός: Western Digital 500GB, 7200rpm

 

Έχω Budget ακόμα το πολύ 250 ευρώ...

Οι υποψήφιοι επεξεργαστές είναι οι 2 που γράφω στο topic. Το πρόβλημα είναι ότι οι motherboard για Intel σε σχετικά χαμηλό κόστος, απ'ότι έχω δει ως τώρα, τρέχουν RAM σε 667 MHz, σε αντίθεση με αυτές των AMD...

Επίσης, ξέρω ότι ο Intel είναι ήδη καλύτερος και σηκώνει overclocking...

Να προτιμήσω τον Intel και πιο αργή RAM, AMD και πιο γρήγορη RAM, ή Intel και τα γρήγορη RAM(αρκεί να μην ξεφύγω στο κόστος...) ???

 

Έχετε τίποτα προτάσεις σχετικά? Θα με βγάλετε από μεγάλα διλλήματα...

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Οι motherboard ΠΡΕΠΕΙ να είναι Micro ATX τοποθέτησης, αλλιώς ΔΕΝ χωράνε στο κουτί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παρε τον Ε6550 ή τον Ε4400 ακομα καλυτερα, και κλοκαρε τον στα 3GHz πανευκολα και χωρις κοστος και περναει σε επιδοσεις τον E6750 και τον AMD.

Ετσι εξοικονομεις και λεφτα για καλυτερη μητρικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι ότι οι motherboard για Intel σε σχετικά χαμηλό κόστος, απ'ότι έχω δει ως τώρα, τρέχουν RAM σε 667 MHz, σε αντίθεση με αυτές των AMD...

 

Φυσικά και κάνεις λάθος... Με 100? παίρνεις P35 chipset με όλα τα καλούδια και τρελό overclockability.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μπορώ να του κάνω Overclocking χωρίς εξτρα ψύξη από την εργοστασιακή? Ανάμεσα στις Gigabyte G33M-DS2R και Asus P5B-VM, ποια να προτιμήσω? Υποθέτω ότι με αυτές μπορώ να κάνω overclocking... είμαι λίγο άσχετος με το overclocking γι'αυτό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θα προτεινα την μητρικη με το Q35 (την τελευταια), γιατι υποστηριζει CPU 1333 officially, δηλαδη FSB333 τα εχεις για πλακα.

FSB333 στον Ε4500 σημαινει αυτοματως οτι μπορει να παει εως 3,7GHz (στα 3-3,2 θα τερματισει με τη στοκ ψυκτρα).

 

Ναι μπορεις να κανεις και με τη στοκ πολυ ανετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Μην πάρεις 965 chipset, έλεος... Πάρε p35 , για τρελό o/c και υποστήριξη των καινούριων quad penryn :

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526680

 

Ασε λιγο τα ελέη και δες οτι θελει MicroATX Μητρικη οπωσδηποτε...

Αλλωστε κι εγω μολις του προτεινα μια με το Q35.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο πρόβλημα μου είναι ότι με αυτά ίσως ξεφεύγω λίγο στην τιμή... Δλδ, μου λες να πάρω 4500 και όχι 6550?

Θα χρειαστώ μεγαλύτερο τροφοδοτικό για overclocking?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εαν κατι δεν ξερω ειναι πως να κανω quote κατα το edit παντως :P

 

Ασε που ταυτοχρονα απαντησαμε :P

 

Δεν ξεφευγεις στην τιμη. Ειπες 250 συνολο. Αρα 110 ο 4500 και αλλα 118 η μητρικη ειναι αρκετα κατω των 250... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή όμως, είμαι άσχετος από overclocking, μήπως θα ήταν καλύτερα να πάρω μία φθηνότερη motherboard, αυτή GIGABYTE GA-G31M-S2L http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.526703

 

και συγχρόνως να χτπήσω τον 6750? Θα υπάρχουν δυνατότητες oc σε αυτή την περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πολυ χαμηλοτερες δυνατοτητες και εξοπλισμος της μητρικης, μολις 2 θεσεις για ραμ, και αμφιβολο εαν ο επεξεργαστης θα ανεβαινει με αυτη... (το FSB του 6750 ειναι ηδη στα 333)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...