Προς το περιεχόμενο

Χαλασε ο δισκος? Και τωρα?


GeorgeMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Παιδια αντιμετωπιζω ενα σοβαρο προβλημα με τον δευτερευον εσωτερικο δισκο στο pc μου.

Συγκεκριμενα ειναι ο WD 250GB SATAII 16MB cache, ο οποιος εδω και λιγο καιρο περιστασιακα (μπορει 1 φορα τις 2 βδομαδες, μπορει και 2 φορες τη μερα) ακουγοταν σαν να σταματαγε να παιρνει ρευμα (ο χαρακτηριστικος ηχος που κανει, σαν να σταματαγε να γυρναει). Μολις ζητουσα δεδομενα απο αυτον βεβαια ξαναπαιρνε εμπρος και ηταν μια χαρα.

 

Ωσπου χτες, που πηγα να αντιγραψω ενα αρχειο απο αυτον, στον αλλο (WD IDE 160GB), ο οποιος ειναι ο κυριος δισκος με τα Windows, επαψε να αναγνωριζεται απο το συστημα, μετα απο ενα παγωμα περιπου 20 δευτερολεπτων. Μου εβγαλε μηνυμα οτι δεν ειναι δυνατο να τροποποιηθει το D:$MFT (καπως ετσι).

Εκανα επανεκκινηση, στο BIOS αναγνωριζεται, αλλα δεν αναβε το pc (κολλαγε σε μια μαυρη οθονη).

Το εβαλα σε ασφαλη λειτουργια, μετα απο 5 λεπτα καταφερε να ανοιξει, ολα δουλευαν ρολόι. (και ο δισκος μια χαρα).

Μετα ξαναμπηκα σταν windows, οπως ειπα ολα ρολόι κανονικα και σε κανονικες ταχυτητες.

 

Σημερα που πηγα να το ξανααναψω, ο δισκος αναγνωριζεται μεν, αλλα ως RAW (σαν να τον εχω πρωτοπαρει, χωρις συστημα αρχειων), και φυσικα δεν μπορω να δω κανενα αρχειο μεσα σ'αυτον!

 

Τωρα τι να κανω? Πως να ανακτησω τα αρχεια μου?

(εχω εναν αδειο 500GB εξωτερικο). Ειναι σημαντικα για μενα και δεν θα ηθελα να τα χασω!

Ο δισκος (αφου και εαν τα ανακτησω) μπορει να παει για RMA ή εαν μετα απο φορματ δουλευει δεν μπορω να τον επιστρεψω?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων... Ελπιζω να μπορει να γινει κατι.... :shock::cry::cry::cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Απενεργοποιησα απο το BIOS το 32bit data transfer και το SMART και ο δισκος ξαναεμφανιστηκε στα windows.

 

Εβαλα να του κανει check για bad sectors και καπου στο 20% απο εκει που ηταν ολα πρασινα (0% bad sectors) ο δισκος επαψε να αναγνωριζεται και τα εβγαλε ολα τα υπολοιπα κοκκινα... :-( τι κανουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν γινεται να το δοκιμασω σε αλλο pc γιατι ολα τα αλλα δεν παιρνουν SATA. (τουλαχιστον εδω της γειτονιας που τα ξερω ολα :P :( )

Δεν μπορω να κανω backup γιατι οπα καποιο σημειο και μετα ο δισκος παύει να αναγνωριζεται απο τα windows, και θελει restart. Αλλα δεν ακουω τωρα τον ηχο που εκανε (σταματημα λειτουργιας- επανεκκινηση λειτουργιας του δισκου). Απλως σταματαει να αναγνωριζεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θα το δοκιμασω.

Μπορω να περασω τα αρχεια στον εξωτερικο μεσω του λινουξ?

Πιστευεις οτι με ενα φορματ θα στρωσει ή θα ειναι πληρως αναξιοπιστος ο δισκος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Linux μπορείς να περάσεις να αρχεία σε εξωτερικό σκληρό μόνο αν είναι FAT32. Με το Format πρέπει να γίνει καλά αν όχι η ο σκληρός πήγε στον ουρανό ι κάτι έχει το PC σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κατεβαινει!

Επειδη δυστυχως πρεπει να φυγω, θα ενημερωσω για αποτελεσματα αυριο το μεσημερι-απογευμα.... Χιλια ευχαριστω φιλε μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και εγώ ενα δίσκο που έχει βγάζει το ίδιο μύνημα (ηταν σε λαπτοπ και οταν ξεκινούσε εβγαζε μύνημα απο το SMART οτι ο δίσκος έχει πρόβλημα).

Αυτό που προσπαθώ και εγώ να κάνω είναι να πάρψ ενα backup αλλα κολάει συνέχει βγάζοντας το ίδιο μύνημα και σε εμένα. Οτι δεν μπορει να δει το αρχειο και μετά τέρμα.... τον βλέπει σαν να είναι άδειος....

Το πρόβλημα που έχω τώρα είναι οτι ο δίσκος δεν bootarei και εχει κωδικό στον user. Αυτό σημαίνει πως οταν τον εχω σαν usb δεν μπορώ να κάνω explore τα documents του χρήστη για να πάρω backup.

Ξέρετε κανένα τρόπο για να κάνω reset το password? (στην ουσία θέλω να το βγάλω και όχι να το αλλάξω.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και εγώ ενα δίσκο που έχει βγάζει το ίδιο μύνημα (ηταν σε λαπτοπ και οταν ξεκινούσε εβγαζε μύνημα απο το SMART οτι ο δίσκος έχει πρόβλημα).

Αυτό που προσπαθώ και εγώ να κάνω είναι να πάρψ ενα backup αλλα κολάει συνέχει βγάζοντας το ίδιο μύνημα και σε εμένα. Οτι δεν μπορει να δει το αρχειο και μετά τέρμα.... τον βλέπει σαν να είναι άδειος....

Το πρόβλημα που έχω τώρα είναι οτι ο δίσκος δεν bootarei και εχει κωδικό στον user. Αυτό σημαίνει πως οταν τον εχω σαν usb δεν μπορώ να κάνω explore τα documents του χρήστη για να πάρω backup.

Ξέρετε κανένα τρόπο για να κάνω reset το password? (στην ουσία θέλω να το βγάλω και όχι να το αλλάξω.)

 

Το password που έχεις στο user χρησιμοποιείται μόνο για να μπεις στα windows αν το βάλεις σα εξωτερικό κάπου θα δεις τα αρχεία σου(αν δεν πήγε ο δικός στον ουρανό) δοκίμασε και Hirens BootCD έχει πολλά εργαλεία για δίσκους διάβασε το Readme που είναι μέσα να διαλέξεις αυτό που χρίζεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...