Προς το περιεχόμενο

Αντιστροφη καναλιων ηχου


arisgr0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια.

Εχω μια abit p35pro και χρησιμοποιω την on-board καρτα ηχου.

 

Απο ηχεια εχω 2 απλα creative

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.500713

 

Το προβλημα μου ειναι οτι θα ηθελα να μπορω να ρυθμιζω το volume με το αριστερο χερι. Ομως το control ειναι στο δεξι.

Μπορω με καποιο τροπο να αντιστρεψω μονιμα τα 2 καναλια, ετσι ωστε να αντιστρεψω και τα ηχεια?

Στα options της realtek δε βλεπω ναχει καποια επιλογη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αααχ τι εύκολο που θα ήταν σe linux αυτό. Λοιπόν εκτός του να πας σε ένα ηλεκτρονικό και να σου φτιάξει ένα καλώδιο που να το κάνει αυτό (ή να το κάνεις μόνος σου ) από οτι είδα έχεις δυο επιλογές για system wide channel inversion. H πρώτη που σε εμένα δε δούλεψε (έχω το ίδιο board) τελείως είναι το audiosphere και η δεύτερη το powermixer που δεν το έχω δοκιμάσει αλλά πρέπει να είναι καλύτερο. Και τα δύο όμως είναι trial μέχρι να πληρώσεις ($16-$18 αντίστοιχα). Τώρα ψάξε για freeware mixers μέχρι να βρεις αυτό που θες. Ίσως κάποιος εδώ όμως να ξέρει κάποιο registry tweak ή κάτι άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σευχαριστω φιλε. Δοκιμασα το δευτερο αλλα αποτι βλεπω δεν εχει καποια επιλογη.

 

Ελπιζω καποιος να ξερει καποιο τροπο.

Δυστηχως ειναι πολυ αβολο ετσι μιας και αλλαζω πολυ συχνα volume... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς το παρον μπορεις αν δεν τα καταφερνεις με τπτ μπορεις να τυος αλλαξεις θεση δε νομιζω να καταλαβεις κατι σε καμια ταινια αν ειχες καποιο home cinema set να πω οκ αλλα λες εχεις δυο απλα creative

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο. Τωρα το ειδα,αλλα ουτε αυτο κανει κατι.

Κοιτα να δεις..ενα τοσο απλο πραγμα,και δεν υπαρχει τροπος να το κανεις...

 

Πως δεν κάνει αφού σε εμένα έκανε ρε Aris θα με τρελάνεις βραδιάτικα; Κάνε reverse και pan φουλ αριστερά από το mixer και θα ακούς μόνο από το δεξί:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

frenzy για το powermixer δε λες?

Τικαρα το reverse αλλα μετα κανοντας το τεστ απο τον πινακα ελεγχου της realtek, οπου σου λεει: FRONT LEFT, FRONT RIGHT, τα βγαζει κανονικα.

 

Αποτι φαινεται αυτη η απιλογη ειναι μονο για αυτο το slider και οχι γενικα (κουφο, αλλα στο help αυτο λεει)

Δες το αν δεν σου κανει κοπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενε τεστάρω....

ΑΑΑΑΑΑΑΑ έχεις δίκιο μόνο το slider αντιστρέφει lol τι απατεωνιά!! So Sorry!

Άρα σου μένει η λύση του καλωδίου. Αντε σε ένα μαγαζί με ηλεκτρονικά και ρώτα μπορεί και να υπάρχει κι έτοιμο. Αν όχι ζήτα τους να στο φτιάξουν με μια μούφα από πίσω για να το συνδέσεις ανάμεσα στα ηχεία και την κάρτα ήχου ώστε να σου αντιστρέφει το stereo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο winamp μπορείς να το κάνεις ως εξής:

 

Options --> Preferences --> Plug-ins --> Input, επιλέγεις το Nullsoft Module decoder, πας configure και τσεκάρεις την επιλογή reverse stereo.

 

Αλλά αυτή η ρύθμιση θα ισχύει μόνο για μουσική που ακούς από το winamp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...