Προς το περιεχόμενο

Μικρή αναβάθμιση οθόνης κ κάρτας γραφικών


actorius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά παιδιά!

Μερικές ερωτήσεις για μια μίνι αναβάθμιση λόγω αγοράς νέας οθόνης…

 

Ο υπολογιστής είναι ένας Ρ4 στα 2,4GHz με 1 γίγα μνήμη και αυτό το motherboard.

Η κάρτα γραφικών είναι μια ATI Radeon 9000 Pro με 64MB μνήμης και για οθόνη μια 17αρα CRT Phillips.

Η κύρια χρήση του pc είναι 80% επεξεργασία φωτογραφίας, Photoshop και τα συναφή αλλά και ταινίες. Τα υπόλοιπα 20% είναι τα κλασσικά από office, μουσικούλα και internet και καθόλου παιχνίδια.

Επειδή θέλουμε να περάσουμε σε αυτή την οθόνη, είπαμε να βάλουμε μια όσο το δυνατόν καλύτερη κάρτα γραφικών που να σηκώνει 1680 × 1050, να έχει DVI, αλλά να είναι AGPγιατί ο προϋπολογισμός δε σηκώνει και αλλαγή m/b.

Τα λεφτά που μπορούν να πάνε στην κάρτα είναι 100- 150 ευρώ. Έχω μέχρι στιγμής στο μυαλό μου κάτι σαν και αυτή ή αυτή. Γενικά είμαι ψιλοάσχετος από κάρτες γραφικών γιατί δεν ασχολούμαι κ καθόλου με gaming, οπότε εκεί είναι που θέλουμε τη βοήθεια σας.

 

Επίσης επειδή το τροφοδοτικό κάνει κάτι νούμερα, λέω να το στείλω πριν με στείλει αυτό και να περάσω σε αυτό.

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας, οποιοδήποτε σχόλιο θα είναι πολύ χρήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επειδη ειναι παλιο το μηχανημα, θα προτεινα καρτα γραφικων αυτη ή αυτη.

 

Για τροφοδοτικο με αυτο θα εισαι ο,τι πρεπει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GeorgeMan, σ'ευχαριστώ κ εσένα. Τελικά έγινε παραγγελία με τα αρχικά κομμάτια που είχα βάλει στο μάτι! Το 600αρι OCZ τροφοδοτικό και την HD 2600.

Τώρα απλά περιμένουμε να έρθει στα καταστήματα και η οθόνη. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...