Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα μετά από firefox update.


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναβάθμισα το firefox (όχι στην έκδοση 3, αλλά σε κάποια επόμενη 2) και μετά διαπίστωσα πως δεν έτρεχαν σωστά ορισμένα add-ons, όπως το FireFTP, το all in one sidebar, ίσως κι άλλα.

 

Για να επιβεβαιώσω ότι έφταιγε η αναβάθμιση, έκανα υποβάθμιση του firefox και του firefox-gnome-support και άλλων 2 πακέτων που είχαν αναβαθμιστεί εκτός από το k3b.

 

Παρ' όλα αυτά, το πρόβλημα παραμένει. Επίσης, ήθελα να δοκιμάσω αν κάνω αναζήτηση για ενημερωμένες εκδόσεις των add-ons αλλά με το all in one sidebar, η λίστα "πρόσθετα" ανοίγει σε πλευρική μπάρα, η οποία δε δουλεύει εν προκειμένω, οπότε ούτε αυτό μπορώ να κάνω.

 

Για να τσεκάρω αν όντως φταίνε τα add-ons (κάποια ασυμβατότητα πχ) έβγαλα από το /home όλον τον φάκελο .mozilla μέσα στον οποίο είναι και το firefox. Παραδόξως, οι ρυθμίσεις του firefox παραμένουν!!! Ακόμα και τα add-ons πχ με τις ρυθμίσεις τους. Αυτά τελος πάντων, που στο διάολο αποθηκεύονται?

 

Το παρακάτω είναι το σφάλμα λάθους που μου εμφανίζει στην πλαυρική στήλη όταν επιλέγω να δω τα πρόσθετα.

XML Parsing Error: σφάλμα σύνταξης

Location: chrome://mozapps/content/extensions/extensions.xul

Line Number 1, Column 1:box-align: center;

^

Μπορεί κανείς να βοηθήσει?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα έγινε διαθέσιμη η 2.0.0.10 στο Ubuntu. Σε κάθε αναβάθμιση γίνεται αυτόματος έλεγχος για συμβατότητα με τα υπάρχοντα addons. Σε μένα δεν υπήρξε πρόβλημα (έχω και το all in one sidebar). Ίσως προήλθε από αλλού το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

g1annis προσπάθησε να εγκαταστήσεις ξανά τα addons και σε μένα δεν είχε κανένα πρόβλημα.Το κακό είναι ότι δεν περάσανε στο update το bug fix με το πρόβλημα των συντομεύσεων που δεν δουλεύουν όταν έχεις ενεργοποιημένη άλλη διάταξη πληκτρολογίου εκτός από τα αγγλικα.Μάλλον θα το δούμε στο firefox 3 αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό είναι ότι δεν περάσανε στο update το bug fix με το πρόβλημα των συντομεύσεων που δεν δουλεύουν όταν έχεις ενεργοποιημένη άλλη διάταξη πληκτρολογίου εκτός από τα αγγλικα.

Υπάρχει bug fix; Εγώ χρησιμοποιώ το Greek keyboard shortcuts fix addon γι΄ αυτή τη δουλειά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Greek keyboard shortcuts fix addon

 

Αλλά το έχω χάσει. Δεν το βρίσκω ούτε καν στο blog του δημιουργού του. Μπορεί κάποιος να μου υποδείξει από που θα το κατεβάσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει bug fix; Εγώ χρησιμοποιώ το Greek keyboard shortcuts fix addon γι΄ αυτή τη δουλειά...

 

Ναι μόλις πριν λίγες μέρες το διορθώσανε και μάλλον θα το περάσουνε στην έκδοση 3.Δείτε έδώ το bug

 

https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=69230

 

και εδώ

 

https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=69230#c191

 

 

Από τι βλέπω ήτανε bug 6 χρόνων :P.Αργήσανε λίγο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'σαι καλά! :-)

 

Για το ίδιο το Ubuntu δεν διορθόνεται αυτό με κάποιο τρόπο;

 

Απ' όσο έχω καταλάβει, δεν γίνεται να διορθωθεί μέσα από το λειτουργικό, αφού ο φταίχτης είναι η ίδια η εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...