Προς το περιεχόμενο

Crysis 2


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορω και παραμπορω (...)

 

Σε μια τέτοια συζήτηση δεν θα μπορούσε να λείπει ο Cpt. Blindfolded Gamer :P

 

Θα ξαναpostάρω την EPIC θεωρία του Insomnia.gr:

 

w9y5c5.png

 

..την έχετε δει Choose your destiny-φάση.. στο οποίο πάντα έδειχνα πως διαφωνούσα κάθετα.

 

Τα έχουμε πει πολλάκις, αλλά δε δουλεύει η μίζα.. Για να μιλήσω και μια φορά στη γλώσσα σας ας κάνω μια παρομοίωση..

 

Κανείς δεν θέλει τη κοπέλα του τόφαλη/πατσαβούρα με καλή καρδιά, κανείς δεν θα αντέξει την κοπέλα του αν είναι ραδίκι/hollow και από κορμί κορμάρα..

Κάποιοι κι όμως ζούνε με χοντρές (Ikaruga), επειδή δεν αντέχουν τη βλακεία.. και κάποιοι άλλοι ζούνε με δίμετρα "ξανθά" μοντέλα (Psycho_Warhead) επειδή δεν αντέχουν την πανούκλα. Ο λόγος του συμβιβασμού είναι το ότι δεν βρήκαν το ενδιάμεσο (f/e Dynasty Warriors) ή το άψογο (f/e Fallout3), διότι τέτοια κομμάτια είναι δυσεύρετα.

Το ίδιο και το αυτό ισχύει και στα Games.

 

Κάπου γέρνει το καθένα πολύ ή λίγο. ΟΠΟΥ και να παρα-γείρει, πια, ένας τίτλος θα ΧΑΣΕΙ, χώνεψε το Ikaruga μου. Εσύ μας λες πως ντε και καλά σημαντικότερο είναι το Gameplay.. Αμ δε, σου απαντάω εγώ.. Ξέρω πολύ κόσμο που αν δει ένα άσχημο Game το 2010 απλά δεν θα ασχοληθεί μαζί του.

 

Από τότε που επινοήθηκε το Gaming, οι Gamers μετρούσαν τα πουλιά τους με bits. Τώρα σας χάλασαν γαμώτ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μα γι αυτο λεω "μπορω και παραμπορω". Το οτι το μπορω εγω δεν σημαινει οτι το μπορει ή θελει/ αντεχει ο αλλος. Αντιστροφα δεν μπορει να ερθει ο αλλος και να μου πει "καλα μαλακας εισαι, τι παλιατζουρες πας και παιζεις?" οπως προσφατα ακουσα απο φανατικο strategy τυπο (δεν παιζει τιποτε αλλο και αποκλειστικα και μονο ρεαλιστικα strategy) και μαλιστα μου το ειπε για θρυλο του gaming που ομοιο του (και δεν συζηταμε για καλυτερο κιολας) δεν εχουμε δει εκτοτε. Φυσικα μιλαω για Deus eX (το πρωτο).

 

Επισης μπορω να κανω μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ λιστα με παιχνιδια "παλια" με "αθλια" για τα σημερινα δεδομενα γραφικα που συνεχιζουν να παραμενουν absolutely the best στο ειδος τους ακομα και μετα απο τοσα χρονια. Το οτι ειχα την τυχη (η την ατυχια αναλογα απο ποια μερια το βλεπεις) να τα παιξω στην εποχη τους και να μου φυγει το καφασι και να μην βρισκω πλεον ιδιας ή καλυτερης ποιοτητας παιχνιδια (και παντα για τα δικα μου γουστα) ειναι αλλο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γι αυτο λεω "μπορω και παραμπορω". Το οτι το μπορω εγω δεν σημαινει οτι το μπορει ή θελει/ αντεχει ο αλλος. Αντιστροφα δεν μπορει να ερθει ο αλλος και να μου πει "καλα μαλακας εισαι, τι παλιατζουρες πας και παιζεις?" οπως προσφατα ακουσα απο φανατικο strategy τυπο (δεν παιζει τιποτε αλλο και αποκλειστικα και μονο ρεαλιστικα strategy) και μαλιστα μου το ειπε για θρυλο του gaming που ομοιο του (και δεν συζηταμε για καλυτερο κιολας) δεν εχουμε δει εκτοτε. Φυσικα μιλαω για Deus eX (το πρωτο).

 

Επισης μπορω να κανω μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ λιστα με παιχνιδια "παλια" με "αθλια" για τα σημερινα δεδομενα γραφικα που συνεχιζουν να παραμενουν absolutely the best στο ειδος τους ακομα και μετα απο τοσα χρονια. Το οτι ειχα την τυχη (η την ατυχια αναλογα απο ποια μερια το βλεπεις) να τα παιξω στην εποχη τους και να μου φυγει το καφασι και να μην βρισκω πλεον ιδιας ή καλυτερης ποιοτητας παιχνιδια (και παντα για τα δικα μου γουστα) ειναι αλλο θεμα.

 

Ειναι λιγα αυτα με το TOP gameplay,τελευταια βγαινουν σαχλαμαρες.Ας ελπισουμε το 2010 να βγουν καλα games με πολυ καλα γραφικα dx11 effects κλπ αλλα να εχουν και πολυ καλο gameplay.Can't wait for serious sam 3.

 

---------- Προσθήκη στις 22:57 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 22:55 ----------

 

HQ scans ;)

 

crysis2_1800hu27.jpg

 

crysis2_37u8l.jpg

 

Πολυ καλο φενεται αλλα δεν μπορω να πω οτι εχει και τιποτα ουσιαστικες διαφορες με το 1.Πιο ''πυκνο'' γραφικο εχει παρα πιο πολλα details.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια τι port.Multiplatform ειναι το παιχνιδι.Δεν ειναι παιχνιδι που θα βγει φετος στις κονσολες και μετα απο 1-2 χρονια στο pc.Μαζι θα βγουν και τα γραφικα που θα εχει στο pc η κονσολα θα τα βλεπει με τα κιαλια.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια τι port.Multiplatform ειναι το παιχνιδι.Δεν ειναι παιχνιδι που θα βγει φετος στις κονσολες και μετα απο 1-2 χρονια στο pc.Μαζι θα βγουν και τα γραφικα που θα εχει στο pc η κονσολα θα τα βλεπει με τα κιαλια.......

 

Δεν είναι μόνο αυτό port.

 

Port γίνεται όταν αναπτύσσετα πχ ένα παιχνίδι για το 360/ps3 και μετά ο κώδικας του περνά στους υπολογιστές με ελάχιστες αλλαγές... Φυσικά καλύτερη ποιότητα θα έχει στην πλατφόρμα για την οποία αρχικά προγραμματίστηκε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχάστε τα ports. Η CryEngine 3 έχει δημιουργηθεί έτσι ώστε να γράφεται ενιαίος κώδικας.

 

Τι εννοώ. Υπάρχουν οι εκδόσεις PS3,X360 και PC. ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ ΓΡΑΦΕΤΑΙ για το παιχνίδι και μετά αυτόματα δημιουργείται η PC (PS3, X360) έκδοση από την game engine. Δεν γίνεται port από τους προγραμματιστές, ούτε χαντακώνεται κάποια έκδοση. Επίσης, δεν σπαταλάνε την ώρα (και τα λεφτά) τους Port-άρωντας τον κώδικα από εδώ κι από εκεί.

 

 

Με απλά λόγια, προγραμματίζεται το όλο θέμα στην CryEngine 3 και αυτή μετά κάνει τα μαγικά της. Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ βασική πλατφόρμα ανάπτυξης (ώστε να πει ο PC-άς ότι οι κονσολάδες θα φάνε το port στην μάπα ή το αντίθετο).

 

PS: Και λέω τώρα εγώ για να ανάψω λίγο τα αίματα... λέτε να είναι τυχαίο που τα πρώτα screenshots είναι της PC έκδοσης; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καποια εφε θα εχει πιστευω απο dx11.Το θεμα ειναι οτι το παιχνιδι θα τρεχει πολυ καλυτερα σε σχεση με το 1 και τα γραφικα θα ειναι καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να μάθανε να προγραμματίζουν efficient κώδικα για τις GPU KAI τις CPU. Αν και έχουνε ακόμη πολλά να μάθουν από τα "μαστόρια" του είδους, Carmack/Sweeney. Άντε να δούμε την Tech 5 σε όλο της το μεγαλείο στο PC...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχάστε τα ports. Η CryEngine 3 έχει δημιουργηθεί έτσι ώστε να γράφεται ενιαίος κώδικας.

 

Τι εννοώ. Υπάρχουν οι εκδόσεις PS3,X360 και PC. ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ ΓΡΑΦΕΤΑΙ για το παιχνίδι και μετά αυτόματα δημιουργείται η PC (PS3, X360) έκδοση από την game engine. Δεν γίνεται port από τους προγραμματιστές, ούτε χαντακώνεται κάποια έκδοση. Επίσης, δεν σπαταλάνε την ώρα (και τα λεφτά) τους Port-άρωντας τον κώδικα από εδώ κι από εκεί.

 

Με απλά λόγια, προγραμματίζεται το όλο θέμα στην CryEngine 3 και αυτή μετά κάνει τα μαγικά της. Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ βασική πλατφόρμα ανάπτυξης (ώστε να πει ο PC-άς ότι οι κονσολάδες θα φάνε το port στην μάπα ή το αντίθετο).

 

PS: Και λέω τώρα εγώ για να ανάψω λίγο τα αίματα... λέτε να είναι τυχαίο που τα πρώτα screenshots είναι της PC έκδοσης; :P

 

Χα! Στην ίδια φιλοσοφία με τη java.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...