Προς το περιεχόμενο

Το δις εξ αμαρτείν...(e-shop.gr)


nikoskon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν ένα μήνα αγόρασα μια μητρική από e-shop και είχα υποψίες ότι είναι από RMA.

Σήμερα ήρθε ένα φορητό mp3 player γρατζουνισμένο και στο κουμπί "play" είχε πιάσει πουρί από την πολλή χρήση(!).

Θα πάω αύριο για αντικατάσταση.

Σε περίπτωση που μου πουν ότι έκανα εγώ τις γρατζουνιές τί γίνεται;

Πάντως όπως και να έχει,τέρμα το e-shop.gr και για εμένα.

Για αυτό και σαν όρος επιστροφής είναι η συσκευασία να είναι άθικτη,για να μπορούν να το μεταπωλήσουν.Μλκες είναι;! Εκεί να δεις κέρδη...

Σκέφτομαι να το πάω μέσω ΙΝΚΑ,Υπουργείου Εμπορίου κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος με τρομάζουν αυτά τώρα.Πάνω που σκεφτόμουν να κάνω μια αγορά από εκεί αυτές τις μέρες...Πάντως μια φορά που πήρα ένα mp3 player(η 1η μου φορά ουσιαστικά που πήρα κάτι από εκεί) ήταν όλα μια χαρά.Δεν το διακινδυνεύω όμως αυτή τη φορά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το eshop το επιλέγω μόνο αν κάτι είναι αρκετά πιο φθηνό απο άλλα μαγαζιά, δηλαδή σπάνια πλέον ;)

Και μόνο το ότι κοροϊδεύουν τον κόσμο περί ΑΜΕΣΗΣ παράδοσης, δηλαδή μετά από 3 μέρες (έλεος!!), επειδή ναι μεν το έχουν στο Μενίδι, αλλά αργεί να πάει στο αντίστοιχο κατάστημα (και τι με νοιάζει εμένα δηλαδή!!), εμένα μου φτάνει.

Eshop σε σπάνιες περιπτώσεις λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια παθων ειμαι και εγω του e-shop. Αγορασα μια οθονη Viesonic 22inches τον Αυγουστο και για κακη μου τυχη χαλασε το PC μου και μετα απο 15 μερες παραγειλλα και ενα PC to οποιο εκανε να ερθει 3 εβδομαδες. Οταν το παρελαβα και εβαλα την οθονη ειδα οτι ειχε 5 χρωματιστα pixel. Πρωτη κινιση τηλ στο eshop. Μου ειπαν να την στειλω στο service, την στελνω και μετα 10 μερες με παιρνουν και μου λενε οτι δεν καλυπτει η εγγυηση κτλ. μου δινουν τηλ αντιπρωσωπειας παιρνω το ιδιο και εκει, δλδ καλυπτουμε μονο απο 12 και πανω pixel.

Τοπροβλημα μου ηταν οχι οτι δεν με καλυπτε η εγγυηση αλλα το οτι παρελλαβα ελλατωματικο προιον και ηθελα αντικατασταση. Εψαχνα και εγω σε ΙΝΚΑ (ΣΥΚΑ)....μιλουσα στο τηλ με υπευθηνους, ανωτερους, με προστασιες καταναλλωτη και τελικα αρ....α. Κανεις τπτ!!!

Επισης μετα εμαθα για εναν φιλο που του ειχαν πουλησει και αυτου μια μεταχειρισμενη καρτα γραφικων! ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ!!!!

TA XEIROTERA ERXONTAI!!!!

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΑΣ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η αντιπροσωπεία δεν θεωρεί πρόβλημα τα 5 κολλημένα pixels, τι να κάνει το eshop; Να χρεωθεί αυτό την αντικατάσταση;

Γι'αυτό ψάχνουμε τις εγγυήσεις πριν αγοράσουμε οθόνη LCD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή ναι μεν το έχουν στο Μενίδι

 

εγω που μενω στο Μενιδι δηλαδη τι να κανω?

χχεχεχε

 

παντα απο το e-shop ψωνιζω και ολα μου πανε μια χαρα!

κανενα προβλημα ως τωρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Λοιπον παιδια παθων ειμαι και εγω του e-shop. Αγορασα μια οθονη Viesonic 22inches τον Αυγουστο και για κακη μου τυχη χαλασε το PC μου και μετα απο 15 μερες παραγειλλα και ενα PC to οποιο εκανε να ερθει 3 εβδομαδες. Οταν το παρελαβα και εβαλα την οθονη ειδα οτι ειχε 5 χρωματιστα pixel. Πρωτη κινιση τηλ στο eshop. Μου ειπαν να την στειλω στο service, την στελνω και μετα 10 μερες με παιρνουν και μου λενε οτι δεν καλυπτει η εγγυηση κτλ. μου δινουν τηλ αντιπρωσωπειας παιρνω το ιδιο και εκει, δλδ καλυπτουμε μονο απο 12 και πανω pixel.

Τοπροβλημα μου ηταν οχι οτι δεν με καλυπτε η εγγυηση αλλα το οτι παρελλαβα ελλατωματικο προιον και ηθελα αντικατασταση. Εψαχνα και εγω σε ΙΝΚΑ (ΣΥΚΑ)....μιλουσα στο τηλ με υπευθηνους, ανωτερους, με προστασιες καταναλλωτη και τελικα αρ....α. Κανεις τπτ!!!

Επισης μετα εμαθα για εναν φιλο που του ειχαν πουλησει και αυτου μια μεταχειρισμενη καρτα γραφικων! ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ!!!!

TA XEIROTERA ERXONTAI!!!!

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΑΣ!!

 

opws eipw8hke prin apo thn stigmh pou h antiproswpia/etairia den kalyptei katw apo 12 pixels poios katasthmatarxhs einai toso vlks gia na dextei to proion pisw?

 

epipleon to oti eixe kamena pixels den apodyknyei oti einai metaxeirismeno to monitor...arketa monitors "erxontai" me kamena pixels apo thn kataskeuh tous...olokainouria...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά, επειδή αυτό το πράγμα με τα pixels το ακούω και το ξανακούω και ...

 

Ξεκινάμε ως εξής:

 

ΑΞΙΩΜΑ: Μία οθόνη με καμμένα pixels ΔΕΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΗ!

 

Οι κανόνες για το πότε μία οθόνη θεωρείται ελαττωματική λόγω καμμένων pixels, ορίζονται από το διεθνή οργανισμό προτύπων (ISO), στο πρότυπο 13406-2 και για όποιον δεν βαριέται να διαβάσει λίγα αγγλικούλια, ορίστε και ένα link (που βρήκα πρόχειρα, αποτελεί έγγραφο της IIyama):

http://www.new-monitors.co.uk/pixel.pdf

κι ένα δεύτερο, που θέλει όμως προσοχή στην ανάγνωση:

http://en.wikipedia.org/wiki/ISO_13406-2

κι άλλο ένα, καλό:

http://www.jacobsen.no/anders/blog/archives/2006/01/04/what_is_the_iso_134062_standard_for_lcd_screen_pixel_faults.html

 

Κατ'αρχάς, κάθε pixel στις LCD αποτελείται από 3 subpixels, που καθένα τους είναι υπεύθυνο για μία εκ των τριών βασικών χρωματικών συνιστωσών (Red,Green,Blue). Τα περίφημα λοιπόν καμμένα pixels, ανήκουν σε 2 βασικές κατηγορίες: Καμμένο pixel ή καμμένο subpixel.

 

Καμμένο pixel είναι ουσιαστικά ένα pixel του οποίου τα transistors και των τριών συνιστωσών μένουν αναμμένα (stuck on, λευκό χρώμα), ή όταν τα transistors και των τριών συνιστωσών μένουν σβηστά (stuck off, μαύρο χρώμα).

 

Σε περιπτώσεις που το χρώμα δεν είναι μαύρο ή λευκό, αλλά μπλε, πράσινο ή κόκκινο, μιλάμε για πρόβλημα στο subpixel του αντίστοιχου χρώματος.

 

Το 13406-2 λοιπόν, αναφέρει μέγιστο αριθμό προβληματικών pixel και subpixel ΑΝΑ MEGAPIXEL και συν τοις άλλοις, αναφέρεται και σε συγκέντρωση των pixels.

 

Σαν παράδειγμα, θα αναφερθώ σε 19άρα οθόνη της κλασσικής ανάλυσης 1280x1024, που ακολουθεί το 13406-2 class II (όλες οι μη zero pixel οικιακής χρήσης):

 

Η οθόνη αυτή έχει 1310720 pixels, δηλαδή 1,31 megapixel περίπου.

Το πρότυπο επιτρέπει 2px/Mpx καμμένα, άρα αυτή έχει όριο τα 3.

Σε subpixel, επιτρέπονται 5px/Mpx, άρα εδώ είμαστε στα 7

Πάμε και στο πιο ενδιαφέρον...το πρότυπο ορίζει και μέγιστο αριθμό προβλημάτων σε κομμάτι 5px επί 5px, το οποίο είναι 2 subpx/Mpx, δηλαδή 3 στην οθόνη του παραδείγματος.

 

Για να αλλαχθεί λοιπόν η οθόνη αυτή βάση εγγύησης, πρέπει να έχει είτε 3 πλήρη pixels καμμένα, είτε σύνολο επτά καμμένων subpixels, είτε 3 καμμένα subpixels σε κομμάτι 5x5.

 

Το zero pixel κομμάτι του θέματος, ουσιαστικά είναι καθαρό marketing από πλευράς της όποιας εταιρίας το εφαρμόσει, με το σκεπτικό ότι θα "φάνε" 100 οθόνες, αλλά θα πουλήσουν χιλιάδες (για να μην αναφερθώ στο γεγονός ότι πολύς κόσμος πιστεύει ότι το καμμένο pixel είναι κάτι τελείως τρομακτικό και στο τέλος καταλήγει να έχει μία οθόνη με καμμένο pixel, το οποίο δεν έχει καταφέρει να δει).

 

Ουσιαστικά δηλαδή, οι zeropixeloεταιρίες (sic), έχουν καταφέρει να μετατρέψουν ένα μεγάλο τμήμα του αγοραστικού κοινού σε pixeloκυνηγούς (sic), που προσπερνούν αδιάφορα πολύ καλύτερες οθόνες, προκειμένου να φτάσουν το Άγιο Δισκοπότηρο του Zero Pixel! Ας ελπίσουμε τουλάχιστον αυτό το υπερτιμημένο στις περισσότερες περιπτώσεις zero pixel, να μπει στην εγγύηση και άλλων εταιριών, μπας και βγει και κάτι καλό από αυτήν την ιστορία!!!

 

Ουφφφ...και για να μην ξεχνιόμαστε: Zero pixel από 19'' και κάτω, ε; Οι μεγάλες δεν έχουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...