Προς το περιεχόμενο

Format σε laptop.


ΓΙΩΡΓΟΣ100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για χαρα σε ολους.Εχω ενα προβληματακι: Εκανα format στο laptop μου (fujitsu-siemens) εγκατεστησα ξανα τα xp, το προβλημα μου ειναι οτι τα παλια αρχεια δεν σβηστικαν,αλλα αποθηκευτικαν σε φακελους και ειναι ξανα στον σκληρο με αποτελεσμα ο χωρος στον σκληρο να ειναι μειωμενος.Μηπως γνωριζει καποιος πως διαγραφονται τελειως; Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εγκατεστησα απο το cd που μου εδωσαν οταν αγορασα τον υπολογιστη

 

E etsi pes mas gia.

Den einai file mou kathari engatastasi einai to CD/DVD pou sou dinoune an tixon pathis kapio provlima na epanafereis to litourgiko(Recovery CD/DVD).

Kai etsi pali mpikane ola mesa.

An thes na min eiparxoune mesa ta proengatestimena programata prepi na kaneis Format na peraseis tous odigous tou FS kai na vreis ena katharo CD to XP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα Amilo Xi 1546 που έχω το CD με τα windows xp που μου έδωσαν κάνει κανονικά format, απλώς στην αρχή πρέπει να επιλέξεις αν θέλεις format ή να γίνει επιδιόρθωση. Αν κοιτάξεις τις οδηγίες που σου έχουν δώσει για το pc “Notebook Easy Guide” τα εξηγεί όλα τα βήματα, αν δεν έχεις τον οδηγό φαντάζομε μπορείς να τον κατεβάσεις από το site της Fujitsu:

http://support.fujitsu-siemens.com/com/support/index.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E etsi pes mas gia.

Den einai file mou kathari engatastasi einai to CD/DVD pou sou dinoune an tixon pathis kapio provlima na epanafereis to litourgiko(Recovery CD/DVD).

Kai etsi pali mpikane ola mesa.

An thes na min eiparxoune mesa ta proengatestimena programata prepi na kaneis Format na peraseis tous odigous tou FS kai na vreis ena katharo CD to XP

 

Σωστος, αυτο δεν το σκεφτηκα.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ρωτάνε έτσι κι αλλιώς αν θές να κάνεις εγκατάσταση ή επαναφορά?

Και που να βρεί κανείς το καθαρό cd των windows αν δεν του έχουν δώσει με την αγορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο σωστό είναι στην αρχή όταν μπουτάρεις απο το cd των windows να επιλέξεις "διαγραφή διαμερίσματος" και μετά να το κάνεις διαμόρφωση (την αργή όχι την γρήγορη) και μετά να εγκαταστήσεις τα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψαν και τα παιδιά παραπάνω, κατά την εισαγωγή των Recovery Disks που έχεις πρέπει να επιλέξεις να διαγραφούν όλα τα υπάρχοντα partitions και να κάνεις καινούρια καθαρή εγκατάσταση. Μετά θα περάσεις κανονικά τους οδηγούς και αφότου κάνεις καμιά δεκαριά επανεκκινήσεις συνολικά, ο φορητός θα είναι σαν καινούριος. Καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψαν και τα παιδιά παραπάνω, κατά την εισαγωγή των Recovery Disks που έχεις πρέπει να επιλέξεις να διαγραφούν όλα τα υπάρχοντα partitions και να κάνεις καινούρια καθαρή εγκατάσταση. Μετά θα περάσεις κανονικά τους οδηγούς και αφότου κάνεις καμιά δεκαριά επανεκκινήσεις συνολικά, ο φορητός θα είναι σαν καινούριος. Καλή τύχη.

 

Δεν νομιζω να το κάνει κανείς αυτο;:rolleyes:

 

Μονο στο partition που σε ενδιαφέρει όχι σε όλα , μετά θα τρέχεις κ δεν θα φτάνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν αναφέρεται κάπου ότι έχει χωρήσει το σκληρό δίσκο σε άλλα διαμερίσματα. Εφόσων έχει κρατήσει αντίφραφα των δεδομένων του μπορεί να διαγράψει τα διαμερίσματα και να κάνει καθαρή εγκατάσταση. Γιατί να τρέχει και να μη φτάνει δηλαδή? Wipe το δίσκο θα κάνει, δεν θα πάρει σφυρί να το διαλύσει. Ούτος ή άλλος το recovery partition θα δημουργηθεί εκ νέου εάν υπάρχει και εννοείς αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...