Προς το περιεχόμενο

Antivirus και shutdown


Lomar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ'αρχήν συγνώμη αν το ποστ μου είναι σε λάθος subforum. Δεν ήμου σίγουρος για το που υπάγεται το ζήτημά μου...

 

Μετά απο ενα αναγγαστικό φορμάτ στο λάπτοπ μου, επειδή τα win δε μπορούσαν να τρέξουν τπτ σαν win32 εφαρμογή (ακόμα και φακέλους δε μπορούσαν να ανοίξουν!), επανεγκατέστησα τα win κτλ μέσα απο το κρυφό partition του λαπτοπ.

 

To πρόβλημα μου τώρα είναι πως όταν προσπαθώ να κάνω εξέταση για ιούς μέσω (αρχικά) του Kaspersky 6.0 και αργότερα με του Avira Antivir (τη free έκδοση) και οι 2 εφαρμογές με τις τελευταίες ενημερώσεις, χωρίς να τρέχω καμία άλλη εφαρμογή, μετά απο κάποιο (σίγουρα όχι συγκεκριμένο χρονικό διάστημα) ο υπολογιστής μου κλείνει!

 

Στο λάπτοπ έχω ψύκτρα, την μπαταρία πάνω και σε λειτουργία και είναι συνεχώς στη μπρίζα.

 

Όταν έχω πολλές εφαρμογές ανοικτές (office, firefox, winamp, ζωγραφική, power point, matlab, acrobat reader), δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα, ακόμα και όταν γεμίζει η μνήμη και σέρνεται για μερικά δευτερόλεπτα επειδή χρησιμοποιεί τη φυσική μνήμη. Επομένως δε νομίζω να έχει πρόβλημα το άρθρωμα της Ram.

 

Σε περίπτωση που είναι ιός πρέπει να κάνω format, αλλά για να μη περνάω πάλι απο την ίδια διαδικασία και κυρίως για να είμαι σίγουρος πως τα αρχεία μου στον εξωτερικό δίσκο δε πρόκειται να πειραχθούν απο κάποιον ιό ή ο ιός να αντιγραφεί και εκεί και να παραμένει σε λανθάνουσα κατάσταση, μέχρι να κάνω πάλι φορμάτ και να μολύνει ξανά το σύστημα, ζητάω τη βοήθεια σας, αν ξέρεται κάτι σχετικό ή αν έχετε να μου προτείνεται καλύτερο αντιϊκό, ή τελοσπάντων ότι νομίζεται πως μπορεί να με βοηθήσει.

 

To λάπτοπ μου: Acer Aspire 5652 Wlmi

 

-> intel core (32bit) duo 1.66 Ghrz, 2MB L2 cashe, 667 FSB

-> 1GB DDR2/667Mhrz (support dual channel)

-> GeForce 7600Go 256MB Ram DDR2

-> 100GB HD Toshiba (5400 rpm)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

file otan les kleinei ti ennoeis kanei apenergopoihsh h eapanekinhsh.An einai to 2o polu pi8anon na mhn exei kollhsei kana io alla na yparxei kapoio problhma asymbatothtas me ta xp.Kai oso kai an sou fainetai trelo an mphkes prosfata sto internet kai egatesthses ena stoixeio elegxou active x (den 8ymamai poio) einai polu pi8ano na htan h elattwmatiko h kamouflarismenos ios.An synebh kati tetoio aplws kane restore se allh palioterh hmeromhnia kai 8a stamathsei.

Epishs gia na xereis den mporeis na trexeis 2 antivirus programmata thn idia stigmh sto pc sou....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sintalkas όπως είπα και στο 1ο μου ποστ, ο υπολογιστής κλείνει δλδ απενεργοποιείται.

 

2ον δεν έτρεξα ταυτόχρονα 2 antivirus, για την ακρίβεια απεγκατέστησα το Kaspersky προτού εγκαταστήσω το Avira Antivir...

 

Μπορείς να μου δώσεις μερικές info για αυτό το ActiveX στοιχείο;

 

Έχω αρχίσει να πιστεύω οτι το άρθρωμα της RAM τα έχει παίξει και θέλει αλλαγή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sygnwmh den katalaba thn erwthsh sou.Twra oson afora gia to active x control kapoio arxeio twn vista kai twn xp kanei asymbatothta kai molis pas na trexeis ena programma kanei restart .Den yparxei tropos na to stamathseis para mono an sbhseis akribws auto to arxeio h kaneis epanafora kai auto to arxeio uparxei pantou sta vista alla synh8ws emfanizetai ws plugin gia to media player.

Elpizw na se boh8hsa an einai ontws problhma ths ram sou ta vista exoun ena programmataki pou tsekarei thn mnhmh sou an douleuei swsta to opoio einai mesa sto dvd twn Vista.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά XP έχω. καλα θα το ψάξω λίγο ακόμα. thnks για τις info.

 

 

Οποιοσδήποτε άλλος μπορεί να με ενημερώσει πάνω στο πρόβλημα μου, του είμαι υποχρεωμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...