Προς το περιεχόμενο

Αγορά MacBook


dizzy_fingers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

Στις επόμενες εβδομάδες σκοπεύω να αγοράσω έναν macbook.

Το ποιόν, και αν όντως, θα τον αγοράσω θα εξαρτηθεί κι από τί απαντήσεις θα μου δώσετε στις παρακάτω ερωτήσεις.

 

Πάμε λοιπόν:

Επειδή στη δουλειά μου παίζουμε με ASP και SQL Server, θα μπορώ να έχω τα εξής αν παίρνω το laptop στη δουλειά:

- Να συνδέομαι στο τοπικό δίκτυο των windows?

- Να τρέχω έναν localhost όπου θα τρέχουν τα asp αρχεία, αλλά και γενικά να μπορώ να εγκαταστήσω τον SQL Server στο μηχάνημά μου? Γνωρίζω πως ΙΙS δεν πρόκειται να τρέξει σε mac(απ'όσο έψαξα στο google) αλλά ρωτάω μήπως γνωρίζετε κάποιον άλλον τρόπο.

 

Επίσης, δεδομένου ότι θα τον παίρνω στη δουλειά, εκεί θα τον χρησιμοποιώ και για δουλειές στο photoshop. Ευτυχώς, όχι για κάτι βαρύ, μιας και δεν είμαι γραφίστας. Απλώς, επειδή καμιά φορά πρέπει να κάνω resize/crop αρκετές εικόνες(καμιά φορά "φορτώνω" στο πρόγραμμα μέχρι και 40 εικόνες ανάλυσης 4000Χ3000 χοντρικά και τις δουλεύω μία μία), το κάνω από εκεί. Οπότε, ρωτάω αν τέτοιου φόρτου δουλειά, τη σηκώνει το"ακριβό macbook"(αυτό στα 1300 ευρώ και με τον 2,2 GHz επεξεργαστή) ή αν θα πρέπει να βάλω κάποια περισσότερα λεφτά και να πάρω macbook pro....

 

 

....ή να είστε ειλικρινείς μαζί μου και να μου πείτε τί windows laptop να πάρω που να τα κάνει όλα αυτά και να κοστίζει στα 1300 ευρώ :-D (γιατί αν είναι να μπορώ να τα κάνω όλα αυτά μόνο με bootcamp, τότε ίσως δε συμφέρει να πάω σε mac).

 

 

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Θα μπορεις να συνδεεσαι στο τοπικο δικτυο με 1-2 ρυθμισεις εισαι ετοιμος!!

2)SQL σιγουρα υποστηριζει.. για ASP θα σε γελασω..

3)Εννοειται οτι το Photoshop θα το παιζει τελεια!! (ειδικα με το CS3 λογω Intel)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Αλλά όσο περνάνε οι μέρες και μαθαίνω πως τα πράγματα είναι δύσκολα πάνω στο θέμα της χρήσης για τη δουλειά (IIS, asp, MsSQL) τόσο απομακρύνομαι από αυτή τη λύση των mac.

 

Και μου άρεσαν πολύ τα άτιμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δες και το mamp http://www.mamp.info/en/index.php

για php, mysql λειτουργεί άψογα.

 

για όλες τις άλλες δουλειές μην το συζητάς καν πάρε το μικρό και μετά αγοράζει μνήμη και το ανεβάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

deus σε ευχαριστώ για το λινκ, αλλά αυτό το πρόγραμμα τρέχει ήδη αυτά που τρέχει "από μόνο του" το mac :D.

Εγώ ψάχνω για asp-MsSQL, όχι PHP-MySQL :).

 

bluray, αυτό λέω....αλλά αν είναι να πάρω mac για να του βάζω windows, γιατί να πάρω mac τότε κι όχι ένα απλό windows laptop με τα ίδια χαρακτηριστικά που θα μου έρθει όμως φθηνότερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να έχεις το Leopard όλη την υπόλοιπη μέρα που δεν θα είσαι στη δουλειά. :-)

 

αυτό είναι πολύ ισχυρό κίνητρο για να πάρεiς το macbook και του βάζεις πάνω vmware ή parallets για να τρέχεις μέσα απο το λειτουργκό windows παράλληλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:D

Σας ευχαριστώ παιδιά, αλλά αυτήν δεν είναι επαγγελματική λύση.

Το τελευταίο πράγμα που θέλω είναι να έχω ένα ακόμα βαρύ πρόγραμμα ανοιγμένο, ενώ με τα windows δε θα χρειάζεται να το έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που δεν θελεις να τρεξεις windows στο macbook ,παρε ενα Windows laptop να κανεις την δουλεια σου ....ειδικα οταν το θελεις για επαγγελματικη χρηση κ ξερεις ακριβως τι χρειαζεσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί θα καταλήξω απ'ότι φαίνεται φίλε μου :).

 

Τώρα είμαι στο ψάξιμο για να κάνω την καλύτερη δυνατή αγορά με 1300 ευρώ, όσα θα έδινα δηλαδή για macbook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...